Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

If p : q : r = 2 : 3 : 5, then what will be the ratio of (p + q + r) : (3p + q – r)?

 

A) 5 : 2   B) 10 : 17  
C) 9 : 4 D) 5 : 4
 
Answer & Explanation Answer: A) 5 : 2  

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Ratios and Proportions
Exam Prep: Bank Exams

10 46301
Q:

Three unbiased coins are tossed.What is the probability of getting at least 2 heads?

A) 1/4 B) 1/2
C) 3/4 D) 1/3
 
Answer & Explanation Answer: B) 1/2

Explanation:

Here S= {TTT, TTH, THT, HTT, THH, HTH, HHT, HHH}.

Let E = event of getting at least two heads = {THH, HTH, HHT, HHH}.

P(E) = n(E) / n(S)

      = 4/8= 1/2

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Probability

92 46289
Q:

The product of two numbers is 9375 and the quotient, when the larger one is divided by the smaller, is 15. The sum of the numbers is :

A) 100 B) 200
C) 300 D) 400
 
Answer & Explanation Answer: D) 400

Explanation:

Let the numbers be x and y.

 

Then, xy = 9375 and  x/y = 15.

 

xyxy=9375/15

 

=>y2 =625

 

=> y = 25

 

=> x = 15y = 15 x 25 = 375.

 

Sum of the numbers = 375 + 25 = 400.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Numbers

38 46211
Q:

What will come in place of the question mark (?) in the following questions ?

22% of ? + 166.64 = 340 

A) 788 B) 786
C) 784 D) 792
 
Answer & Explanation Answer: A) 788

Explanation:

(kx22)/100 = 340 - 166.64 = 173.36
k = (173.36 x 100)/22
k = 788

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Numbers
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Bank Clerk

15 46177
Q:

In the following question, select the odd letter/letters from the given alternatives.

 

A) EHL   B) JMP  
C) SVY   D) QTW
 
Answer & Explanation Answer: A) EHL  

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Odd Man Out
Exam Prep: Bank Exams

1 46163
Q:

An error 2% in excess is made while measuring the side of a square. The percentage of error in the calculated area of the square is:

A) 1.04 B) 2.04
C) 3.04 D) 4.04
 
Answer & Explanation Answer: D) 4.04

Explanation:

100 cm is read as 102 cm. 

A1 = (100*100)Sq.cm 

A2 = (102*102)Sq.cm

(A2 - A1) = 1022-1002 = (102 + 100) x (102 - 100) = 404 sq.cm.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Area
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO

40 46122
Q:

 

If LMN and UVW are similar triangles, the value of side s is

A) 4 B) 6
C) 8 D) 9
 
Answer & Explanation Answer: C) 8

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Area
Exam Prep: Bank Exams

0 46069
Q:

The average temperature for Monday, Tuesday, Wednesday and Thursday was 48 degrees and for Tuesday, Wednesday, Thursday and Friday was 46 degrees. If the temperature on Monday was 42 degrees. Find the temperature on Friday ?

A) 34 B) 36
C) 38 D) 40
 
Answer & Explanation Answer: A) 34

Explanation:

M + Tu + W + Th = 4 x 48 = 192
Tu + W + Th + F = 4 x 46 = 184
M = 42
Tu + W + Th = 192 - 42 = 150
F = 184 – 150 = 34

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Average
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

62 45891