15
Q:

The cost of Type 1 rice is Rs. 15 per kg and Type 2 rice is Rs.20 per kg. If both Type 1 and Type 2 are mixed in the ratio of 2 : 3, then the price per kg of the mixed variety of rice is

A) Rs. 19.50 B) Rs. 19
C) Rs. 18 D) Rs. 18.50

Answer:   C) Rs. 18



Explanation:

Let the price of the mixed variety be Rs. x per kg. By the rule of alligation, we have :

Cost of 1 kg of type 1 rice           Cost of 1 kg of type 2 rice  

 

{\color{Blue} \therefore } (20-x)/(x-15) = 2/3  60 - 3x = 2x - 30

 5x = 90  x = 18.

Q:

In a mixture of 240 lt. water is 20% and rest is Milk. What quantity of mixture should be taken out and replaced with water so that water becomes 40%?

A) 60 lit B) 55 lit
C) 45 lit D) 50 lit
 
Answer & Explanation Answer: A) 60 lit

Explanation:

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

4 64
Q:

In a 48 ltr mixture, the ratio of milk and water is 5:3. How much water should be added in the mixture so as the ratio will become 3:5 ?

A) 24 lit B) 16 lit
C) 32 lit D) 8 lit
 
Answer & Explanation Answer: C) 32 lit

Explanation:

Given mixture = 48 lit

Milk in it = 48 x 5/8 = 30 lit

=> Water in it = 48 - 30 = 18 lit

Let 'L' lit of water is added to make the ratio as 3:5

=> 30/(18+L) = 3/5

=> 150 = 54 + 3L

=> L = 32 lit.

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

11 417
Q:

A container contains 120 lit of Diesel. From this container, 12 lit of Diesel was taken out and replaced by kerosene. This process was further repeated for two times. How much diesel is now there in the container ?

A) 88.01 lit B) 87.48 lit
C) 87.51 lit D) 87.62 lit
 
Answer & Explanation Answer: B) 87.48 lit

Explanation:

For these type of problems,

Quantity of Diesel remained = 

Here p = 12 , q = 120

=> 

=> 120 x 0.9 x 0.9 x 0.9

=> 120 x 0.729

= 87.48 lit.

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

7 359
Q:

Manideep purchases 30kg of barley at the rate of 11.50/kg and 20kg at the rate of 14.25/kg. He mixed the two and sold the mixture in the shop. At what price per kg should he sell the mixture to make 30% profit to him ?

A) 15.84 B) 14.92
C) 13.98 D) 16.38
 
Answer & Explanation Answer: D) 16.38

Explanation:

Given, Manideep purchases 30kg of barley at the rate of 11.50/kg nad 20kg at the rate of 14.25/kg.

Total cost of the mixture of barley = (30 x 11.50) + (20 x 14.25)

=> Total cost of the mixture = Rs. 630

Total kgs of the mixture = 30 + 20 = 50kg

Cost of mixture/kg = 630/50 = 12.6/kg

To make 30% of profit

=> Selling price for manideep = 12.6 + 30% x 12.6

=> Selling price for manideep = 12.6 + 3.78 = 16.38/kg.

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

6 406
Q:

There are two mixtures of honey and water in which the ratio of honey and water are as 1:3 and 3:1 respectively. Two litres are drawn from first mixture and 3 litres from second mixture, are mixed to form another mixture. What is the ratio of honey and water in it ?

A) 111:108 B) 11:9
C) 103:72 D) None
 
Answer & Explanation Answer: B) 11:9

Explanation:

From the given data,

The part of honey in the first mixture = 1/4

The part of honey in the second mixture = 3/4

Let the part of honey in the third mixture = x

Then,

1/4             3/4

           x

(3/4)-x     x-(1/4) 

Given from mixtures 1 & 2 the ratio of mixture taken out is 2 : 3

=> 

=> Solving we get the part of honey in the third mixture as 11/20

=> the remaining part of the mixture is water = 9/20

Hence, the ratio of the mixture of honey and water in the third mixture is 11 : 9 .

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

5 452