12
Q:

One-third of the boys and one-half of the girls of a college participated in a sport. If the number of participating students is 300, out of which 100 are boys. What is the total number of students in the college?

A) 500 B) 300
C) 600 D) 700

Answer:   D) 700



Explanation:

Let number of boys in the school = x

Let number of girls in the school = y

Number of students participated in the sports = 300

Out of which boys = 100

but given number of boys participated in sports = x/3

=> x/3 = 100

=> x = 300

Remaining girls = 300 - 100 = 200

=> y/2 = 200

=> y = 400

Therefore, total number of students in the school = x + y = 300 + 400 = 700

Q:

3.2% of 500 × 2. 4% of ? = 312

A) 812.5 B) 829.75
C) 749.85 D) 799.5
 
Answer & Explanation Answer: A) 812.5

Explanation:

Given 3.2% of 500 × 2. 4% of ? = 312Then,3.2 x 500100 x 2.4 x ?100 = 31216 x 2.4x?100 = 3129.6 x ?25 = 3129.6 x ? = 7800? = 78009.6? = 812.5

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

0 6
Q:

12 as a percentage?

A) 50% B) 5%
C) 0.5% D) 0.05%
 
Answer & Explanation Answer: A) 50%

Explanation:

1/2 as a percentage means

1/2 = 0.5 in decimal

Now, in percentage means 0.5 x 100% = 50%.

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

0 147
Q:

36 of what number is 18?

A) 38 B) 42
C) 50 D) 62
 
Answer & Explanation Answer: C) 50

Explanation:

Let the required number be 'p'

36 of what number is 18 implies 36% of p = 18

=> 36 x p/100 = 18

=> p = 1800/36

=> p = 50.

 

Hence, 36% of 50 is 18.

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

1 154
Q:

Sneha’s weight is 140% of Veena’s weight. Rina’s weight is 90% of Sana’s weight. Sana weighs twice as much as Veena. If Sneha’s weight is x% of Rina’s weight, then x is equal to:

A) 596/9 B) 605/9
C) 645/9 D) 700/9
 
Answer & Explanation Answer: D) 700/9

Explanation:

Let Veena's weight = 1 kg

Sana's weight = 2 kg

Sneha's weight = 1.4 kg

Rina's weight = 1.8 kg

Now,according to the given data in the question,

1.8x100 = 1.4

 

x = 1.4 × 1001.8 = 7009 = 77 79.

 

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

1 255
Q:

What percent of a day is 3 hours?

A) 14.9% B) 12.5%
C) 15.6%% D) 11.4%
 
Answer & Explanation Answer: B) 12.5%

Explanation:

Let p% of a day is 3 hrs.

We know that a day has 24 hrs.

=> p x 24/100 = 3

=> p = 300/24

=> p = 12.5%

 

Hence, 3 hrs is 12.5% of a day.

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

2 354
Q:

P, Q and R secured 45%, 50% and 60% marks respectively in Biology. M’s marks in Biology is 12.5 more than P’s marks and 4 less than R’s marks. Find out the individual marks of four students.

 

A. For the students, total marks obtained for Biology is 311.5.
B. Total of M’s and P’s marks in Biology is 147.5.
C. R has obtained 84 marks.

A) Only C B) Only A & B
C) All are required D) None of the statements is required
 
Answer & Explanation Answer: D) None of the statements is required

Explanation:

From the given data,
(60 - 45)% = 12.5 + 4
15% = 16.5
=> 100% = ?
100% = 16.5 x 100/15 = 110

Hence, P = 45% of 110 = 45x110/100 = 49.5
Q = 50% of 110 = 55
R = 60% of 110 = 60 x 110/100 = 66
M = 12.5 + 49.5 = 62 or 66 - 4 = 62

 

Hence, no statement is required to answer.

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

0 242
Q:

If the price of a commodity is decreased by 20% and its consumption is increased by 10%, what will be the increase or decrease in the expenditure on the commodity?

A) increase 12% B) decrease 12%
C) increase 16% D) decrease 16%
 
Answer & Explanation Answer: B) decrease 12%

Explanation:

Given the price of a commodity is decreased by  p = 20%

And its consumption is increased by q = 10%

Now, required increase or decrease in the expenditure on the commodity can be 

p + q + pq/100 = -20 + 10 - 200/100 = -10 - 2 = -12%.

 

Hence, decrease in the expenditure = 12%

 

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

4 424
Q:

What is 85 of 352?

A) 21.5% B) 24.14%
C) 23.68% D) 25.47%
 
Answer & Explanation Answer: B) 24.14%

Explanation:

Here 85 of 352 => 85 is what percent in 352

Let p% of 352 is 85

Percentage(%) is generally calculated in the total of 100.

=> p x 352/100  = 85

=> p = 8500/352  = 24.14%

 

Hence, 85 is 24.14% of 352.

 

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

3 692