Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

The ages of Sunil and Anil are in the ratio 8:7, after 6 years, the ratio of their ages will be 19 : 17. What is the difference in their present ages?

A) 10 years B) 6 years
C) 8 years D) 4 years
 
Answer & Explanation Answer: D) 4 years

Explanation:

suppose the ages of Sunil and Anil are 8x yr and 7x yr, respectively.
After 6 yr, = 136x + 102 = 133x + 114
136x – 133x = 114 – 102
3x = 12 X = 12/3 = 4
Age of Sunil = 8x = 8 × 4 = 32 yr
Present age Anil = 7x = 7 × 4 = 28 yr
Required difference = (32 – 28) = 4 yr

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Ages
Exam Prep: Bank Exams

3 3686
Q:

Rs. 2018 are to be divided among P, Q and R in such a way that if P gets Rs. 5 then Q must get Rs. 12 and if Q gets Rs. 4 then R must get Rs. 5.50. The share of R will exceed that of Q by

A) Rs. 127 B) Rs. 271
C) Rs. 721 D) Rs. 217
 
Answer & Explanation Answer: B) Rs. 271

Explanation:

ATQ,

P : Q = 5 : 12 = 10 : 24

Q : R = 4 : 5.5 = 24 : 33

P:Q:R = 10 : 24 : 33

Sum of the ratios = 10 + 24 + 33 = 67

Difference between the share of R & Q

= (33-24/67 x 2018)

= 9/67 x 2018

= Rs. 271.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Partnership
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

9 3682
Q:

Which of the following relation is CORRECT?

 

I. (√15 + √7) < (2√22)

II. (√17 + √5) < (√20 + √2)

 

A) Only I B) Only II
C) Neither I nor II D) Both I and II
 
Answer & Explanation Answer: A) Only I

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Square Roots and Cube Roots
Exam Prep: Bank Exams

0 3681
Q:

4 years ago, the ratio of 1/2 of Anita's age at that time and four times of Bablu's age at that time was 5 : 12. Eight years hence,1/2 of Anita's age at that time will be less than Bablu's age at that time by 2 years. What is Bablu's present age?

A) 10 years B) 24 years
C) 9 years D) 15 years
 
Answer & Explanation Answer: A) 10 years

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Ages

14 3680
Q:

A man’s average monthly expenditure for the first four months of the year was Rs. 231.25. For the next five months, the average monthly expenditure was Rs. 22.75 more than what it was during the first four months. If the person spent Rs. 605 in all during the remaining three months of the year, find what percentage of his annual income of Rs. 3500 did he save in the year?

A) 10% B) 15%
C) 20% D) 25%
 
Answer & Explanation Answer: C) 20%

Explanation:

A man's average monthly expenditure for the first four months of the year = Rs.231.25.
For four month = 231.25 * 4 = Rs. 925
For next five month he spend = 231.25 + 22.75 for one month.
In five month he spend = (231.25 + 22.75) X 5 = 1270
If the person spent Rs. 605 in all during the remaining three months of the year,
Total expense = 925+1270+605= 2800
Saving = 3500-2800 = 700
% saving = 700/3500 * 100 = 20%

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: Bank Exams

1 3680
Q:

A takes 24 day in completing a work alone. Time taken by A in completing 1/3rd of the work is equal to the time taken by B in completing half of the work. How many days will be taken in completing the work if both A & B start working together?

A) 21/3 days B) 48 days
C) 40 days D) 48/5 days
 
Answer & Explanation Answer: D) 48/5 days

Explanation:

Ans. 
Time taken by A to complete a work alone - 24 days
Time taken by A in completing 1/3 of work = 24*1/3= 8 Days
8 day = time taken by B in completing 1/2 of work
B alone can complete the work = 16 days
The required time in completing the work if both A & B start working together?
16*24 / 40 = 48/5 Days

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Work
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , GATE

2 3676
Q:

Find the average of first 50 natural numbers?

A) 25 B) 25.5
C) 26 D) 26.5
 
Answer & Explanation Answer: B) 25.5

Explanation:

We Know that sum of the n natural numbers =n(n+1)2

  

Then sum of 50 natural numbers= 50(51)2= 1250

  

Average of the 50 natural numbers = 125050 = 25.5

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Average
Exam Prep: GRE , GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk , Analyst

22 3671
Q:

12 students of class IX took part in GK quiz. If the number of boys is 4 more than the number of girls. Find the number of boys and girls took part in the quiz ?

A) 7, 5 B) 9, 3
C) 8, 4 D) 6, 6
 
Answer & Explanation Answer: C) 8, 4

Explanation:

Let the number of girls = x

=> x + x + 4 = 12

=> 2x = 8

=> x = 4

=> Number of girls = 4

=> Number of boys = 4 + 4 = 8

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Numbers
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

16 3670