Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

Find out the wrong term in the given series of numbers ?
6, 15, 35, 77, 165, 221

A) 35 B) 165
C) 221 D) 77
 
Answer & Explanation Answer: B) 165

Explanation:

The given series follow the rule that :

Multiplying consecutive prime numbers
2,3,5,7,11,13,17,19....
2x3 = 6
3x5 = 15
5x7 = 35
7x11 = 77
11x13 = 143
13x17 = 221
So, the wrong term is 165.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Odd Man Out
Exam Prep: Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

6 6388
Q:

The difference of two numbers is 11 and (1/5)th of their sum is 9. The numbers are

Answer

Let the numbers be x and (x-11)



\inline \fn_jvn \Rightarrow   x = 28


\inline \fn_jvn \therefore Another Number is (28 - 11) = 17

Report Error

View answer Workspace Report Error Discuss

Subject: Numbers

14 6371
Q:

A 260 m long train running at the speed of 120 km/hr crosses another train running in opposite direction at the speed of 80 km/hr in 9 sec. What is the length of the other train  ?

A) 240 mts B) 270 mts
C) 260 mts D) 250 mts
 
Answer & Explanation Answer: A) 240 mts

Explanation:

Relative speed = 120 + 80 = 200 km/hr.
= 200 x 5/18 = 500/9 m/sec.

Let the length of the other train be L mts.
Then, (L + 260)/9 = 500/9 => L = 240 mts.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Trains
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

3 6365
Q:

The average age of the district level hockey team of eleven is 22 years.The average age gets increased by 1 year when the coach age is also included.what is the age of the coach ?

A) 33 yrs B) 34 yrs
C) 35 yrs D) 36 yrs
 
Answer & Explanation Answer: B) 34 yrs

Explanation:

Total age of players in team = 22 x 11 = 242
When coach is included, total members = 12, Avg age increases by one becomes 23
Total age when coach is included = 23x12 = 276
Age of coach = 276-242 = 34 yrs.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Average
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

4 6364
Q:

Car is purchased on hire-purchase. The cash price is $21 000 and the terms are a deposit of 10% of the price, then the balance to be paid off over 60 equal monthly instalments. Interest is charged at 12% p.a.   What is the total cost of the car?

A) 30.240 B) 31.240
C) 33.240 D) 32,240
 
Answer & Explanation Answer: D) 32,240

Explanation:

Total cost = deposit + instalment amount × number of instalments

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Simple Interest
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO

2 6355
Q:

In how many different ways  can 3 students be associated with 4 chartered accountants,assuming that each chartered accountant can take at most one student?

A) 12 B) 36
C) 24 D) 16
 
Answer & Explanation Answer: C) 24

Explanation:

Number of permutations = 4P3 = 24

Report Error

View Answer Report Error Discuss

1 6353
Q:

Area of a square and a rectangle are equal. If side of the square is 40 cm and length of the rectangle is 64 cm, what is the perimeter of the rectangle ?

A) 187 cm B) 178 cm
C) 149 cm D) 194 cm
 
Answer & Explanation Answer: B) 178 cm

Explanation:

Area of square = 40 x 40

= 1600 sq.cm

Given that the areas of Square and Rectangle are equal

=> Area of rectangle = 1600 Sq.cm

We know that, Area of rectangle = L x B

Given L = 64 cm

Breadth of rectangle = 1600/64 = 25 cm

Perimeter of the rectangle = 2(L + B) = 2(64+25) = 178 cm.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Area
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

32 6351
Q:

If books bought at prices ranging from Rs 200 to Rs 350 are sold at prices ranging from Rs 300 to Rs 425, what is the greatest possibleprofit that might be made in selling eight books.

A) 800 B) 1200
C) 1600 D) 1800
 
Answer & Explanation Answer: D) 1800

Explanation:

least cost price      = 200*8 = 1600
greatest sold price = 425 * 8 = 3400
profit required = 3400- 1600 = 1800

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss

8 6349