GATE Questions

Q:

The average score of boys in an examination in a school is 81 and that of the girls is 83 and the average score of the school is 81.8. Then what will be ratio between the number of girls to the number of boys, in the examination?

A) 3:2 B) 2:3
C) 4:3 D) 3:4
 
Answer & Explanation Answer: B) 2:3

Explanation:

Let the number of boys = b

Let the number of girls = g

From the given data,

 

81b + 83g = 81.8(b + g)

81.8b - 81b = 83g - 81.8g

0.8b = 1.2g

b/g = 1.2/0.8 = 12/8 = 3/2

=> g : b = 2 : 3

 

Hence, ratio between the number of girls to the number of boys = 2 : 3.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Average
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

24 5436
Q:

Grey Revolution is associated with

A) Cotton B) Fruits
C) Fertilizers D) Oil seeds
 
Answer & Explanation Answer: C) Fertilizers

Explanation:

Grey Revolution is associated with Fertilizers.

 

      • Cotton - Silver fiber Revolution

 

      • Fruits - Golden Revolution

 

      • Oil seeds - Yellow Revolution
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Indian History
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Analyst

14 5433
Q:

In a regular week, there are 5 working days and for each day, the working hours are 8. A man gets Rs. 2.40 per hour for regular work and Rs. 3.20 per hours for overtime. If he earns Rs. 432 in 4 weeks, then how many hours does he work for ?

A) 145 B) 165
C) 175 D) 135
 
Answer & Explanation Answer: C) 175

Explanation:

Given that,

 working days = 5

 working hours = 8

 A man get rupess per hour is Rs.2.40

 So in one day the man get total rupees is 2.40 x 8 = 19.2

 So in 5 days week the man get total rupees is 19.2 x 5 = 96

 So in 4 week the man get total rupees is 96 x 4 = 384

 So the man worked for = 160hours in 4 weeks

 

 But given that the man earned Rs.432

 

 Hence remaning money is (432-384 = 48)which is earn by doing overtime work

 


Overtime hours  = 48/3.20 = 15


So total worked hours is = 15 + 160 = 175.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Work
Exam Prep: GRE , GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk , Analyst

4 5432
Q:

In an exhibition, Almond bought a painting for Rs. 20000. He later sold it to Olive for Rs. 23000. Olive sold it to Sarah for double the profit percentage that Almond earned. At what price should Sarah sell this painting to earn 8% profit ?

A) Rs. 34,410 B) Rs. 31,184
C) Rs. 29,999 D) Rs. 32,292
 
Answer & Explanation Answer: D) Rs. 32,292

Explanation:

Almond Selling price = CP(1 + P%/100)

=> CP = 20000, SP = 23000

=> 23000 = 20000 (1 + P/100)

=> P% = 100(23000/20000 - 1) = 15

Then, Olive's P% = 30%

SP for Olive = CP for Sarah = 23000(1 + 30/100) = 29900

Now Sarah wants to earn profit of 8%

=> Sp for Sarah = 29900(1 + 8/100)

= Rs. 32,292.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

11 5429
Q:

The average temperature of Monday to Wednesday was 37 C and of Tuesday to Thursday was 34 C. If the temperature on Thursday was 4/5 th of that of Monday, the temperature on Thursday was ?

A) 35 c B) 36 c
C) 34 c D) 32 c
 
Answer & Explanation Answer: B) 36 c

Explanation:

Monday + Tuesday + Wednesday = 37 x 3 -----------(1)
Tuesday + Wednesday + Thursday = 34 x 3---------(2)
Thursday = 4/5 of Monday ------------------(3)
subtract eqn (1) from (2) we get,
Thursday - Monday = -9
=> Monday - Thursday = 9.......(4)
From (3) & (4), we get

So,Thursday = 36 C

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Simplification
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

3 5425
Q:

There are five bags. In the first bag we put some fruits. Each bag the number of fruits is reduced by 1/4. The last bag contains 4. Then the number of fruits in the first bag is ?

A) 2596 B) 1024
C) 256 D) 64
 
Answer & Explanation Answer: B) 1024

Explanation:

Fruits reduced by 1/4.
Total no. of bags N = 5
Formula to find no. of fruits in 1st bag = 4^n
Last Bag = 4 fruits.
That means, 4th bag = 4 x 4 = 16 fruits
3rd bag = 16 x 4 = 64 fruits
2nd bag = 64 x 4 = 256 fruits
1st bag = 256 x 4= 1024 fruits.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Arithmetical Reasoning
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

3 5424
Q:

Selling price of a cellphone is increased by 20%. For this sale is decreased by 30%. Find the effect of total sales?

A) 16% B) 14.5%
C) 12% D) 10.5%
 
Answer & Explanation Answer: A) 16%

Explanation:

Let cost of each cell phone = Rs.100 & Sale = 100 phones.

Money receipt = Rs.(100 x 100) = Rs.10,000

New cost per cellphone = Rs.120 and New sale = 70 phones

New Money Receipt = Rs.(70 x 120) = Rs.8400

Then the effect of sales = decrease in money receipt = 

160010000 x 100 = 16%.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

14 5422
Q:

Marked price of an article is 1600 Rs. more than the cost price. When the same article is sold at a discount of Rs. 500 then the percent profit earned is 25%. For earning a profit of 30%, the article should be sold at what price?

A) 5740 B) 5720
C) 5620 D) 5730
 
Answer & Explanation Answer: B) 5720

Explanation:

Ans. B.
According to the question ,
Marked Price = 1600 + Cost price - (i)
MP – 500 = 125/100 * CP - (ii)
MP = 5/4 CP + 500 - (ii)
4MP = 5CP + 2000 -(ii)
Solving (i) and (ii)
Cost Price = 4400
Now , the selling price
= 130/100 * 4400
= 5720

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , GATE

1 5422