Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

Ramesh started a software business by investing Rs. 50,000. After six months, Rajesh joined him with a capital of Rs. 75,000. After 3 years, they earned a profit of Rs. 27,000. What was Rajesh's share in the profit?

A) 10,000 B) 15,000
C) 20,000 D) 25,000
 
Answer & Explanation Answer: B) 15,000

Explanation:


Ramesh : Rajesh =(50,000*36) : (75,000*30) =4 : 5.

Therefore, Rajesh's share=Rs.(27,000*5/9)= Rs.15,000.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage

6 10404
Q:

It was Sunday on Jan 1, 2006. What was the day of the week Jan 1, 2010 ?

A) Sunday B) Friday
C) Monday D) Tuesday
 
Answer & Explanation Answer: B) Friday

Explanation:

Number of odd days from the year 2006 to the year 2009 = (1 + 1 + 2 + 1) = 5 days.

On 1st Jan 2006, it was Sunday.

Thus, On 1st Jan, 2010 it is Friday.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Calendar
Exam Prep: CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

53 10400
Q:

Divide Rs.118000 among three persons A, B and C such that the ratio of the shares of A and B is 3:4 and that of B:C is 5:6 ?

A) A = 48000 B = 40000 C = 30000 B) A = 30000 B = 40000 C = 48000
C) A = 30000 B = 48000 C = 40000 D) A = 40000 B = 48000 C = 30000
 
Answer & Explanation Answer: B) A = 30000 B = 40000 C = 48000

Explanation:

Compound ratio of A:B:C
A:B = 3:4
B:C = 5:6
----------
A:B:C = 15:20:24

We can divide Rs.118000 in this ratio.

Share of A = 15/59 x 118000 = 30000

Share of B = 20/59 x 118000 = 40000

Share of C = 24/59 x 118000 = 48000

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Partnership
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

4 10398
Q:

When the hands are in the opposite directions,they are ------- minute spaces apart,

A) 15 B) 30
C) 60 D) 0
 
Answer & Explanation Answer: B) 30

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Clocks
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO

16 10391
Q:

The expression (11.98 * 11.98 + 11.98 * (x) + 0.02 * 0.02) will be a perfect square for x equal to :            

A) 0.01 B) 0.02
C) 0.03 D) 0.04
 
Answer & Explanation Answer: D) 0.04

Explanation:

Given = (11.98)^2 + (0.02)^2 + 11.98 * x. 

For the given expression to be a perfecr square, we must have

11.98 * x = 2 * 11.98 * 0.02 => x = 0.04

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Decimal Fractions

13 10383
Q:

50 men can build a tank in 40days, but though they begin the work together, 5 men quit every ten days. The time needed to build the tank is ?

A) 50 days B) 48 days
C) 47.5 days D) 49 days
 
Answer & Explanation Answer: A) 50 days

Explanation:

50 men can build a tank in 40 days 

Assume 1 man does 1 unit of work in 1 day

Then the total work is 50×40 = 2000 units

 

50 men work in the first 10 days and completes 50×10 = 500 units of work

45 men work in the next 10 days and completes 45×10 = 450 units of work

40 men work in the next 10 days and completes 40×10 = 400 units of work

35 men work in the next 10 days and completes 35×10 = 350 units of work

So far 500 + 450 + 400 + 350 = 1700 units of work is completed and

 

Remaining work is 2000 - 1700 = 300 units

 

30 men work in the next 10 days. In each day, they does 30 units of work.

 

Therefore, additional days required = 300/30 =10

 

Thus, total 10+10+10+10+10 = 50 days required.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Work
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

13 10382
Q:

John sells his laptop to Mark at a loss of 20% who subsequently sells it to Kevin at a profit of 25%. Kevin after finding some defect in the laptop, returns it to Mark but could recover only Rs.4.50 for every Rs. 5 he had paid. Find the amount of Kevin’s loss if John had paid Rs. 1,75,000 for the laptop ?

A) Rs.16,500 B) Rs.17,500
C) Rs.14,200 D) Rs.15,520
 
Answer & Explanation Answer: B) Rs.17,500

Explanation:

Let’s assume John bought the laptop for Rs. 100
He then sells it to Mark at a loss of 20% => Rs. 80,
Who consequently sells it to Kevin at a profit of 25% =>  Rs. 100
Then, Kevin sells it back to Mark for Rs. 90 (Rs.4.50 for every Rs. 5 that he had paid initially), so he suffers a loss of Rs. 10
Therefore, for Rs. 100 there is a loss of Rs. 10,
Then for Rs. 1,75,000 there will be a loss of Rs. 17,500.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

15 10377
Q:

Oct 1st 1994 falls on which day?

A) Sunday B) Saturday
C) Friday D) Wednesday
 
Answer & Explanation Answer: B) Saturday

Explanation:

1 Oct, 1994 = (1993 years + Period from 1.1.1993 to 1.10.1993)

Odd days in 1600 years = 0

Odd days in 300 years = 1

93 years = (70 ordinary years + 23 leap year) = (70 x 1 + 23 x 2)= 4 odd days

Jan  Feb  March  April  May  June  July  Aug  sept  Oct

(31 + 28 + 31 + 30 + 31 + 30 + 31 + 31 + 30 + 1 ) = 274 days

274 days = (39 weeks + 1 day) =1 odd day.

Total number of odd days = (0 + 1 + 4 + 1) = 6 odd days.

Given day is Saturday.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Calendar

9 10363