Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

The average of 7 consecutive numbers is 20. The largest of these numbers is :

A) 21 B) 22
C) 23 D) 24
 
Answer & Explanation Answer: C) 23

Explanation:

Let the numbers be x, x + 1, x + 2,  x + 3, x + 4, x + 5 and x + 6,

Then   (x + (x + 1) + (x + 2) + (x + 3) + (x + 4) + (x + 5) + (x + 6)) / 7 = 20.

or  7x + 21 = 140 or 7x = 119 or x =17.

Latest number = x + 6 = 23.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Average

255 89226
Q:

Find the odd number out of the following number series?

2 4 8 11.5 18.25 28.375

A) 18.25 B) 28.375
C) 11.5 D) 8
 
Answer & Explanation Answer: D) 8

Explanation:

Given number series follows a pattern that,

2

2 x 1.5 + 1 = 4

4 x 1.5 + 1 = 7 (not equal to 8)

7 x 1.5 + 1 = 11.5

11.5 x 1.5 + 1 = 18.25

18.25 x 1.5 + 1 = 28.375

 

Hence, the odd number in the given number series is 8.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Odd Man Out
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO , Database Administration , IT Trainer

17 88748
Q:

What is the next number in the given Number Series?

5, 24, 94, 279, ?

A) 587 B) 554
C) 489 D) 499
 
Answer & Explanation Answer: B) 554

Explanation:

The given number series follows a pattern that

5 x 5 – 1 = 24

24 x 4 – 2 = 94

94 x 3 – 3 = 279

279 x 2 – 4 = 554

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Odd Man Out
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

15 88088
Q:

What is the rate of interest p.c.p.a.?

I. An amount doubles itself in 5 years on simple interest.

II. Difference between the compound interest and the simple interest earned on a certain amount in 2 years is Rs. 400.

III. Simple interest earned per annum is Rs. 2000

A) I only B) II and III only
C) All I, II and III D) I only or II and III only
 
Answer & Explanation Answer: D) I only or II and III only

Explanation:

I.P*R*5100=PR=20

 II.P1+R1002-P-P*R*2100=400=>pR2=4000000

 III.P*R*1100=2000=>PR=200000

 PR2PR=4000000200000R=20

 

Thus I only or (II and III) give answer.

 

 Correct answer is (D)

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Compound Interest
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO

94 88078
Q:

Two dice are tossed. The probability that the total score is a prime number is:

A) 5/12 B) 1/6
C) 1/2 D) 7/9
 
Answer & Explanation Answer: A) 5/12

Explanation:

Clearly, n(S) = (6 x 6) = 36.

Let E = Event that the sum is a prime number.

Then E= { (1, 1), (1, 2), (1, 4), (1, 6), (2, 1), (2, 3), (2, 5), (3, 2), (3, 4), (4, 1), (4,3),(5, 2), (5, 6), (6, 1), (6, 5) }

n(E) = 15.

P(E) = n(E)/n(S) = 15/36 = 5/12.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Probability

219 88015
Q:

In an examination, a student scores 4 marks for every correct answer and loses 1 mark for every wrong answer. If he attempts all 60 questions and secures 130 marks, the no of questions he attempts correctly is :

A) 35 B) 38
C) 40 D) 42
 
Answer & Explanation Answer: B) 38

Explanation:

Let the number of correct answers be X.

Number of incorrect answers = (60 – X).

4x – (60 – x) = 130

=> 5x = 190 

=> x = 38

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Simplification

265 87761
Q:

In a 100 m race, A beats B by 10 m and C by 13 m. In a race of 180 m, B will beat C by:

A) 5.4m B) 4.5m
C) 5m D) 6m
 
Answer & Explanation Answer: D) 6m

Explanation:

A : B = 100 : 90.

 

A : C = 100 : 87.

 

B/C = (B/A*A/C) = (90/100*100/87) = 30/29

 

When B runs 30 m, C runs 29 m.

 

When B runs 180 m, C runs (29/30*180)m =174m

 

 B beats C by (180 - 174) m = 6 m.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Races and Games

104 87600
Q:

What is the simplified value of 5 + 45 - 4 + 5 - 45 + 4 ?

 

A) 9 B) 10
C) 18 D) 20 
 
Answer & Explanation Answer: C) 18

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Simplification
Exam Prep: Bank Exams

3 87108