Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

Two pipes A and B can fill a tank in 16 hrs and 12 hrs respectively. The capacity of the tank is 240 liters. Both the pipes are opened simultaneously and closed after 2 hrs. How much more water need to fill the tank?

A) 70 lit B) 170 lit
C) 90 lit D) 190 lit
 
Answer & Explanation Answer: B) 170 lit

Explanation:

Given A alone can fill the tank of capacity 240 lit in 16 hrs.

=> A can fill in 1 hr = 240/16 = 15 lit

=> B alone can fill the tank of capacity 240 lit in 12 hrs.

=> B can fill in 1 hr = 240/12 = 20 lit

Now, (A + B) in 1 hr = 15 + 20 = 35 lit

But they are opened for 2 hrs

=> 2 x 35 = 70 lit rae filled

Remaining water to be filled in tank of 240 lit = 240 - 70 = 170 lit.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Pipes and Cistern
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

20 9175
Q:

Pipe K fills a tank in 30 minutes. Pipe L can fill the same tank 5 times as fast as pipe K. If both the pipes were kept open when the tank is empty, how much time will it take for the tank to overflow ?

A) 3 minutes B) 2 minutes
C) 4 minutes D) 5 minutes
 
Answer & Explanation Answer: D) 5 minutes

Explanation:

Let the total capacity of tank be 90 liters.
Capacity of tank filled in 1 minute by K = 3 liters.
Capacity of tank filled in 1 minute by L = 15 liters.
Therefore, capacity of the tank filled by both K and L in 1 minute = 18 liters.
Hence, time taken by both the pipes to overflow the tank = 90/18 = 5 minutes.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

11 9166
Q:

There are 10 Letters and 10 correspondingly 10 different Address. If the letter are put into envelope randomly, then find the Probability that Exactly 9 letters will at the Correct Address ?

A) 1/10 B) 1/9
C) 1 D) 0
 
Answer & Explanation Answer: D) 0

Explanation:

As we know we have 10 letter and 10 different address and one more information given that exactly 9 letter will at the correct address....so the remaining one letter automatically reach to their correct address
P(E) = favorable outcomes /total outcomes
Here favorable outcomes are '0'.
So probability is '0'.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Probability
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

5 9156
Q:

The ratio of Karthik’s and Kalyan’s ages is 4: 5. If the difference between the present age of Kalyan and the age of Karthik 5 years hence is 3 years, then what is the total of present ages of Karthik and Kalyan?

A) 56 years B) 62 years
C) 69 years D) 72 years
 
Answer & Explanation Answer: D) 72 years

Explanation:

Let us consider Karthik as K1 and Kalyan as K2.


Given k18+k1 and K2 - (K1 + 5) = 3 

K2 - K1 = 8

K2 = 8 + K1

Now, 

k18+k1= 45

=> K1 = 32 years

Therefore K2 = 40 years.

K1 + K2 = 72 years.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Ages
Exam Prep: CAT
Job Role: Bank PO

7 9146
Q:

A man sells Rs.5000, 12 % stock at 156 and uinvests the proceeds parity in 8 % stock at 90 and 9 % stock at 108. He hereby increases his income by Rs. 70. How much of the proceeds were invested in each stock?

A) 4000 B) 4200
C) 4002 D) 4020
 
Answer & Explanation Answer: B) 4200

Explanation:

S.P of Rs. 5000 stock = Rs.156100*5000= Rs. 7800. 

 

Income from this stock = Rs.12100*5000 = Rs. 600.  

 

Let investment in 8 % stock be x and that in 9 % stock = (7800 - x).

 

Therefore,  

 

x*890+7800-x*9108=600+70  

 

4x45+7800-x12=670x=3600 

 

Therefore,  Money invested in 8 % stock at 90 = Rs. 3600.

 

Money invested in 9 % at 108 = Rs. (7800-3600) = Rs. 4200.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Stocks and Shares

14 9142
Q:

A man said to his son, "I was two-thirds of your present age when you were born". IIf the present age of the man is 48 years, find the present age of the son.

Answer

Let the Present age of the son be P, which means he was born P years ago.At the time the son was born, the age of the man was : (48 - P). So, according to the statement made by the man, his age when the son was born should be equal to 2/3 of P.


Therefore, 


Solving, we get P = 28.8 years; which is the present age of the son.

Report Error

View answer Workspace Report Error Discuss

Subject: Problems on Ages

10 9139
Q:

How many zeros are there from 1 to 10000 ?

A) 2893 B) 4528
C) 6587 D) 4875
 
Answer & Explanation Answer: A) 2893

Explanation:

For solving this problem first we would break the whole range in 5 sections


1) From 1 to 9
Total number of zero in this range = 0


2) From 10 to 99
Total possibilities = 9*1 = 9 ( here 9 is used for the possibilities of a non zero integer)


3) From 100 to 999 - three type of numbers are there in this range
a) x00 b) x0x c) xx0 (here x represents a non zero number)
Total possibilities
for x00 = 9*1*1 = 9, hence total zeros = 9*2 = 18
for x0x = 9*1*9 = 81, hence total zeros = 81
similarly for xx0 = 81
total zeros in three digit numbers = 18 + 81 +81 = 180


4) From 1000 to 9999 - seven type of numbers are there in this range
a)x000 b)xx00 c)x0x0 d)x00x e)xxx0 f)xx0x g)x0xx
Total possibilities
for x000 = 9*1*1*1 = 9, hence total zeros = 9*3 = 27
for xx00 = 9*9*1*1 = 81, hence total zeros = 81*2 = 162
for x0x0 = 9*1*9*1 = 81, hence total zeros = 81*2 = 162
for x00x = 9*1*1*9 = 81, hence total zeros = 81*2 = 162
for xxx0 = 9*9*9*1 = 729, hence total zeros = 729*1 = 729
for xx0x = 9*9*1*9 = 729, hence total zeros = 729*1 = 729
for x0xx = 9*1*9*9 = 729, hence total zeros = 729*1 = 729
total zeros in four digit numbers = 27 + 3*162 + 3*729 = 2700
thus total zeros will be 0+9+180+2700+4 (last 4 is for 4 zeros of 10000)
= 2893

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Numbers
Exam Prep: GRE , GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

8 9129
Q:

Anu's present age is 9 years more than that of what Raj's age will be after five years. Raj's present age is seven years more than that of what Renu's age was 4 years ago. Renu's present age is 19 years. What will be Anu's age after 5 years ?

A) 39 yrs B) 36 yrs
C) 46 yrs D) 41 yrs
 
Answer & Explanation Answer: D) 41 yrs

Explanation:

Anu = (Raj + 5) + 9

= Raj + 14 -------- (I)

Raj = (Renu - 4) + 7

= Renu + 3 ------- (II)

Raj's age = 19 + 3 = 22 years

After 5 years Anu's age = 22 + 14 + 5 = 41 years

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Ages
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

9 9123