Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

35+37=?

 

A) 935 B) 612
C) 1135 D) 635
 
Answer & Explanation Answer: C) 1135

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Simplification
Exam Prep: Bank Exams

1 57047
Q:

How many kilograms of sugar costing Rs. 9 per kg must be mixed with 27 kg of sugar costing Rs. 7 per Kg so that there may be a gain of 10 % by selling the mixture at Rs. 9.24 per Kg ?

A) 36 Kg B) 42 Kg
C) 54 Kg D) 63 Kg
 
Answer & Explanation Answer: D) 63 Kg

Explanation:

By the rule of alligation:


C.P. of 1 kg sugar of 1st kind      C.P. of 1 kg sugar of 2nd kind 

 

  

 

Therefore, Ratio of quantities of 1st and 2nd kind = 14 : 6 = 7 : 3. 

Let x kg of sugar of 1st kind be mixed with 27 kg of 2nd kind. 

Then, 7 : 3 = x : 27 or x = (7 x 27 / 3) = 63 kg.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Alligation or Mixture

147 56965
Q:

Find the odd man out?

12, 48, 168, 502, 1260

A) 48 B) 168
C) 502 D) 1260
 
Answer & Explanation Answer: C) 502

Explanation:

The given series is 12, 48, 168, 502, 1260

12

12 x 4 = 48

48 x 3.5 = 168

168 x 3 = 504

504 x 2.5 = 1260

 

Hence, the odd man out in the given series is 502.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Odd Man Out
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

4 56932
Q:

A man on tour travels first 160 km at 64 km/hr and the next 160 km at 80 km/hr. The average speed for the first 320 km of the tour is

A) 35.55 km/hr B) 36 km/hr
C) 71.11 km/hr D) 71 km/hr
 
Answer & Explanation Answer: C) 71.11 km/hr

Explanation:

Total time taken    = (160/64 + 160/8)hrs
                           = 9/2 hrs.


Average speed    = (320 x 2/9) km.hr
                         = 71.11 km/hr.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Distance

152 56827
Q:

Find the next number in the number series?

1, 4, 12, 32, ?

A) 80 B) 100
C) 192 D) 169
 
Answer & Explanation Answer: A) 80

Explanation:

Next number of the sequence 1, 4, 12, 32,...

1 = 2 x 20

4 = 2 x 21

12 = 3 x 22

32 = 4 x 23

80 = 5 x 24.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Odd Man Out
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO , IT Trainer

5 56780
Q:

Find the odd man out of the number series?

18, 37, 76, 155, 314, 635

A) 37 B) 155
C) 314 D) 635
 
Answer & Explanation Answer: D) 635

Explanation:

Given Number series is 18     37     76     155     314     635

 

follows a pattern that, 

 

18

 

18 x 2 +1 = 37

 

37 x 2 +2 = 76

 

76 x 2 +3 = 155

 

155 x 2 +4 = 314

 

314 x 2 +5 = 633 not 635

 

 

 

Hence, the odd man is 635.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Odd Man Out
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk , Analyst

7 56754
Q:

From a pack of 52 cards, two cards are drawn together at random. What is the probability of both the cards being kings?

A) 1/15 B) 1/221
C) 25/57 D) 35/256
 
Answer & Explanation Answer: B) 1/221

Explanation:

 Let S be the sample space

 

Then, n(S) = 52C2= 1326.

 

Let E = event of getting 2 kings out of 4.

 

n(E)  = 52*512*1= 6.

 4C2

=>4*32*1

P(E)=n(E)n(S)=61326=1221

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Probability

44 56737
Q:

What should come in place of question mark (?) in the following question?

45% of 400+ √? = 56% of 750 - 40% of 350

A) 10000 B) 1000
C) 10201 D) 9801
 
Answer & Explanation Answer: A) 10000

Explanation:

45/100×400+√?=56/100 ×750 -40/100 ×350

180 + √? = 420 - 140 180 + √? = 280 √? = 280 - 180 √? = 100 ? = 1002 ? = 10000

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage

1 56707