GATE Questions

Q:

Akhil after travelling 50 km meets Raju who suggests him to go slower. He then proceeds at ¾ of his former speed and arrives at his destination 35 minutes late. Had the meeting occurred 24 km further Akhil would have reached its destination 25 minutes late. What is the initial speed of Akhil?

 

A) 48 kmph B) 36 kmph
C) 24 kmph D) 20 kmph
 
Answer & Explanation Answer: A) 48 kmph

Explanation:

Let the initial speed of Akhil be '4p' kmph

Then speed after decrease in speed = '3p' kmph

We know that, 

Change in speed == Change in time

According to the given data,

243p - 244p = 35 - 2560=> p = 12

 

Hence, the initial speed of Akhil = 4p = 4 x 12 = 48 kmph.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

14 5042
Q:

Joel travels the first 3 hours of his journey at 60 mph speed and the remaining 5 hours at 24 mph speed. What is the average speed of Joel's travel in kmph ?

A) 38 kmph B) 40 kmph
C) 60 kmph D) 54 kmph
 
Answer & Explanation Answer: C) 60 kmph

Explanation:

Average speed = Total distance / Total time.

Total distance traveled by Joel = Distance covered in the first 3 hours + Distance covered in the next 5 hours.

Distance covered in the first 3 hours = 3 x 60 = 180 miles
Distance covered in the next 5 hours = 5 x 24 = 120 miles

Therefore, total distance traveled = 180 + 120 = 300 miles.

Total time taken = 3 + 5 = 8 hours.

Average speed = 300/8 = 37.5 mph.

we know that 1 mile = 1.6 kms

=> 37.5 miles = 37.5 x 1.6 = 60 kms

Average speed in Kmph = 60 kmph.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Distance
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

2 5030
Q:

In a box, there are 9 blue, 6 white and some black stones. A stone is randomly selected and the probability that the stone is black is ¼. Find the total number of stones in the box? 

A) 15 B) 18
C) 20 D) 24
 
Answer & Explanation Answer: C) 20

Explanation:

We know that, Total probability = 1

Given probability of black stones = 1/4

=> Probability of blue and white stones = 1 - 1/4 = 3/4

But, given blue + white stones =  9 + 6 = 15

Hence,

3/4 ----- 15

 1   -----  ?

=> 15 x 4/3 = 20.

 

Hence, total number of stones in the box = 20.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Probability
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO , IT Trainer

16 5025
Q:

Solve the Math puzzle?

maths_puzzle1535777263.jpg image

A) 9 B) 15
C) 6 D) 12
 
Answer & Explanation Answer: C) 6

Explanation:

In the given puzzle, the logic is the product of the number and its preceeding number gives the result.

 

9 = 9 x 8 = 72

8 = 8 x 7 = 56

7 = 7 x 6 = 42

6 = 6 x 5 = 30

5 = 5 x 4 = 20

 

Similarly,

3 = 3 x 2 = 6.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

13 5025
Q:

If a quarter kg of carrots costs 60 paise, how many paise will 200 gms cost ?

A) 78 paise B) 48 paise
C) 54 paise D) 62 paise
 
Answer & Explanation Answer: B) 48 paise

Explanation:

Quarter of Kg means 250 gm

Less weight, less price (Direct Proportion)

So,

250 : 200 :: 60 : x => x = 48

So 200 gm will cost 48 paise.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Chain Rule
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

33 5024
Q:

A man reads 3/7 of a book on a day and 2/5 of the remaining, on the second day. If the number of pages still unread are 36, how many pages did the book contain ?

A) 105 B) 101
C) 98 D) 109
 
Answer & Explanation Answer: A) 105

Explanation:

Let number of pages in a book = p

According to questions

p - [3p/7 + (2/5 x 4p/7)] = 36

= p - 23p/35 = 36

=> 12p = 36 × 35

p = 105

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

10 5024
Q:

There are five bags. In the first bag we put some fruits. Each bag the number of fruits is reduced by 1/4. The last bag contains 4. Then the number of fruits in the first bag is ?

A) 2596 B) 1024
C) 256 D) 64
 
Answer & Explanation Answer: B) 1024

Explanation:

Fruits reduced by 1/4.
Total no. of bags N = 5
Formula to find no. of fruits in 1st bag = 4^n
Last Bag = 4 fruits.
That means, 4th bag = 4 x 4 = 16 fruits
3rd bag = 16 x 4 = 64 fruits
2nd bag = 64 x 4 = 256 fruits
1st bag = 256 x 4= 1024 fruits.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Arithmetical Reasoning
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

3 5024
Q:

A flagstaff 17.5 m high casts a shadow of length 40.25 m. What will be the height of a building, which casts a shadow of length 28.75 m under similar conditions ?  

A) 14 cm B) 13.5 cm
C) 12.5 cm D) 11.4 cm
 
Answer & Explanation Answer: C) 12.5 cm

Explanation:

Let the required height of the building be x meter

More shadow length, More height(direct proportion)

Hence we can write as

(shadow length) 40.25 : 28.75 :: 17.5 : x
⇒ 40.25 × x = 28.75 × 17.5
⇒ x = 28.75 × 17.5/40.25
= 2875 × 175/40250
= 2875 × 7/1610
= 2875/230
= 575/46
= 12.5 cm

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Height and Distance
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

17 5024