Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

A sales boy is allowed 412 % discount on the total sales made by him plus a bonus of 14% on the sales over Rs.12,000.If his total earnings were Rs.2400, then his total sales(in Rs.) are ?

A) Rs.60,145.23 B) Rs.54,285.54
C) Rs.52,147.85 D) Rs.50,589.47
 
Answer & Explanation Answer: D) Rs.50,589.47

Explanation:

Let the total earnings be Rs.x 

Then 412% of x + 14% of (x-12000) =2400

 92×x100+14×x-12000100=2400

=>  x=50,589.47

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: CAT
Job Role: Bank Clerk

8 6587
Q:

Albert invested Rs. 8000 in a scheme for 2 years at compound interest rate 5% p.a. How much amount will Albert get on maturity of the fixed deposit  ?

A) Rs. 8840 B) Rs. 8800
C) Rs. 8810 D) None
 
Answer & Explanation Answer: D) None

Explanation:

Amount = 80001+51002

 

= 8000 x 21/20 x 21/20 

 

= Rs. 8820

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Compound Interest
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

6 6577
Q:

Find the cost of Rs. 4500, 8.5% stock at 4 premium?

A) 1400 B) 5000
C) 4000 D) 4680
 
Answer & Explanation Answer: D) 4680

Explanation:

Cost of Rs. 100 stock  = Rs. (100+4) = Rs.104

 

Cost of Rs. 4500 stock =Rs.104100×4500 = Rs. 4680

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Stocks and Shares

3 6577
Q:

Concept of Efficiency

A can do a job in 12 days and B can do the same job in 6 days, in how many days working together they can complete the job?

Answer

A's 1 days work = 1/12 


B's 1 days work =1/6


Therefore, (A+B)'s 1 day's work= 1/12 + 1/6 = 1/4       


Therefore, Time taken by both to finish the whole work = 114 = 4 days


 


Alternatively :


Efficiency of A =100/12 =8.33%


Efficiency of B =100/6=16.66%


Combined efficiency of A and B both = 8.33+16.66=25%


Therefore, Time taken by both to finish the work (working together) =100/25= 4days

Report Error

View answer Workspace Report Error Discuss

Subject: Time and Work

3 6575
Q:

Find out the wrong term in the given series of numbers ?
6, 15, 35, 77, 165, 221

A) 35 B) 165
C) 221 D) 77
 
Answer & Explanation Answer: B) 165

Explanation:

The given series follow the rule that :

Multiplying consecutive prime numbers
2,3,5,7,11,13,17,19....
2x3 = 6
3x5 = 15
5x7 = 35
7x11 = 77
11x13 = 143
13x17 = 221
So, the wrong term is 165.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Odd Man Out
Exam Prep: Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

6 6574
Q:

Area of a square and a rectangle are equal. If side of the square is 40 cm and length of the rectangle is 64 cm, what is the perimeter of the rectangle ?

A) 187 cm B) 178 cm
C) 149 cm D) 194 cm
 
Answer & Explanation Answer: B) 178 cm

Explanation:

Area of square = 40 x 40

= 1600 sq.cm

Given that the areas of Square and Rectangle are equal

=> Area of rectangle = 1600 Sq.cm

We know that, Area of rectangle = L x B

Given L = 64 cm

Breadth of rectangle = 1600/64 = 25 cm

Perimeter of the rectangle = 2(L + B) = 2(64+25) = 178 cm.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Area
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

32 6572
Q:

In a throw of a coin, find the probability of getting a head.

A) 1 B) 1/2
C) 1/4 D) 0.1
 
Answer & Explanation Answer: B) 1/2

Explanation:

Here, s={H,T} and E={H}
P(E) = n(E)/n(S) = 1/2

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Probability

8 6561
Q:

In a race of 1000 m, A can beat by 100 m, in a race of 800m, B can beat C by 100m. By how many meters will A beat C in a race of 600 m ?

A) 127.5 m B) 254 m
C) 184 m D) 212 m
 
Answer & Explanation Answer: A) 127.5 m

Explanation:

When A runs 1000 m, B runs 900 m and when B runs 800 m, C runs 700 m.

When B runs 900 m, distance that C runs = (900 x 700)/800 = 6300/8 = 787.5 m.

In a race of 1000 m, A beats C by (1000 - 787.5) = 212.5 m to C.

In a race of 600 m, the number of meters by which A beats C

= (600 x 212.5)/1000 = 127.5 m.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Races and Games
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

36 6555