17
Q:

A retailer buys a radio for Rs 225. His overhead expenses are Rs 15. He sellis the radio for Rs 300. The profit percent of the retailer is

A) 10% B) 50%
C) 25% D) 52%

Answer:   C) 25%



Explanation:

cost price = (225 + 15) = 240 sell price = 300
gain = (60/240)*100 = 25%

Q:

Shamma lends Rs.40,000 to two of her friends. She gives Rs.24,000 to the first at 8% p.a. simple interest. Shamma wants to make a profit of 10% on the whole. The simple interest rate at which she should lend the remaining sum of money to the second friend is:

A) 13% B) 8.5%
C) 9.5% D) 11.25%
 
Answer & Explanation Answer: A) 13%

Explanation:

The ratio of money she lended is

24000 : 16000 = 3 : 2

Let the rate of interest be R%

 

8%                   R%
     

           10

 

3          :           2

 

R = 13%.

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

5 86
Q:

A salesman calculated his profit on the marked price and finds it to be 30%. He forgets the fact that he gave a discount of 20%. What is his actual profit percentage?   

A) 260/11% B) 18.4%
C) 22.5% D) 100/7%
 
Answer & Explanation Answer: D) 100/7%

Explanation:

When profit is calculated on Marked Price (M.P) then,

      • C.P = M.P - P%

Let M.P = 100

 => C.P = 100 - 30 = 70

 But S.P = Rs. 80 as he gave 20% discount,

 Now, Actual Profit = 80-7070x100

  = 100/7 %

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

9 210
Q:

A shopkeeper sold a mobile phone for Rs. 12000. Had he offered discount of 10% on the selling price, there would be a loss of 4%. What is the cost price of that Mobile phone?

A) Rs. 12,500 B) Rs. 11,250
C) Rs. 12,750 D) Rs. 11,680
 
Answer & Explanation Answer: B) Rs. 11,250

Explanation:

Given that SP = Rs. 12000 - 10%  = Rs. 10,800

Loss% = 4

We know that, C.P = 100/(100 - Loss%) x 100

=> 100/100-4 x 10800

=> 1080000/96

C.P = Rs. 11,250

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

6 526
Q:

Sreya bought a plot for Rs. 6,00,000,  then sold half of the plot at 10 % profit and rest at 15% profit. What is the total profit % that Sreya gain? 

A) 13.8 % B) 11.4 %
C) 12.5 % D) 14.5 %
 
Answer & Explanation Answer: C) 12.5 %

Explanation:

10% profit at half plot = 600000/2 x 10/100 = Rs. 30,000

15% profit at remaining half plot = 600000/2 x 15/100 = Rs. 45,000

Now, total profit = 30000 + 45000 = 75000

Profit % = 75000/600000 x 100 = 12.5 %

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

13 461
Q:

When a women sells 20 articles for Rs. 160, there is 40% loss. How many articles should she sell for Rs. 240 in order to earn 20% profit ?

A) 16 B) 15
C) 17 D) 14
 
Answer & Explanation Answer: B) 15

Explanation:

Given when she sells at Rs. 160 for 20 articles, she get 40% loss.

 

Then, to get 20% profit selling at Rs. 240 for let 'P' articles

 

=> 1602060=240p120

 

=> 120 x 160 x P = 20 x 70 x 240

 

=> P =  15 articles.

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

17 724
Q:

Selling an article at a profit of 20%, Aman gets Rs. 400 more than selling at a loss of 20%. The cost price of the article is ?

A) Rs.1000 B) Rs. 1020
C) Rs.1210 D) Rs.1140
 
Answer & Explanation Answer: A) Rs.1000

Explanation:

Cost price of the article is given by

= 400x100/(20+20)

= Rs.1000

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

13 662
Q:

In an exhibition, Almond bought a painting for Rs. 20000. He later sold it to Olive for Rs. 23000. Olive sold it to Sarah for double the profit percentage that Almond earned. At what price should Sarah sell this painting to earn 8% profit ?

A) Rs. 34,410 B) Rs. 31,184
C) Rs. 29,999 D) Rs. 32,292
 
Answer & Explanation Answer: D) Rs. 32,292

Explanation:

Almond Selling price = CP(1 + P%/100)

=> CP = 20000, SP = 23000

=> 23000 = 20000 (1 + P/100)

=> P% = 100(23000/20000 - 1) = 15

Then, Olive's P% = 30%

SP for Olive = CP for Sarah = 23000(1 + 30/100) = 29900

Now Sarah wants to earn profit of 8%

=> Sp for Sarah = 29900(1 + 8/100)

= Rs. 32,292.

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

9 615
Q:

If the labour cost 20% of the cost of production and raw material cost 10% of the cost of production and the price on which article is sold is 20% above the cost of production. If the price of labour is increased by 40% and the price of raw material increased by 20% and rest other expenditure of cost remain constant. The industry thus decide to increase the selling price by 10%. Find the new profit percent  ?

A) 18% B) 20%
C) 22% D) 24%
 
Answer & Explanation Answer: B) 20%

Explanation:

Let the Cost of Production of the article = 100

Then, Labour Cost = 20

Raw Material = 10

Other Expenditure = 100 - 10 – 20 = 70

Selling Price of the article  = 120

After increasing Labour and Raw material cost by 40% & 20% respectively,

New Labour cost = 28

New Raw material cost = 12

New Cost of Production = 70 + 28 + 12 = 110

Then, New SP = 110% of 120 = 120 x 110/100 = 132

=> New Gain = 132 - 110 = 22

=> New Profit % = 22 x 100/110 = 20%

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

10 485