Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

Find the Odd Number in the given Number Series?

3, 6.5, 14, 29, 64, 136

A) 14 B) 64
C) 29 D) 136
 
Answer & Explanation Answer: C) 29

Explanation:

The Given number series 3, 6.5, 14, 29, 64, 136 follows a pattern that

3

3 x 2 + 0.5 = 6.5

6.5 x 2 + 1 = 14

14 x 2 + 2 = 30 29

30 x 2 + 4 = 64

64 x 2 + 8 = 136

Thus the wrong number in the series is 29

Report Error

View Answer Report Error Discuss

6 119532
Q:

What value will come in place of question mark (?) in the number - series given below  ? 

4, 30, ?, 1440, 7195, 71940

A) 145 B) 545
C) 650 D) 999
 
Answer & Explanation Answer: A) 145

Explanation:

4       30       ?     1440       7195      71940

 

Here the given series follows a pattern of

 

4

 

4 x 10 - 10 = 30

 

30 x 5 - 5  = 145

 

145 x 10 - 10 = 1440

 

1440 x 5 - 5 = 7195

 

7195 x 10 - 10 = 71940

 

Hence, the missing number is 145

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Odd Man Out
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

9 117863
Q:

Find out the wrong number in the given sequence of numbers.

36, 54, 18, 27, 9, 18.5, 4.5

A) 4.5 B) 18.5
C) 54 D) 18
 
Answer & Explanation Answer: B) 18.5

Explanation:

The terms are alternatively multiplied by 1.5 and divided by 3. However, 18.5 does not satisfy it.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Odd Man Out

33 117189
Q:

Find the odd man out.

253, 136, 352, 324, 631, 244

A) 324 B) 136
C) 352 D) 631
 
Answer & Explanation Answer: A) 324

Explanation:

The Sum of the digits in each number, Except 324 is 10.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Odd Man Out

42 116863
Q:

Salaries of Ravi and Sumit are in the ratio 2:3. If the salary of each is increased by Rs. 4000, the new ratio becomes 40:57. What is Sumit's salary?

A) 38000 B) 46800
C) 36700 D) 50000
 
Answer & Explanation Answer: A) 38000

Explanation:

Let the original salaries of Ravi and Sumit be Rs. 2x and Rs. 3x respectively.
Then,
(2x+4000) / (3x+4000) = 40 / 57
⇒ 57 × (2x + 4000) = 40 × (3x+4000)
⇒ 6x = 68,000
⇒ 3x = 34,000
Sumit's present salary = (3x + 4000) = Rs.(34000 + 4000) = Rs. 38,000

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Ratios and Proportions

441 116779
Q:

The average of runs of a cricket player of 10 innings was 32. How many runs must he make in his next innings so as to increase his average of runs by 4 ?

A) 76 B) 79
C) 85 D) 87
 
Answer & Explanation Answer: A) 76

Explanation:

Average = total runs / no.of innings = 32 

So, total = Average x no.of innings = 32 x 10 = 320.

 

Now increase in avg = 4runs. So, new avg = 32+4 = 36runs 

Total runs = new avg x new no. of innings = 36 x 11 = 396 

Runs made in the 11th inning = 396 - 320 = 76

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Average

426 116713
Q:

The L.C.M of  22, 54, 108, 135 and 198 is

 

A) 330 B) 1980
C) 5940 D) 11880
 
Answer & Explanation Answer: C) 5940

Explanation:

 22 = 2 x 11

 54 = 2×33

108 = 22×33

135 = 33×5 

198 = 2×32×11

  L.C.M = 22×33×5×11=5940

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: HCF and LCM

226 115168
Q:

Two cards are drawn at random from a pack of 52 cards.what is the probability that either both are black or both are queen?

A) 52/221 B) 55/190
C) 55/221 D) 19/221
 
Answer & Explanation Answer: C) 55/221

Explanation:

We have n(s) =52C2 52 = 52*51/2*1= 1326. 

Let A = event of getting both black cards 

     B = event of getting both queens 

A∩B = event of getting queen of black cards 

n(A) = 52*512*1 = 26C2 = 325, n(B)= 26*252*1= 4*3/2*1= 6  and  n(A∩B) = 4C2 = 1 

P(A) = n(A)/n(S) = 325/1326;

P(B) = n(B)/n(S) = 6/1326 and 

P(A∩B) = n(A∩B)/n(S) = 1/1326 

P(A∪B) = P(A) + P(B) - P(A∩B) = (325+6-1) / 1326 = 330/1326 = 55/221

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Probability

382 114740