Aptitude and Reasoning Questions

Q:

At a game of billiards, A can give B 20 points in 60 and A can give C  15 points in 60. How many points can C give B in a game of 90 ?

A) 9 points B) 10 points
C) 11 points D) 8 points
 
Answer & Explanation Answer: B) 10 points

Explanation:

a:b = 60:40
a:c = 60:45
c/a x a/b = 45/60 x 60/40 = 45/40 = 90/80
So C gives B => 10 points.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Ratios and Proportions
Exam Prep: Bank Exams , CAT
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

8 7064
Q:

A man spend 20% of his monthly salary on his children's education and 50% of his salary on food and transport. After Paying the rent of Rs.1000, he is left with Rs.2000. What is his monthly salary?

A) 7000 B) 10000
C) 14000 D) 20000
 
Answer & Explanation Answer: B) 10000

Explanation:

Let his monthly salary be 'P'

20% on children's education = 20P100 = P5

50% on food and transport = 50P100 = P2

1000 on rent

=> P - P5 - P2 - 1000 = 2000=> 3P = 30000=> P = 10000

 

Therefore, his monthly salary = Rs. 10,000

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

4 7058
Q:

If the labour cost 20% of the cost of production and raw material cost 10% of the cost of production and the price on which article is sold is 20% above the cost of production. If the price of labour is increased by 40% and the price of raw material increased by 20% and rest other expenditure of cost remain constant. The industry thus decide to increase the selling price by 10%. Find the new profit percent  ?

A) 18% B) 20%
C) 22% D) 24%
 
Answer & Explanation Answer: B) 20%

Explanation:

Let the Cost of Production of the article = 100

Then, Labour Cost = 20

Raw Material = 10

Other Expenditure = 100 - 10 – 20 = 70

Selling Price of the article  = 120

After increasing Labour and Raw material cost by 40% & 20% respectively,

New Labour cost = 28

New Raw material cost = 12

New Cost of Production = 70 + 28 + 12 = 110

Then, New SP = 110% of 120 = 120 x 110/100 = 132

=> New Gain = 132 - 110 = 22

=> New Profit % = 22 x 100/110 = 20%

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

12 7055
Q:

If 18225=135, then the value of 182.25 +1.8225+0.018225+0.00018225  is:

A) 1.49985 B) 14.9985
C) 149.985 D) 1499.85
 
Answer & Explanation Answer: B) 14.9985

Explanation:

Given exp = 18225102+18225104+18225106+18225108

 

               = 1822510+18225102+18225103+18225104

 

               = 13510+135100+1351000+13510000

 

               = 13.5+1.35+0.135+0.0135=14.9985

Report Error

View Answer Report Error Discuss

25 7053
Q:

A circular piece of thin wire is converted into a rhombus of side 11 cm. Find the diameter of the circular piece?

A) 28 cm B) 3.5 cm
C) 7 cm D) 14 cm
 
Answer & Explanation Answer: D) 14 cm

Explanation:

Circular piece is 4 x 11 = 44 cm long,

Then Circumference of circle is given by,

44 = pi x D, where D is the diameter

D = 44 / pi

Take pi = 22 / 7, then

D = 44 / (22/7) = (44 x 7) / 22

D = 14 cm.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Area
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

24 7048
Q:

The sum of one-half, one-third and one-fourth of a number exceeds the number by 22. The number is

A) 264 B) 284
C) 215 D) 302
 
Answer & Explanation Answer: A) 264

Explanation:

Let the number be 'x'. Then, from given data

x/2 + x/3 + x/4 = x+22
13x/12 = x+22
x = 264

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Numbers
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

4 7045
Q:

In the last month the company decided to increase the cost of its mixer by 10 percent. What is the present price of the mixer? 

I. The cost of mixer and juicer together was Rs 2850 a month ago. 

II. The amount of 10% increase on the mixer comes to Rs 220. 

A) If the data in statement I alone are sufficient to answer the question B) If the data in statement II alone are sufficient answer the question
C) If the data either in I or II alone are sufficient to answer the question; D) If the data even in both the statements together are not sufficient to answer the question
 
Answer & Explanation Answer: B) If the data in statement II alone are sufficient answer the question

Explanation:

The present price of the mixer can he calculated from statement II as follows

Let the earlier price be Rs x.

Then, 10% of x = 220 or x = 2200. Present price = Rs (2200 + 220) = Rs 2420.

So, only II is needed. 

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Data Sufficiency

5 7041
Q:

P, Q and R secured 45%, 50% and 60% marks respectively in Biology. M’s marks in Biology is 12.5 more than P’s marks and 4 less than R’s marks. Find out the individual marks of four students.

 

A. For the students, total marks obtained for Biology is 311.5.
B. Total of M’s and P’s marks in Biology is 147.5.
C. R has obtained 84 marks.

A) Only C B) Only A & B
C) All are required D) None of the statements is required
 
Answer & Explanation Answer: D) None of the statements is required

Explanation:

From the given data,
(60 - 45)% = 12.5 + 4
15% = 16.5
=> 100% = ?
100% = 16.5 x 100/15 = 110

Hence, P = 45% of 110 = 45x110/100 = 49.5
Q = 50% of 110 = 55
R = 60% of 110 = 60 x 110/100 = 66
M = 12.5 + 49.5 = 62 or 66 - 4 = 62

 

Hence, no statement is required to answer.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO , IT Trainer

3 7040