Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

What will be the day of the week 15th August, 2010?

A) Sunday B) Saturday
C) Wednesday D) Monday
 
Answer & Explanation Answer: A) Sunday

Explanation:

15th August, 2010 = (2009 years + Period 1.1.2010 to 15.8.2010)

 

Odd days in 1600 years = 0

 

Odd days in 400 years = 0

 

9 years = (2 leap years + 7 ordinary years) = (2 x 2 + 7 x 1) = 11 = 4 odd days.

 

Jan. Feb. Mar.  Apr.  May.  Jun.  Jul.  Aug.

(31 + 28 + 31 + 30 + 31 + 30 + 31 + 15) = 227 days = (32 weeks + 3 days) = 3 odd days.

  

Total number of odd days = (0 + 0 + 4 + 3) = 7 =  0 odd days.

 

Given day is Sunday

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Calendar

549 66519
Q:

If the diameter of a circle is 28 cm, then what will be its circumference (in cm)?

 

A) 88 B) 176
C) 35 D) 70
 
Answer & Explanation Answer: A) 88

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Area
Exam Prep: Bank Exams

0 66187
Q:

What should come in place of question mark (?) in the following number series?

38, 195, ?, 4905, 24530, 122655

A) 980 B) 885
C) 824 D) 1021
 
Answer & Explanation Answer: A) 980

Explanation:

The given series follows the pattern that,

 

×5+5,   ×5+5,   ×5+5,   ×5+5,   ×5+5

 

38 x 5 + 5  = 195

 

195 x 5 + 5 = 980

 

980 x 5 + 5 = 4905

 

4905 x 5 + 5 = 24530

 

24530 x 5 + 5 = 122655

 

So the missing number is 980 .

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Odd Man Out
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

7 65655
Q:

Directions: What value should come in place of question mark (?) in the following question?

150% of 460+24% of 650=?

A) 854 B) 846
C) 895 D) 825
 
Answer & Explanation Answer: B) 846

Explanation:

(150 x 460)/100 + (24 x 650)/100

= 690+156

= 846

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Simplification
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , GATE

0 65474
Q:

What will come in place of the question mark (?) in the following number series  ?

12, 24, 26.5, 79.5, ?, 330

A) 211 B) 101.5
C) 82.5 D) 99
 
Answer & Explanation Answer: C) 82.5

Explanation:

The given series 

 

12   24   26.5   79.5   ?   330 follows a pattern that,

 

12 x 2 = 24

 

24 + 2.5 = 26.5

 

26.5 x 3 = 79.5

 

79.5 + 3 = 82.5

 

82.5 x 4 = 330

 

Hence, the missing number is 82.5

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Odd Man Out
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

9 65110
Q:

A committee of 5 persons is to be formed from 6 men and 4 women. In how many ways can this be done when at least 2 women are included ?

A) 196 B) 186
C) 190 D) 200
 
Answer & Explanation Answer: B) 186

Explanation:

When at least 2 women are included.

 

The committee may consist of 3 women, 2 men : It can be done in  4C3*6C2  ways

 

or, 4 women, 1 man : It can be done in  4C4*6C1ways

 

or, 2 women, 3 men : It can be done in 4C2*6C3 ways.

 

Total number of ways of forming the committees

 

4C2*6C3+4C3*6C2+4C4*6C1

 

= 6 x 20 + 4 x 15 + 1x 6

 

= 120 + 60 + 6 =186

Report Error

View Answer Report Error Discuss

88 65094
Q:

Relation Between Efficiency and Time

A is twice as good a workman as B and is therefore able to finish a piece of work in 30 days less than B.In how many days they can complee the whole work; working together?

Answer

Ratio of times taken by A and B = 1 : 2.


The time difference is (2 - 1) 1 day while B take 2 days and A takes 1 day.


If difference of time is 1 day, B takes 2 days.


If difference of time is 30 days, B takes 2 x 30 = 60 days.


So, A takes 30 days to do the work.


 


A's 1 day's work = 1/30


B's 1 day's work = 1/60


(A + B)'s 1 day's work = 1/30 + 1/60 = 1/20


A and B together can do the work in 20 days.

Report Error

View answer Workspace Report Error Discuss

Subject: Time and Work

255 65015
Q:

A mixture contains alcohol and water in the ratio 4 : 3. If 5 liters of water is added to the mixture, the ratio becomes 4: 5. Find the quantity of alcohol in the given mixture.

A) 10 B) 12
C) 15 D) 18
 
Answer & Explanation Answer: A) 10

Explanation:

Let the quantity of alcohol and water be 4x litres and 3x litres respectively

 

4x/(3x+5) = 4/5 

 

20x = 4(3x+5)

 

8x = 20

 

x = 2.5

 

Quantity of alcohol = (4 x 2.5) litres = 10 litres.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Ratios and Proportions

346 64823