Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

The reflex angle between the hands of a clock at 10.25 is

A) 197 1/2 B) 167 1/2
C) 157 1/2 D) 187 1/2
 
Answer & Explanation Answer: A) 197 1/2

Explanation:

Angle traced by hour hand in 125/12 hrs = (360/12 * 125/12) = 312102

 

 

 

Angle traced by minute hand in 25 min = (360/60 * 25) = 1500

 

 

 

 Reflex angle = 3600-31212-1500=3600-162102=197102

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Clocks
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO

65 30985
Q:

Of the 1000 inhabitants of a town, 60 % are males of whom 120 % are literate. If, of all the inhabitants,  25% are literate, then what percent of the females of the town are literate ?

A) 32.5 % B) 43 %
C) 46.6 % D) 53.2 %
 
Answer & Explanation Answer: A) 32.5 %

Explanation:

Number of males = 60% of 1000 = 600. Number of females = (1000 - 600) = 400.

Number of literates = 25% of 1000 = 250.

Number of literate males = 20% of 600 = 120.

Number of literate females = (250 - 120) = 130.

Required pecentage = (130/400 * 100 ) % = 32.5 %.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage

70 30977
Q:

A letter lock consists of three rings each marked with six different letters. The number of distinct unsuccessful attempts to open the lock is at the most  ?

A) 215 B) 268
C) 254 D) 216
 
Answer & Explanation Answer: A) 215

Explanation:

Since each ring consists of six different letters, the total number of attempts possible with the three rings is = 6 x 6 x 6 = 216. Of these attempts, one of them is a successful attempt.

 

Maximum number of unsuccessful attempts = 216 - 1 = 215.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Permutations and Combinations
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

27 30934
Q:

Rohit crosses a 700 metres wide road in 35 seconds. What is his speed (in km/hr)?

 

A) 54 B) 76
C) 72 D) 84
 
Answer & Explanation Answer: C) 72

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Work
Exam Prep: Bank Exams

1 30901
Q:

A student was asked to find the arithmetic mean of the numbers 3, 11, 7, 9, 15, 13, 8, 19, 17, 21, 14 and x. He found the mean to be 12. What should be the number in place of x ?

A) 6 B) 7
C) 8 D) 9
 
Answer & Explanation Answer: B) 7

Explanation:

Clearly, we have (3 + 11 + 7 + 9 + 15 + 13 + 8 + 19 + 17 + 21 + 14 + x) / 12 = 12.

or  137 + x = 144 or x = 144 - 137 = 7.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Average

37 30871
Q:

How many terms are in the G.P. 3, 6, 12, 24, ......., 384 ?

A) 8 B) 9
C) 10 D) 11
 
Answer & Explanation Answer: A) 8

Explanation:

Here a = 3 and r = 6/3 = 2. Let the number of terms be n.
Then, t = 384 => a * r^(n-1) = 384
=> 3 * 2^(n-1) = 384 => 2^(n-1) = 128 = 2^(7)

=> n-1 = 7 => n = 8.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Numbers

34 30796
Q:

The cost of fencing a square field @ Rs. 20 per metre is Rs.10.080.How much will it cost to lay a three meter wide pavement along the fencing inside the field @ Rs. 50 per sq m

A) 53800 B) 43800
C) 83800 D) 73800
 
Answer & Explanation Answer: D) 73800

Explanation:

perimeter = total cost / cost per m = 10080 /20 = 504m
side of the square = 504/4 = 126m
breadth of the pavement = 3m
side of inner square = 126 - 6 = 120m
area of the pavement = (126 x126) - (120 x 120) = 246 x 6 sq m
cost of pavement = 246*6*50 = Rs. 73800

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Area
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO

30 30790
Q:

A number when divided by 296 leaves 75 as remainder.When the same number is divided by 37,the remainder will be:

A) 1 B) 3
C) 5 D) 2
 
Answer & Explanation Answer: A) 1

Explanation:

Let the Number be Y.

Then  Y = 296 q + 75

= (37 x 8)q +( 37 x 2) + 1

= 37 (8q + 2) + 1

Thus, when the number is divided by 37, the remainder is 1

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Numbers

76 30789