AIEEE Questions

Q:

The ratio of efficiencies of two filling pipes is 4 : 5. There is a third emptying pipe which efficiency is two third of the average efficiency of first two filling pipes can empty a filled tank in 36 minutes. In how much time both the filling pipes can fill the tank when it is empty?

A) 16 min B) 12 min
C) 14 min D) 20 min
 
Answer & Explanation Answer: B) 12 min

Explanation:

Let the efficiencies of filling pipes is 4p and 5p respectively.

Efficiency of pipe which empty the tank = 2/3 x 9p/2 = 3p

Total work = 3p x 36 = 108p

 

Time to fill the tank by both the pipes = 108p/9p = 12 min.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Pipes and Cistern
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

17 6632
Q:

The length of a rectangular plot is increased by 50%, to keep its area unchanged, the width of the plot should be decreased by ______?

A) 29.87% B) 33.33%
C) 22.22% D) 19.5%
 
Answer & Explanation Answer: B) 33.33%

Explanation:

% Decrease in Width = 50150x100

 

= 33.33% 

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

13 6631
Q:

If there are 150 questions in a 3 hr examination. Among these questions 50 are type A problems, which requires twice as much as time be spent on the rest of the type B problems. How many minutes should be spent on type A problems ?

A) 75 min B) 82 min
C) 90 min D) 101 min
 
Answer & Explanation Answer: C) 90 min

Explanation:

Let X = Time taken for each of Type B Problems(100 Problems)
And 2X = Time taken for each of Type A problems(50 problems)

Total time period = 3hrs = 3 x 60min = 180 minutes

100X + 50(2X) = 180
100X + 100X = 180
200X = 180 min

X = 180/200
X = 0.90 min

By convertiing into seconds,

X = 0.90 x 60 seconds
X = 54 sec

So, time taken for Part A problems is = 54 x 2 x 50 = 5400 seconds
= 5400/60sec = 90 minutes.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

8 6628
Q:

A tailor has 37.5 metres of cloth and he has to make 8 pieces out of a metre of cloth. How many pieces can he make out of half of the cloth he has ?

A) 300 B) 150
C) 175 D) 200
 
Answer & Explanation Answer: B) 150

Explanation:

Half of the cloth = 37.5/2
From 1 meter he will make 8 pieces
=> in 37.5/2 ---- ?

37.5/2 x 8

= 150.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Simplification
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

5 6626
Q:

A shopkeeper sells two articles at Rs.1000 each, making a profit of 20% on the first article and a loss of 20% on the second article. Find the net profit or loss that he makes?

A) 2% B) 4%
C) 3% D) 2.5%
 
Answer & Explanation Answer: B) 4%

Explanation:

SP of first article = 1000

Profit = 20%

CP = 100100+P×SP= 5000/6 = 2500/3


SP of second article = 1000

Loss = 20%

CP = 100100-L×SP= 5000/4 = 1250


Total SP = 2000

Total CP = 25003+ 1250 = 6250/3

CP is more than SP, he makes a loss.

Loss = CP-SP = (6250/3)- 2000 = 250/3


Loss Percent =250362503×100= 4%

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: GRE , GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk , Analyst

5 6621
Q:

The circumference of a circular base of Cylinder is 44 cm and its hight is 15 cm. Then the volume of the cylinder is?

A) 2759 cub. cm B) 2247 cub. cm
C) 2614 cub. cm D) 2311 cub. cm
 
Answer & Explanation Answer: D) 2311 cub. cm

Explanation:

Given Circumference of a circular base of a cylinder = 44 cm

We know that Circumference of a circle = 2πr = 44r = 22π

Now given the height of a cylinder h = 15 cm

Volume of a cylinder V = πr2h = π22π215 = 22 x 22 x 153.14 = 2311 cm3.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Volume and Surface Area
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

23 6616
Q:

There are 600 Kabaddi players 4% wear knee band on one leg. Of the remaining, 25% wear knee bands on both legs. How many players don't wear a knee band ?

A) 426 B) 428
C) 415 D) 432
 
Answer & Explanation Answer: D) 432

Explanation:

There are 600 Kabaddi players
4% wear knee band on one leg
Remaining players = 600 x 0.96 = 576
Of the remaining, 25% wear knee bands on both leg
and Of the remaining, 75% do not wear knee bands .
So players not wearing knee bands = 0.75 x 576 = 576 x 3/4 = 144 x 3 = 432.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

5 6610
Q:

Facilitate is similar in meaning to

A) help B) halt
C) check D) All of the above
 
Answer & Explanation Answer: A) help

Explanation:

Facilitate means assist someone in their progress or work. Here Help is the only word which is similar in meaning with facilitate. Halt and check are antonyms i.e opposite in meaning of facilitate. 

 

Hence, facilitate is similar in meaning to help.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: English
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE , TOEFL
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

8 6607