Aptitude and Reasoning Questions

Q:

In the following question, correct the equation by interchanging two signs.

4 x 3 – 6 ÷ 2 + 7 = 8

A) – and + B) x and –
C) ÷ and x D) x and +
 
Answer & Explanation Answer: A) – and +

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Simplification
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT

0 49793
Q:

Mark the odd man out in the given number series

24.3, 23.1, 20.7, 17.1, 12.4

A) 12.4 B) 17.1
C) 20.7 D) 23.1
 
Answer & Explanation Answer: A) 12.4

Explanation:

The given series 24.3, 23.1, 20.7, 17.1, 12.4 follows a pattern that

24.3

24.3 - 1.2 = 23.1

23.1 - 2.4 = 20.7

20.7 - 3.6 = 17.1

17.1 - 4.8 = 12.3 not 12.4

 

Hence, the odd man or odd number in the given series is 12.4

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Odd Man Out
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

4 49758
Q:

Find the next number in the given sequence?

1, 2, 6, 21, 88, ?

A) 445 B) 364
C) 296 D) 194
 
Answer & Explanation Answer: A) 445

Explanation:

The given series is 1, 2, 6, 21, 88, ?

1

1 x 1 + 1 = 2

2 x 2 + 2 = 6

6 x 3 + 3 = 21

21 x 4 + 4 = 88

88 x 5 + 5 = 445

 

Hence, the next number in the given number sequence is 445.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Number Series
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

29 49668
Q:

Which digits will come in the place of '?' in the following series ?

372, 823, 644, 582, 46?, 8?7

A) 4, 4 B) 6, 2
C) 3, 2 D) 2, 5
 
Answer & Explanation Answer: B) 6, 2

Explanation:

Given series is 372, 823, 644, 582, 46?, 8?7

Here the series follow the rule that :
372 = 3+7+2 = 12
823 = 8+2+3 = 13
644 = 6+4+4 = 14
582 = 5+8+2 = 15
46? = 4+6+? = 16 => ? = 6
8?7 = 8+?+7 = 17 => ? = 2

So the missing numbers are 6 and 2

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Number Series
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE , TOEFL
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

21 49660
Q:

Given interchanges : 

Signs + and - , numbers 4 and 8.

A) 4 + 8 - 12 = 12 B) 4 - 8 + 12 = 0
C) 8 + 4 - 12 = 24 D) 8 - 4 + 12 = 8
 
Answer & Explanation Answer: B) 4 - 8 + 12 = 0

Explanation:

 On interchanging + and - and 4 and 8 in (b),

we get the equation as

8 + 4 - 12 = 0 
or 12 - 12 = 0
or 0 = 0, which is true.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

437 49517
Q:

Solve the following :

 

(-8) [36 / {7 - (-2)}] / (-4){19 - (-3) x (-5)} = ?

A) 4 B) -4
C) -2 D) 2
 
Answer & Explanation Answer: D) 2

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Simplification
Exam Prep: Bank Exams

2 49450
Q:

Find the wrong number in the following series?

1500, 1475, 1448, 1419, 1389, 1355, 1320

A) 1475 B) 1419
C) 1389 D) 1355
 
Answer & Explanation Answer: C) 1389

Explanation:

Take a look at the below sereies :

1500 - 25 = 1475

1475 - 27 = 1448

1448 - 29 = 1419

1419 - 31 = 1388

1388 - 33 = 1355

1355 - 35 = 1320

It clearly shows 1389 is Wrong Number

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Number Series

20 49448
Q:

In a certain code language, "CASIO" is written as "3119915". How is "CITIZEN" written in that code language?

 

A) 295629134 B) 3192295614
C) 3912659214 D) 3920926514
 
Answer & Explanation Answer: D) 3920926514

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Coding and Decoding
Exam Prep: Bank Exams

2 49400