Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

2.5, 3.5, 9, 40, ?

Find the next number in the above-given series?

A) 316 B) 328
C) 323 D) 340
 
Answer & Explanation Answer: B) 328

Explanation:

2.5 × 1 + 1 = 3.5

3.5 × 2 + 2 = 9

9 × 4 + 4 = 40

40 × 8 + 8 = 328

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Odd Man Out
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

15 70670
Q:

Find the next number in the given number series?

3, 10.5, 36.75, 128.625, ?

A) 295.651 B) 354.146
C) 398.78 D) 450.187
 
Answer & Explanation Answer: D) 450.187

Explanation:

Here the given number series  3, 10.5, 36.75, 128.625, ? follows a pattern that

3

3 x 3.5 = 10.5

10.5 x 3.5 = 36.75

36.75 x 3.5 = 128.625

128.625 x 3.5 = 450.187

 

Hence the next number in the given number series is 450.187.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Odd Man Out
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO , IT Trainer

2 70650
Q:

If the cost price of 12 pens is equal to the selling price of 8 pens, the gain percent is ?

A) 12% B) 30%
C) 50% D) 60%
 
Answer & Explanation Answer: C) 50%

Explanation:

Friends, we know we will need gain amount to get gain percent, right. So lets get gain first.

Let the cost price of 1 pen is Re 1

Cost of 8 pens = Rs 8

Selling price of 8 pens = 12

Gain = 12 - 8 = 4

Gain% = gaincost×100%  = 48×100% = 50%

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss

346 70607
Q:

8, 14, 24, 60, 180

Find the odd man out of the series?

A) 180 B) 60
C) 24 D) 14
 
Answer & Explanation Answer: D) 14

Explanation:

The given series is 8, 14, 24, 60, 180

8

8 x 1.5 = 12 (NOT 14)

12 x 2 = 24

24 x 2.5 = 60

60 x 3 = 180

 

Hence, the odd man in the given series is 12.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Odd Man Out
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

4 70350
Q:

A rectangular courtyard 3.78 meters long 5.25 meters wide is to be paved exactly with square  tiles, all of the same size. what is the largest size of the tile which could be used for the purpose?

A) 14 cms B) 21 cms
C) 42 cms D) None of these
 
Answer & Explanation Answer: B) 21 cms

Explanation:

3.78 meters =378 cm = 2 × 3 × 3 × 3 × 7

5.25 meters=525 cm = 5 × 5 × 3 × 7

Hence common factors are 3 and 7

Hence LCM = 3 × 7 = 21

Hence largest size of square tiles that can be paved exactly with square tiles is 21 cm.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: HCF and LCM

169 70244
Q:

Find the odd man out of the following number series?

720, 732, 708, 742, 696

A) 696 B) 742
C) 708 D) 732
 
Answer & Explanation Answer: B) 742

Explanation:

The given number series is 720, 732, 708, 742, 696

 

720

720 + 12 = 732

732 - 24 = 708

708 + 36 = 744 (Not 742)

744 - 48 = 696

 

Hence, the odd man in the given number series is 742.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Odd Man Out
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

3 70046
Q:

Find the next number in the given series

0.25, 8, 128, 1024, ?

A) 4096 B) 2526
C) 8486 D) 2620
 
Answer & Explanation Answer: A) 4096

Explanation:

Here given series follows a pattern that

0.25, 8, 128, 1024, ?

0.25 x 32 = 8

8 x 16 = 128

128 x 8 = 1024

1024 x 4 = 4096

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Odd Man Out
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

5 69698
Q:

If 0.75: x :: 5:8, then x is equal to:

A) 1.12 B) 1.16
C) 1.20 D) 1.30
 
Answer & Explanation Answer: C) 1.20

Explanation:

(x * 5) = (0.75 *8)

X=6/5 = 1.20

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Ratios and Proportions

262 69579