Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

A retailer buys a radio for Rs 225. His overhead expenses are Rs 15. He sellis the radio for Rs 300. The profit percent of the retailer is

A) 10% B) 50%
C) 25% D) 52%
 
Answer & Explanation Answer: C) 25%

Explanation:

cost price = (225 + 15) = 240 sell price = 300
gain = (60/240)*100 = 25%

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss

44 18261
Q:

A merchant buys two articles for Rs.600. He sells one of them at a profit of 22% and the other at a loss of 8% and makes no profit or loss in the end. What is the selling price of the article that he sold at a loss ?

A) Rs. 404.80 B) Rs. 536.80
C) Rs.440 D) Rs. 160
 
Answer & Explanation Answer: A) Rs. 404.80

Explanation:

Let C1 be the cost price of the first article and C2 be the cost price of the second article.
Let the first article be sold at a profit of 22%, while the second one be sold at a loss of 8%.

We know, C1 + C2 = 600.
The first article was sold at a profit of 22%. Therefore, the selling price of the first article = C1 + (22/100)C1 = 1.22C1
The second article was sold at a loss of 8%. Therefore, the selling price of the second article = C2 - (8/100)C2 = 0.92C2.

The total selling price of the first and second article = 1.22C1 + 0.92C2.

As the merchant did not make any profit or loss in the entire transaction, his combined selling price of article 1 and 2 is the same as the cost price of article 1 and 2.

Therefore, 1.22C1 + 0.92C2 = C1+C2 = 600
As C1 + C2 = 600, C2 = 600 - C1. Substituting this in 1.22C1 + 0.92C2 = 600, we get
1.22C1 + 0.92(600 - C1) = 600
or 1.22C1 - 0.92C1 = 600 - 0.92*600
or 0.3C1 = 0.08*600 = 48
or C1 = 48/(0.3) = 160.
If C1 = 160, then C2 = 600 - 160 = 440.
The item that is sold at loss is article 2. The selling price of article 2 = 0.92*C2 = 0.92*440 = 404.80.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

19 18229
Q:

Find the area of a square, one of whose diagonals is 3.8 m long

A) 7.22 B) 6.22
C) 4.22 D) 3.22
 
Answer & Explanation Answer: A) 7.22

Explanation:

Area of the square =12*diagonal2=12*3.8*3.8=7.22m2

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Area
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO

16 18228
Q:

How many 6-digit even numbers can be formed from the digits 1, 2, 3, 4, 5, 6 and 7 so that the digits should not repeat and the second last digit is even ?

A) 521 B) 720
C) 420 D) 225
 
Answer & Explanation Answer: B) 720

Explanation:

Let last digit is 2
when second last digit is 4 remaining 4 digits can be filled in 120 ways, similarly second last digit is 6 remained 4 digits can be filled in 120 ways.
so for last digit = 2, total numbers=240

 

Similarly for 4 and 6
When last digit = 4, total no. of ways =240
and last digit = 6, total no. of ways =240
so total of 720 even numbers are possible.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Permutations and Combinations
Exam Prep: GRE , GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

14 18218
Q:

The true discount on a bill of Rs. 540 is Rs. 90. The banker's discount is:

A) 108 B) 115
C) 100 D) 120
 
Answer & Explanation Answer: A) 108

Explanation:

P.W. = Rs. (540 - 90) = Rs. 450.

S.I. on Rs. 450 = Rs. 90.

S.I. on Rs. 540 = Rs.( 90 /450)x 540 = Rs. 108.

B.D. = Rs. 108.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Banker's Discount

7 18164
Q:

Karan started a business investing Rs 29000. After five months, Satish joined with a capital of Rs 18000. If at the end of the year, they earn a profit of Rs. 16970, then what will be the share of Satish in the profit ?

A) Rs. 5422 B) Rs. 5489
C) Rs. 4511 D) Rs. 6145
 
Answer & Explanation Answer: C) Rs. 4511

Explanation:

Now as per question, Karan invested for 12 months and Satish invested for 7 months.

So, Karan:Satish = (29000 x 12):(18000 x 7)

= 348:126

= 58:21

 

Satish Ratio in profit will be= 16970×2179 = Rs. 4511

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Partnership
Exam Prep: GRE , GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk , Analyst

13 18135
Q:

An unbiased die is tossed.Find the probability of getting a multiple of 3.

A) 1/3 B) 1/2
C) 3/4 D) 3/2
 
Answer & Explanation Answer: A) 1/3

Explanation:

Here S = {1,2,3,4,5,6}

Let E be the event of getting the multiple of 3

Then, E = {3,6}

P(E) = n(E)/n(S) = 2/6 = 1/3 

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Probability

30 18123
Q:

Four pipes P,Q, R and S can fill a cistern in 20,25, 40 and 50 hours respectively.The first pipe P was opened at 6:00 am, Q at 8:00 am, R at 9:00 am and S at 10:00 am. when will the Cistern be full?

A) 4:18 pm B) 3:09 pm
C) 12:15 pm D) 11:09 am
 
Answer & Explanation Answer: B) 3:09 pm

Explanation:

Efficiency of P= 100/20= 5% per hour  

Efficiency of Q= 100/25= 4% per hour  

Efficiency of R= 100/40= 2.5% per hour  

Efficiency of S=100/50= 2% per hour 

 

Cistern filled till 10 am by P, Q and R  

Till 10.00am Pipe P filled 20%Till 10.00am Pipe Q filled 8%Till 10.00am Pipe R filled 2.5%30.5%  

Thus, at 10 am pipe P,Q and R filled 30.5% of the cistern. 

Rest of cistern to be filled = 100 - 30.5 = 69.5%  

 

Now, the time taken by P,Q,R and S together to fill the remaining capacity of the cistern 

= 69.5 / (5+4+2.5+2) = 5 Hours and 9 minutes(approx).

Therefore, total time =4 hrs + 5hrs 9 mins = 9 hrs and 9 mins

 

It means cistern will be filled up at 3:09 pm

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Work

21 18109