Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

Hari Ram’s present age is three times his son’s present age and two fifth of his father’s present age. The average of the present age of all of them is 46 years. What is the difference between Hari Ram’s son’s present age and Hari Ram’s father’s present age? 

A) 44 yrs B) 56 yrs
C) 67 yrs D) 78 yrs
 
Answer & Explanation Answer: D) 78 yrs

Explanation:

Let Hari Ram's present age = x

Then, his son's age = x/3

Father's age = 5x/2

x + x3 + 52x3 = 46=> x = 36 yrs

Now the required difference = 52x36 - 363 = 78 yrs

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Ages
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

11 9478
Q:

The ratio of Karthik’s and Kalyan’s ages is 4: 5. If the difference between the present age of Kalyan and the age of Karthik 5 years hence is 3 years, then what is the total of present ages of Karthik and Kalyan?

A) 56 years B) 62 years
C) 69 years D) 72 years
 
Answer & Explanation Answer: D) 72 years

Explanation:

Let us consider Karthik as K1 and Kalyan as K2.


Given k18+k1 and K2 - (K1 + 5) = 3 

K2 - K1 = 8

K2 = 8 + K1

Now, 

k18+k1= 45

=> K1 = 32 years

Therefore K2 = 40 years.

K1 + K2 = 72 years.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Ages
Exam Prep: CAT
Job Role: Bank PO

7 9472
Q:

A retailer buys product from a shopkeeper at discount of 40% on the list price (marked price) and sells them to the customer at a discount of 25% on the list price.What is his profit percentage ?

A) 10% B) 15%
C) 20% D) 25%
 
Answer & Explanation Answer: D) 25%

Explanation:

Let the list price be Rs.100. 

 

Therefore, the retailer is buying the products at Rs.60 and selling it to the customer at Rs.75, earning a profit of Rs.15.

 

Therefore, his percentage is = 1560x100 = 25%

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

17 9471
Q:

How many zeros are there from 1 to 10000 ?

A) 2893 B) 4528
C) 6587 D) 4875
 
Answer & Explanation Answer: A) 2893

Explanation:

For solving this problem first we would break the whole range in 5 sections


1) From 1 to 9
Total number of zero in this range = 0


2) From 10 to 99
Total possibilities = 9*1 = 9 ( here 9 is used for the possibilities of a non zero integer)


3) From 100 to 999 - three type of numbers are there in this range
a) x00 b) x0x c) xx0 (here x represents a non zero number)
Total possibilities
for x00 = 9*1*1 = 9, hence total zeros = 9*2 = 18
for x0x = 9*1*9 = 81, hence total zeros = 81
similarly for xx0 = 81
total zeros in three digit numbers = 18 + 81 +81 = 180


4) From 1000 to 9999 - seven type of numbers are there in this range
a)x000 b)xx00 c)x0x0 d)x00x e)xxx0 f)xx0x g)x0xx
Total possibilities
for x000 = 9*1*1*1 = 9, hence total zeros = 9*3 = 27
for xx00 = 9*9*1*1 = 81, hence total zeros = 81*2 = 162
for x0x0 = 9*1*9*1 = 81, hence total zeros = 81*2 = 162
for x00x = 9*1*1*9 = 81, hence total zeros = 81*2 = 162
for xxx0 = 9*9*9*1 = 729, hence total zeros = 729*1 = 729
for xx0x = 9*9*1*9 = 729, hence total zeros = 729*1 = 729
for x0xx = 9*1*9*9 = 729, hence total zeros = 729*1 = 729
total zeros in four digit numbers = 27 + 3*162 + 3*729 = 2700
thus total zeros will be 0+9+180+2700+4 (last 4 is for 4 zeros of 10000)
= 2893

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Numbers
Exam Prep: GRE , GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

8 9469
Q:

In an election, there were two candidates only. The candidate who got 62% of the total votes polled and was elected by a majority of 192 votes. The total number of votes polled was?

Answer

Suppose total votes polled is x


\inline \Rightarrow \inline \frac{62x}{100}=\frac{38x}{100}+192


\inline \Rightarrow \frac{62x}{100}-\frac{38x}{100}=192


\inline \Rightarrow \frac{24x}{100}=192\Rightarrow x=800

Report Error

View answer Workspace Report Error Discuss

Subject: Percentage

57 9463
Q:

The length of a class room floor exceeds its breadth by 25 m. The area of the floor remains unchanged when the length is decreased by 10 m but the breadth is increased by 8 m. The area of the floor is 

A) 5100 sq.m B) 4870 sq.m
C) 4987 sq.m D) 4442 sq.m
 
Answer & Explanation Answer: A) 5100 sq.m

Explanation:

Let the breadth of floor be 'b' m.

Then, length of the floor is 'l = (b + 25)'

Area of the rectangular floor = l x b = (b + 25) × b

According to the question,

(b + 15) (b + 8) = (b + 25) × b

b2 + 8b + 15b + 120 = b2 + 25b

2b = 120

b = 60 m.

l = b + 25 = 60 + 25 = 85 m.

 

Area of the floor = 85 × 60 = 5100 sq.m.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Area
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO , IT Trainer

37 9461
Q:

Pipe K fills a tank in 30 minutes. Pipe L can fill the same tank 5 times as fast as pipe K. If both the pipes were kept open when the tank is empty, how much time will it take for the tank to overflow ?

A) 3 minutes B) 2 minutes
C) 4 minutes D) 5 minutes
 
Answer & Explanation Answer: D) 5 minutes

Explanation:

Let the total capacity of tank be 90 liters.
Capacity of tank filled in 1 minute by K = 3 liters.
Capacity of tank filled in 1 minute by L = 15 liters.
Therefore, capacity of the tank filled by both K and L in 1 minute = 18 liters.
Hence, time taken by both the pipes to overflow the tank = 90/18 = 5 minutes.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

11 9443
Q:

In how many different ways can the letters of the word 'MATHEMATICS' be arranged so that the vowels always come together?

A) 120960 B) 120000
C) 146700 D) None of these
 
Answer & Explanation Answer: A) 120960

Explanation:

In the word 'MATHEMATICS', we treat the vowels AEAI as one letter.

 

Thus, we have MTHMTCS (AEAI).

 

Now, we have to arrange 8 letters, out of which M occurs twice, T occurs twice and the rest are different.

 

Number of ways of arranging these letters = 8!/(2! x 2!)= 10080.

 

Now, AEAI has 4 letters in which A occurs 2 times and the rest are different.

 

Number of ways of arranging these letters =4!/2!= 12.

 

Required number of words = (10080 x 12) = 120960

Report Error

View Answer Report Error Discuss

3 9433