46
Q:

If the cost price of 12 pens is equal to the selling price of 8 pens, the gain percent is ?

A) 12% B) 30%
C) 50% D) 60%

Answer:   C) 50%



Explanation:

Friends, we know we will need gain amount to get gain percent, right. So lets get gain first.

Let the cost price of 1 pen is Re 1
Cost of 8 pens = Rs 8
Selling price of 8 pens = 12
Gain = 12 - 8 = 4

Gain% = \inline \fn_jvn {\color{Black} (\frac{gain}{cost}\times 100)}%

          =\inline \fn_jvn {\color{Black} (\frac{4}{8}\times 100)}% = 50%

Q:

Sreya bought a plot for Rs. 6,00,000,  then sold half of the plot at 10 % profit and rest at 15% profit. What is the total profit % that Sreya gain? 

A) 13.8 % B) 11.4 %
C) 12.5 % D) 14.5 %
 
Answer & Explanation Answer: C) 12.5 %

Explanation:

10% profit at half plot = 600000/2 x 10/100 = Rs. 30,000

15% profit at remaining half plot = 600000/2 x 15/100 = Rs. 45,000

Now, total profit = 30000 + 45000 = 75000

Profit % = 75000/600000 x 100 = 12.5 %

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

11 194
Q:

When a women sells 20 articles for Rs. 160, there is 40% loss. How many articles should she sell for Rs. 240 in order to earn 20% profit ?

A) 16 B) 15
C) 17 D) 14
 
Answer & Explanation Answer: B) 15

Explanation:

Given when she sells at Rs. 160 for 20 articles, she get 40% loss.

Then, to get 20% profit selling at Rs. 240 for let 'P' articles

=> 

=> 120 x 160 x P = 20 x 70 x 240

=> P =  15 articles.

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

11 347
Q:

Selling an article at a profit of 20%, Aman gets Rs. 400 more than selling at a loss of 20%. The cost price of the article is ?

A) Rs.1000 B) Rs. 1020
C) Rs.1210 D) Rs.1140
 
Answer & Explanation Answer: A) Rs.1000

Explanation:

Cost price of the article is given by

= 400x100/(20+20)

= Rs.1000

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

9 298
Q:

In an exhibition, Almond bought a painting for Rs. 20000. He later sold it to Olive for Rs. 23000. Olive sold it to Sarah for double the profit percentage that Almond earned. At what price should Sarah sell this painting to earn 8% profit ?

A) Rs. 34,410 B) Rs. 31,184
C) Rs. 29,999 D) Rs. 32,292
 
Answer & Explanation Answer: D) Rs. 32,292

Explanation:

Almond Selling price = CP(1 + P%/100)

=> CP = 20000, SP = 23000

=> 23000 = 20000 (1 + P/100)

=> P% = 100(23000/20000 - 1) = 15

Then, Olive's P% = 30%

SP for Olive = CP for Sarah = 23000(1 + 30/100) = 29900

Now Sarah wants to earn profit of 8%

=> Sp for Sarah = 29900(1 + 8/100)

= Rs. 32,292.

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

8 339
Q:

If the labour cost 20% of the cost of production and raw material cost 10% of the cost of production and the price on which article is sold is 20% above the cost of production. If the price of labour is increased by 40% and the price of raw material increased by 20% and rest other expenditure of cost remain constant. The industry thus decide to increase the selling price by 10%. Find the new profit percent  ?

A) 18% B) 20%
C) 22% D) 24%
 
Answer & Explanation Answer: B) 20%

Explanation:

Let the Cost of Production of the article = 100

Then, Labour Cost = 20

Raw Material = 10

Other Expenditure = 100 - 10 – 20 = 70

Selling Price of the article  = 120

After increasing Labour and Raw material cost by 40% & 20% respectively,

New Labour cost = 28

New Raw material cost = 12

New Cost of Production = 70 + 28 + 12 = 110

Then, New SP = 110% of 120 = 120 x 110/100 = 132

=> New Gain = 132 - 110 = 22

=> New Profit % = 22 x 100/110 = 20%

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

8 312