Searching for "u"

Q:

Subbu purchased a tape recorder at 9/10 of its selling price and sold it at 8% more than its selling price. His gain is

Answer

Let S.P = x then C.P = \inline \frac{9x}{10}


Selling price received by subbu = (108% of x)


                                            = \inline \frac{108}{100}x=\frac{27}{25}x


Gain= \inline (\frac{27}{25}x-\frac{9}{10}x)=\frac{9}{50}x


Hence gain% = \inline (\frac{9x}{50}\times \frac{10}{9x}\times 100) = 20%

Report Error

View answer Workspace Report Error Discuss

Subject: Percentage

Q:

Two pipes A and B can fill a cistern in 4 minutes and 6 minutes respectively . If these pipes are turned on alternately for 1 minute each how long will it take to the cistern to fill?

Answer

As the pipes are operating alternatively, thus their 2 minutes job is = 14 + 16 = 512 


In the next 2 minutes the pipes can fill another 512 part of cistern. 


Therefore, In 4 minutes the two pipes which are operating alternatively will fill 512 + 512 = 56Remaining part = 1 - 56 = 16 


Pipe A can fill 14 of the cistern in 1 minute 


Pipe A can fill 16 of the cistern in = 23 min 


Therefore, Total time taken to fill the Cistern  


4 + 23 minutes.

Report Error

View answer Workspace Report Error Discuss

Subject: Time and Work Exam Prep: CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

Q:

A contractor undertakes to complete a work in 130 days. He employs 150 men for 25 days and they complete 1/4 of the work . He then reduces the number of men to 100, who work for 60 days, after which there are 10 days holidays.How many men must be employed for the remaining period to finish the work?

Answer

150 men in 25 days do = 14 work  


Let 1 man in 1 day does = x  work  


Total work done by 150 men in 25 days = 150x *  25 = 14   work => x = 115000   


Therefore, 100 men in 60 days do = 100 * 60x = 6000x work = 6/15 = 2/5


Total work done =14 + 25 = 1320 


Therefore, Remaining work = 1 - 1320 = 720  


Remaining time = 130 - (25+60+10) = 35 days 


Therefore, work is done in 25 days by 150 men.


Therefore, Work is done in 35 days by 150 men.


Hence, he should employ 50 more men.

Report Error

View answer Workspace Report Error Discuss

Subject: Time and Work Exam Prep: Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO

Q:

The average monthly salary of the employees of a firm is Rs.60 out of the employees 12 officers get an average of Rs.400 per month and the rest an average of Rs. 56 per month , Find the number of emp

Answer

Actual average salary of 12 officers = 400


\inline \fn_jvn \therefore Total salary of 12 officers = 400 x 12 = 4800


Average of these 12  officers as a whole =60


Total salary of 12 officers as a whole = 60 x 12 = 720


The total salary of rest  = 4800 - 720 = 4080


Difference in average of the rest of officers  = 60 - 56 = 4


Rest of the officers = \inline \fn_jvn \frac{4080}{4}=1020


Total number of employees = 1020 + 12 = 1032

Report Error

View answer Workspace Report Error Discuss

Subject: Average

Q:

The mean temperature of Monday to Wednesday was 37C and of Tuesday to Thursday was 34C . If the temperature on Thursday was (4/5) th that of Monday, the temperature on Thursday was?

Answer

\inline \fn_jvn M+T+W =(37\times 3)^{0}=111^{0}C   -----------(1)


\inline \fn_jvn T+W+Th=(34\times 3)^{0}=102^{0}C


\inline \fn_jvn \Rightarrow T+W+\frac{4}{5}M = 102^{0}C                --------------(2)


(1) - (2) gives


\inline \fn_jvn \frac{1}{5} th of temperature on Monday = 


\inline \fn_jvn \Rightarrow Temperature on Monday = \inline \fn_jvn 45^{0}C


\inline \fn_jvn \therefore Temperature on Thursday = \inline \fn_jvn \frac{4}{5}\times 45^{0}=36^{0}

Report Error

View answer Workspace Report Error Discuss

Subject: Average

Q:

A batsman makes a score of 87 runs in the 17th inning and thus increases his average by 3. Find his average after 17th inning?

Answer

Let the average after 7th inning = x


Then average after 16th inning = x - 3


16(x-3)+87 = 17x 


 x = 87 - 48 = 39

Report Error

View answer Workspace Report Error Discuss

Subject: Average Exam Prep: CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

Q:

The average of 9 results is 50. The average of first four results is 52 and average of last four results is 49 . what is the fifth result?

Answer

Total of results = 50 x 9 = 450


Total of first four results = 52 x 4 = 208


Total of Last four results = 49 x 4 = 196


Hence the fifth result = 450 - (208 + 196) = 46

Report Error

View answer Workspace Report Error Discuss

Subject: Average

Q:

A man covers a journey from Meerut to Delhi by a car at an average speed of 40 km/hr. He returns back by scooter with an average speed 24 km/hr. Find his average speed during the whole journey?

Answer

Average speed =  km/hr


                      =   km/hr

Report Error

View answer Workspace Report Error Discuss

Subject: Average