6
Q:

Find the next number in the series 64, 2, 32, 72, 3, 24, 76, 4, 19, ....., 5, 15.6

A) 80 B) 78
C) 72 D) 70

Answer:   B) 78

Explanation:

The pattern is 2x32=64, 3x24=72, 4x19=76

The next number = 5x15.6=78

Q:

What is the number that should come in the place of question mark ?

1050    420    168     67.2     ?

A) 19.11 B) 14.25
C) 10.752 D) 26.88
 
Answer & Explanation Answer: D) 26.88

Explanation:

Given series follows the rule of

1050/2.5 = 420
420/2.5 = 168
168/2.5 = 67.2
so 67.2/2.5 = 26.88

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

Filed Under: Series - Verbal Reasoning - Mental Ability
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

1 7
Q:

Find the missing number in the given series ?

15, 51, 216, 1100, ?, 46452

A) 5660 B) 6560
C) 6750 D) 6630
 
Answer & Explanation Answer: D) 6630

Explanation:

Let first no. be "k" and multiple be "l"...start value of y with 3
then,
[(k x y) + {l x (l-1)}]
Thus, we get

15 x 3 + 3 x 2 = 51
51 x 4 + 4 x 3 = 216
216 x 5 + 5 x 4 = 1100
1100 x 6 + 6 x 5 = 6630
6630 x 7 + 7 x 6 = 46452

Therefore, the missing number is 6630.

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

Filed Under: Series - Verbal Reasoning - Mental Ability
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

3 22
Q:

What is the next number of the following sequence ?

21, 77, 165, 285, ......

A) 404 B) 415
C) 426 D) 437
 
Answer & Explanation Answer: D) 437

Explanation:

The series follow the rule,


21 = 
77 = 
165 = 
285 =


5,9,13,17,21,(+4)...
In the same way next no. will be
= 441 - 4 = 437

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

Filed Under: Series - Verbal Reasoning - Mental Ability
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

3 29
Q:

Which fraction comes next in the sequence

A) 1/27 B) 11/278
C) 9/48 D) 7/123
 
Answer & Explanation Answer: A) 1/27

Explanation:

Clearly, the numerators of the fractions in the given sequence follow the series of 2, 3, 5, 7,... and the denominator follows
Then, the next term in the given sequence is   = 1/27

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

Filed Under: Series - Verbal Reasoning - Mental Ability
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

5 66
Q:

Find the missing term in the following series ?

10000, 11000, 9900, 10890, ?, 10781

A) 10423 B) 9801
C) 10241 D) 9712
 
Answer & Explanation Answer: B) 9801

Explanation:

Clearly, alternatively we add and subtract 10% of a term to obtain the next term of the series.
Thus, 10000 + (10% of 10000)= 11000;
11000 - (10% of 11000) = 9900;
 9900 + (10% of 9900)  = 10890;
10890 - (10% of 10890) = 9801.
 9801 + (10% of 9801)  = 9801+980 = 10781.
So, missing term = 10890- (10% of 10890)= 9801.

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

Filed Under: Series - Verbal Reasoning - Mental Ability
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

4 54