Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

The compound interest earned by Sunil on a certain amount at the end of two years at the rate of 8% p.a. was Rs.2828.80. Find the total amount that Sunil got back at the end of two years in the form of principal plus interest earned  ?

A) Rs. 11828.80 B) Rs. 19828.80
C) Rs. 9828.80 D) Rs. 19328.80
 
Answer & Explanation Answer: B) Rs. 19828.80

Explanation:

Let the sum be Rs. P
P{ 1+81002- 1 } = 2828.80

 

It is in the form of  a2-b2 = a+ba-b

 

P(8/100)(2 + 8/100) = 2828.80

 

P = 2828.80 / (0.08)(2.08)

 

= 1360/0.08 = 17000

 

Principal + Interest = Rs. 19828.80

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Compound Interest
Exam Prep: GRE , GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk , Analyst

12 6825
Q:

A circular piece of thin wire is converted into a rhombus of side 11 cm. Find the diameter of the circular piece?

A) 28 cm B) 3.5 cm
C) 7 cm D) 14 cm
 
Answer & Explanation Answer: D) 14 cm

Explanation:

Circular piece is 4 x 11 = 44 cm long,

Then Circumference of circle is given by,

44 = pi x D, where D is the diameter

D = 44 / pi

Take pi = 22 / 7, then

D = 44 / (22/7) = (44 x 7) / 22

D = 14 cm.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Area
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

24 6820
Q:

If the labour cost 20% of the cost of production and raw material cost 10% of the cost of production and the price on which article is sold is 20% above the cost of production. If the price of labour is increased by 40% and the price of raw material increased by 20% and rest other expenditure of cost remain constant. The industry thus decide to increase the selling price by 10%. Find the new profit percent  ?

A) 18% B) 20%
C) 22% D) 24%
 
Answer & Explanation Answer: B) 20%

Explanation:

Let the Cost of Production of the article = 100

Then, Labour Cost = 20

Raw Material = 10

Other Expenditure = 100 - 10 – 20 = 70

Selling Price of the article  = 120

After increasing Labour and Raw material cost by 40% & 20% respectively,

New Labour cost = 28

New Raw material cost = 12

New Cost of Production = 70 + 28 + 12 = 110

Then, New SP = 110% of 120 = 120 x 110/100 = 132

=> New Gain = 132 - 110 = 22

=> New Profit % = 22 x 100/110 = 20%

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

12 6816
Q:

Two persons Shyam and Rahim can do a job in 32 days together. Rahim can do the same job in 48 days alone. They started working together and after working 8 days Rahim is replaced by a third person Ram whose efficiency is half that of Rahim. Find in how many days the remaining work will be completed by both Shyam and Ram together?

A) 16 days B) 72/5 days
C) 15 days D) 96/5 days
 
Answer & Explanation Answer: B) 72/5 days

Explanation:

Work done by Shyam and Rahim in 8 days = 8/32 = 1/4

Remaining work to be done by Shyam and Ram = 1 - 1/4 = 3/4

Given efficieny of Ram is half of Rahim i.e, as Rahim can do the work in 48 days, Ram can do the work in 24 days.

One day work of Ram and Shyam = (1/32 - 1/48) + 1/24 = 5/96

Hence, the total work can be done by Shyam and Ram together in 96/5 days.

 

Therefore, remaining work 3/4 can be done by them in 3/4 x 96/5 = 72/5 = 14.4 days.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Work
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO , IT Trainer

8 6799
Q:

The length of a brigade which a train 130 m long and traveling at 45kmph can cross in 30 seconds, is 

A) 196 mts B) 220 mts
C) 230 mts D) 245 mts
 
Answer & Explanation Answer: D) 245 mts

Explanation:

Let the length of the brigade is x mts
Then Distance = 130 + x mts
given speed = 45 kmph = 45 x5/18 m/s
Time = 30 sec
T = D/S
=> 30 = 130+x/(45x5/18)
=> x = 245 mts.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Trains
Exam Prep: Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

5 6798
Q:

P, Q and R secured 45%, 50% and 60% marks respectively in Biology. M’s marks in Biology is 12.5 more than P’s marks and 4 less than R’s marks. Find out the individual marks of four students.

 

A. For the students, total marks obtained for Biology is 311.5.
B. Total of M’s and P’s marks in Biology is 147.5.
C. R has obtained 84 marks.

A) Only C B) Only A & B
C) All are required D) None of the statements is required
 
Answer & Explanation Answer: D) None of the statements is required

Explanation:

From the given data,
(60 - 45)% = 12.5 + 4
15% = 16.5
=> 100% = ?
100% = 16.5 x 100/15 = 110

Hence, P = 45% of 110 = 45x110/100 = 49.5
Q = 50% of 110 = 55
R = 60% of 110 = 60 x 110/100 = 66
M = 12.5 + 49.5 = 62 or 66 - 4 = 62

 

Hence, no statement is required to answer.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO , IT Trainer

3 6798
Q:

A tap can fill a tank in 6 hours. After half the tank is filled three more similar taps are opened. What is the total time taken to fill the tank completely ?

A) 4 hrs 15 min B) 3 hrs 24 min
C) 4 hrs 51 min D) 3 hrs 45 min
 
Answer & Explanation Answer: D) 3 hrs 45 min

Explanation:

Time taken by one tap to fill half of the tank = 3 hrs.

Part filled by the taps in 1 hour = 4 x 1/6 = 2/3

Remaining part = 1 - 1/2 = 1/2

2/3 : 1/2 :: 1 : p

p = 1/2 x 1 x 3/2 = 3/4 hrs. i.e., 45 min

So, total time taken = 3 hrs 45 min.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Pipes and Cistern
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

13 6792
Q:

Rohith started a business by investing Rs. 3600. After somedays, Puneeth joined him by investing Rs. 2400. At the end of one year, the profit was divided in the ratio 2 : 1. After how many months did Puneeth join the business?

A) 2 months B) 2.5 months
C) 3 months D) 3.5 months
 
Answer & Explanation Answer: C) 3 months

Explanation:

Ratio of profit of Rohith and Puneeth = 3600 x 12 : 2400 x P

= 3600 x 12/2400P = 2/1

=> P = 9

So, Puneeth joined the business after (12 - P) = 12 - 9 = 3 months.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Partnership
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

12 6791