Aptitude and Reasoning Questions

Q:

The Value of  logtan10+logtan20++logtan890 is

A) -1 B) 0
C) 1/2 D) 1
 
Answer & Explanation Answer: B) 0

Explanation:

= log tan10+log tan890 + log tan20+ log tan880++log tan450  

 

= log [tan10 × tan890] + log [tan20 × tan880 ] ++log1  

 

 tan(90-θ)=cotθ and tan 450=1  

 

= log 1 + log 1 +.....+log 1 

 

= 0.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Logarithms
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

27 6393
Q:

Find out the wrong term in the given series of numbers ?
6, 15, 35, 77, 165, 221

A) 35 B) 165
C) 221 D) 77
 
Answer & Explanation Answer: B) 165

Explanation:

The given series follow the rule that :

Multiplying consecutive prime numbers
2,3,5,7,11,13,17,19....
2x3 = 6
3x5 = 15
5x7 = 35
7x11 = 77
11x13 = 143
13x17 = 221
So, the wrong term is 165.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Odd Man Out
Exam Prep: Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

6 6384
Q:

A shop keeper sells an article at a loss of 8%, but when he increases the selling price of the article by Rs. 164 he earns a profit of 2.25% on the cost price. If he sells the same article at Rs. 1760, what is his profit percentage?

A) 2.5% B) 5%
C) 10% D) 7.5%
 
Answer & Explanation Answer: C) 10%

Explanation:

According to the given data,

Let Cost price of the article be 'cp'

Then,

102.25 cp - 92 cp = 164 x 100

10.25 cp = 16400

cp = 1600

Now, if he sells at Rs. 1760

Profit = 1760 - 1600 = 160

 

Profit% = 160/1600 x 100 = 10%.

 

Report Error

View Answer Report Error Discuss

10 6383
Q:

The difference of two numbers is 11 and (1/5)th of their sum is 9. The numbers are

Answer

Let the numbers be x and (x-11)



\inline \fn_jvn \Rightarrow   x = 28


\inline \fn_jvn \therefore Another Number is (28 - 11) = 17

Report Error

View answer Workspace Report Error Discuss

Subject: Numbers

14 6369
Q:

The average age of the district level hockey team of eleven is 22 years.The average age gets increased by 1 year when the coach age is also included.what is the age of the coach ?

A) 33 yrs B) 34 yrs
C) 35 yrs D) 36 yrs
 
Answer & Explanation Answer: B) 34 yrs

Explanation:

Total age of players in team = 22 x 11 = 242
When coach is included, total members = 12, Avg age increases by one becomes 23
Total age when coach is included = 23x12 = 276
Age of coach = 276-242 = 34 yrs.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Average
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

4 6364
Q:

Stee : Rails :: Alnico : ?

A) Magnets B) Aircraft
C) Machinery D) Silver ware
 
Answer & Explanation Answer: A) Magnets

Explanation:

First is used to makes the second.

 

Hence, Stee : Rails :: Alnico : Magnets.

 

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Analogy
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

6 6364
Q:

A 260 m long train running at the speed of 120 km/hr crosses another train running in opposite direction at the speed of 80 km/hr in 9 sec. What is the length of the other train  ?

A) 240 mts B) 270 mts
C) 260 mts D) 250 mts
 
Answer & Explanation Answer: A) 240 mts

Explanation:

Relative speed = 120 + 80 = 200 km/hr.
= 200 x 5/18 = 500/9 m/sec.

Let the length of the other train be L mts.
Then, (L + 260)/9 = 500/9 => L = 240 mts.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Trains
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

3 6362
Q:

A sum of Rs.1890 has to be used to give 9 prizes to the customers of a super market for their overall academic purchases. If each prize is Rs.30 less than its preceding price, what is the least value of the price ?

A) 90 B) 95
C) 85 D) 80
 
Answer & Explanation Answer: A) 90

Explanation:

Let the least value of the prize = Rs. x

Then the next value of the prize is x+30 , x+60, x+90, ....x+240.

Given total amount of cash prizes = Rs.1890

--> x + (x+30) + (x+60) + (x+90) + ....+ (x+240) = 1890

--> 9x + (30 + 60 + 90 + 120 + 150 + 180 + 210 + 240) = 1890

--> 9x + 30(1 + 2 + 3 + 4....+ 8) = 1890

--> 9x + 30(36) = 1890

--> 9x = 810 --> x=90

Hence the least value of the prize x=90

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Mathematical Operations
Exam Prep: CAT , Bank Exams
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

29 6359