GATE Questions

Q:

Important Time and Distance formulas with examples.

Answer

1. How to find Speed(s) if distance(d) & time(t) is given:


 


 Speed (S) = Distance (D)Time (T)  


 


Ex: Find speed if a person travels 4 kms in 2 hrs?


Speed = D/T = 4/2 = 2 kmph.


 


2.  Similarly, we can find distance (d)  if speed (s) & time (t) is given by


 


Distance (D) = Speed (S) x Time (T)


 


Ex : Find distance if a person with a speed of 2 kmph in 2 hrs?


Distance D = S X T = 2 x 2 = 4 kms. 


 


3.  Similarly, we can find time (t) if speed (s) &  distance (d) is given by


 


Time (T) = Distance (D)Speed (S)


 


Ex : Find in what time a person travels 4 kms with a speed of 2 kmph?


Time T = D/S = 4/2 = 2 hrs.


 


4. How to convert  km/hr into m/sec :


 


P km/hr = P x 518 m/sec


 


Ex : Convert 36 kmph into m/sec?


36 kmph = 36 x 5/18 = 10 m/sec 


 


5. How to convert  m/sec into km/hr :


 


P m/sec = P x 185 kmph.


 


Ex : Convert 10 m/sec into km/hr?


10 m/sec = 10 x 18/5 = 36 kmph.


 


6.  If the ratio of the speeds of A and B is a:b, then the ratio of the times taken by them to cover the same distance is b : a.


 


7.  Suppose a man covers a certain distance at x km/ hr and an equal distance at y km/hr . Then, the average speed during the whole journey is 2xyx+y km/hr.

Report Error

View answer Workspace Report Error Discuss

6 4963
Q:

The ratio between present ages of Renuka and Sony is 5 : 4 . 4 years ago, Sony's age was 24 years. What will be Renuka's age after 5 years ?

A) 25 B) 30
C) 35 D) 40
 
Answer & Explanation Answer: D) 40

Explanation:

Present age of Sony = 24 + 4 = 28 years

After 5 years Renuka's age = 7×5 + 5 = 40 years

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Ages
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

8 4960
Q:

A shopkeeper sells two articles at Rs.1000 each, making a profit of 30% on the first article and a loss of 20% on the second article. Find the net profit or loss that he makes ?

A) 0.85 % B) 0.95 %
C) 1.0 % D) 1.3 %
 
Answer & Explanation Answer: B) 0.95 %

Explanation:

SP of first article = 1000
Profit = 30%
CP = (SP)x[100/(100+P)] = 10000/13

SP of second article = 1000
Loss = 20%
CP = (SP)x[100/(100-L)] = 5000/4 = 1250

Total SP = 2000

Total CP = 10000/13 + 1250 = 2019.23

CP is more than SP, he makes a loss.

Loss = CP-SP = 2019.23 - 2000 = 19.23
Loss Percent = [(19.23)/(2019.23)]x100 = 0.95 %.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

6 4956
Q:

Qualm is the opposite of

A) confidence B) misgiving
C) doubt D) worry
 
Answer & Explanation Answer: A) confidence

Explanation:

Qualm means feeling confused, uneasiness, very doubtful and being in worry.

 

Hence, among the given options, Qualm is the opposite of Confidence.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: English
Exam Prep: Bank Exams , CAT , GATE , GRE , TOEFL
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO , IT Trainer

1 4956
Q:

In an exhibition, Almond bought a painting for Rs. 20000. He later sold it to Olive for Rs. 23000. Olive sold it to Sarah for double the profit percentage that Almond earned. At what price should Sarah sell this painting to earn 8% profit ?

A) Rs. 34,410 B) Rs. 31,184
C) Rs. 29,999 D) Rs. 32,292
 
Answer & Explanation Answer: D) Rs. 32,292

Explanation:

Almond Selling price = CP(1 + P%/100)

=> CP = 20000, SP = 23000

=> 23000 = 20000 (1 + P/100)

=> P% = 100(23000/20000 - 1) = 15

Then, Olive's P% = 30%

SP for Olive = CP for Sarah = 23000(1 + 30/100) = 29900

Now Sarah wants to earn profit of 8%

=> Sp for Sarah = 29900(1 + 8/100)

= Rs. 32,292.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

11 4954
Q:

If P is 140, which is 40% more than Q, then 3/25 of Q is

A) 9 B) 12
C) 18 D) 24
 
Answer & Explanation Answer: B) 12

Explanation:

From the given data,

P = 140

But it is given that,

40% of Q + Q = 140 = P

=> Q + [40Q/100] = 140

=> [100Q + 40Q]/100 = 140

=> 140Q = 140 x 100

=> Q = 100

Now,

 3/25 of Q 

= (3/25) x 100

= 3 x 4 

= 12 

 

Required 3/25 of Q  = 12.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

25 4947
Q:

Three friends Rudra, Siva and Anvesh start to run around a circular stadium. They complete a revolution in 24, 36 and 30 seconds respectively. After how many minutes will they meet at the starting point ?

A) 60 B) 120
C) 360 D) 6
 
Answer & Explanation Answer: D) 6

Explanation:

For this we have to find the LCM of 24, 36 and 30

LCM of 24, 36 and 30 = 360 sec

360/60 min = 6 minutes.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Distance
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

10 4940
Q:

A store owner is packing books into larger boxes that measure 25 by 42 by 60 inches. If the measurement of each book is 7 by 6 by 5 inches, then how many books can be placed in the box ?

A) 175 B) 345
C) 265 D) 300
 
Answer & Explanation Answer: D) 300

Explanation:

Number of books that can be placed in the larger box is given by Volume of Box / Volume of book.
Now, n = 25 x 42 x 60 / 7 x 6 x 5
= 63000 / 210
= 300.
Therefore, 300 books can be in that box.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Volume and Surface Area
Exam Prep: GRE , GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

7 4932