Aptitude and Reasoning Questions

Q:

Find the next number in the given sequence?

1, 2, 6, 21, 88, ?

A) 445 B) 364
C) 296 D) 194
 
Answer & Explanation Answer: A) 445

Explanation:

The given series is 1, 2, 6, 21, 88, ?

1

1 x 1 + 1 = 2

2 x 2 + 2 = 6

6 x 3 + 3 = 21

21 x 4 + 4 = 88

88 x 5 + 5 = 445

 

Hence, the next number in the given number sequence is 445.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Number Series
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

29 50195
Q:

In a family, there are six members A, B, C, D, E and F. 

A and B are a married couple, A being the male member. D is the only son of C, who is the brother of A. E is the sister of D. B is the daughter-in-law of F, whose husband has died.  Who is C to B ? 

A) Brother B) Son-in-Law
C) Brother-in-Law D) None of these
 
Answer & Explanation Answer: C) Brother-in-Law

Explanation:

A is a male and married to B. So, A is the husband and B is the wife. C is the brother of A. D is the son of C. E, who is the sister of D will be the daughter of C. B is the daughter-in-law of F whose husband has died means F is the mother of A. 

C is the brother of A who is the husband of B. So, C is the brother-in-law of B 

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Blood Relations

1 50192
Q:

Which digits will come in the place of '?' in the following series ?

372, 823, 644, 582, 46?, 8?7

A) 4, 4 B) 6, 2
C) 3, 2 D) 2, 5
 
Answer & Explanation Answer: B) 6, 2

Explanation:

Given series is 372, 823, 644, 582, 46?, 8?7

Here the series follow the rule that :
372 = 3+7+2 = 12
823 = 8+2+3 = 13
644 = 6+4+4 = 14
582 = 5+8+2 = 15
46? = 4+6+? = 16 => ? = 6
8?7 = 8+?+7 = 17 => ? = 2

So the missing numbers are 6 and 2

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Number Series
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE , TOEFL
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

21 50179
Q:

If Tan A = 15/8 and Tan B = 7/24, then Cos (A + B) = ?

 

A) 87/425 B) 304/425
C) 297/425 D) 416/425
 
Answer & Explanation Answer: A) 87/425

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Simplification
Exam Prep: Bank Exams

0 50174
Q:

A certain sum of money amounts to Rs 1008 in 2 years and to Rs 1164 in 3 ½  years. Find the sum and the rate of interest.

A) 800, 14% B) 800, 13%
C) 800, 12% D) 800, 19%
 
Answer & Explanation Answer: B) 800, 13%

Explanation:

S.I. for 1 ½ years = Rs (1164 - 1008) = Rs 156 . 

S.I. for 2 years = Rs (156 x 23 x 2)= Rs 208. 

Therefore, Principal = Rs (1008 - 208) = Rs 800. 

Now, P = 800, T= 2 and S.I. = 208.

Therefore, Rate = (100 x S.I.) / (P x T) = [ (100 x 208)/(800 x 2)]% = 13%

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Simple Interest
Exam Prep: GRE

143 50164
Q:

Solve the following

 

24/(19 - 9 / 3 x 9) = ?

A) -3 B) -4
C) 3 D) 6
 
Answer & Explanation Answer: A) -3

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Simplification

1 50089
Q:

Find the odd one out of the floowing number series?

270, 261, 279, 252, 289, 243

A) 270 B) 279
C) 289 D) 243
 
Answer & Explanation Answer: C) 289

Explanation:

Here the given number series is 270, 261, 279, 252, 289, 243

270 - 9 = 261

261 + 18 = 279

279 - 27 = 252

252 + 36 = 288 (not equals to 289)

288 - 45 = 243

 

Hence, the odd number in the given number series is 289.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

5 50070
Q:

Find the odd man out?

12, 48, 168, 502, 1260

A) 48 B) 168
C) 502 D) 1260
 
Answer & Explanation Answer: C) 502

Explanation:

The given series is 12, 48, 168, 502, 1260

12

12 x 4 = 48

48 x 3.5 = 168

168 x 3 = 504

504 x 2.5 = 1260

 

Hence, the odd man out in the given series is 502.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Odd Man Out
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

4 50036