Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

Find the area of the rectangle or square with the given dimensions L = 5 inches, W= 3 inches?

A) 13 B) 14
C) 15 D) 16
 
Answer & Explanation Answer: C) 15

Explanation:

We know that,

Area of rectangle A = L x W = 5 x 3 = 15 sq.inches.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Area
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

2 6533
Q:

A 260 m long train running at the speed of 120 km/hr crosses another train running in opposite direction at the speed of 80 km/hr in 9 sec. What is the length of the other train  ?

A) 240 mts B) 270 mts
C) 260 mts D) 250 mts
 
Answer & Explanation Answer: A) 240 mts

Explanation:

Relative speed = 120 + 80 = 200 km/hr.
= 200 x 5/18 = 500/9 m/sec.

Let the length of the other train be L mts.
Then, (L + 260)/9 = 500/9 => L = 240 mts.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Trains
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

3 6525
Q:

A tailor has 37.5 metres of cloth and he has to make 8 pieces out of a metre of cloth. How many pieces can he make out of half of the cloth he has ?

A) 300 B) 150
C) 175 D) 200
 
Answer & Explanation Answer: B) 150

Explanation:

Half of the cloth = 37.5/2
From 1 meter he will make 8 pieces
=> in 37.5/2 ---- ?

37.5/2 x 8

= 150.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Simplification
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

5 6520
Q:

The ratio of efficiencies of two filling pipes is 4 : 5. There is a third emptying pipe which efficiency is two third of the average efficiency of first two filling pipes can empty a filled tank in 36 minutes. In how much time both the filling pipes can fill the tank when it is empty?

A) 16 min B) 12 min
C) 14 min D) 20 min
 
Answer & Explanation Answer: B) 12 min

Explanation:

Let the efficiencies of filling pipes is 4p and 5p respectively.

Efficiency of pipe which empty the tank = 2/3 x 9p/2 = 3p

Total work = 3p x 36 = 108p

 

Time to fill the tank by both the pipes = 108p/9p = 12 min.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Pipes and Cistern
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

17 6505
Q:

Derivative of sinx by first principle?

A) -sinx B) -cosx
C) cosx D) sinx
 
Answer & Explanation Answer: C) cosx

Explanation:

Screenshot_(1)1519127168.png image

 

Thus, the derivative of sinx by first principle is cosx.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

4 6492
Q:

If there are 150 questions in a 3 hr examination. Among these questions 50 are type A problems, which requires twice as much as time be spent on the rest of the type B problems. How many minutes should be spent on type A problems ?

A) 75 min B) 82 min
C) 90 min D) 101 min
 
Answer & Explanation Answer: C) 90 min

Explanation:

Let X = Time taken for each of Type B Problems(100 Problems)
And 2X = Time taken for each of Type A problems(50 problems)

Total time period = 3hrs = 3 x 60min = 180 minutes

100X + 50(2X) = 180
100X + 100X = 180
200X = 180 min

X = 180/200
X = 0.90 min

By convertiing into seconds,

X = 0.90 x 60 seconds
X = 54 sec

So, time taken for Part A problems is = 54 x 2 x 50 = 5400 seconds
= 5400/60sec = 90 minutes.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

8 6480
Q:

A train 125 m long passes a man, running at 4 km/hr in the same direction in which the train is going, in 10 seconds. The speed of the train is:

A) 49 kmph B) 50 kmph
C) 51 kmph D) 52 kmph
 
Answer & Explanation Answer: A) 49 kmph

Explanation:

Speed of the train relative to man

= (125/10) m/sec = (25/2) m/sec.

[(25/2) x (18/5)] km/hr = 45 km/hr.

Let the speed of the train be 'x' km/hr.

Then, relative speed = (x - 4) km/hr.

x - 4 = 45 => x = 49 km/hr.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Trains
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

7 6480
Q:

The difference between the compound interest and simple interest on an amount of Rs.15000 for two years is Rs.96. what is the rate of interest per annum

A) 8 B) 10
C) 12 D) 13
 
Answer & Explanation Answer: A) 8

Explanation:

[15000 *(1+r/100)^2-15000]-(15000*r*2)/100=96

r=8

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Compound Interest
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO

2 6475