Bank PO Questions


Q:

11 P in a CT

Answer

The given letter equation implies that 11 P in a CT means 11 Players in a Cricket Team.

Report Error

View answer Workspace Report Error Discuss

110 37330
Q:

Eastern ghats and Western ghats meet at the

A) Annamalai hills B) Palani hills
C) Nilgiri hills D) Cardamom hills
 
Answer & Explanation Answer: C) Nilgiri hills

Explanation:

The Eastern Ghats are a discontinuous range of mountains along India's eastern coast whereas Western Ghats also known as Sahyadri is a mountain range that runs parallel to the western coast of the Indian peninsula.

eastern_ghats_and_western_ghats_meet_at_the1536656083.png image

Eastern ghats and Western ghats meet at the Nilgiri hills in Tamilnadu.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Indian Geography
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

55 37154
Q:

10 men and 15 women together can complete a work in 6 days. It takes 100 days for one man alone to complete the same work. How many days will be required for one woman alone to complete the same work?

A) 215 days B) 225 days
C) 235 days D) 240 days
 
Answer & Explanation Answer: B) 225 days

Explanation:

Given that

(10M + 15W) x 6 days = 1M x 100 days

=> 60M + 90W = 100M

=> 40M = 90W

=> 4M = 9W.

From the given data,

1M can do the work in 100 days

=> 4M can do the same work in 100/4= 25 days.

=> 9W can do the same work in 25 days.

=> 1W can do the same work in 25 x 9 = 225 days.

 

Hence, 1 woman can do the same work in 225 days.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

45 36926
Q:

Guess the next number in the given number series?

999, 990, 998, 991, 997, 992, ?

A) 996 B) 1000
C) 999 D) 1001
 
Answer & Explanation Answer: A) 996

Explanation:

The given number series 999, 990, 998, 991, 997, 992, ?

It follows a pattern that,

999

999 - 9 = 990

990 + 8 = 998

998 - 7 = 991

991 + 6 = 997

997 - 5 = 992

992 + 4 = 996

 

Hence, the next number in the given number series is 996.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Number Series
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

8 36800
Q:

A vessel contains 20 liters of a mixture of milk and water in the ratio 3:2. 10 liters of the mixture are removed and replaced with an equal quantity of pure milk. If the process is repeated once more, find the ratio of milk and water in the final mixture obtained ?

A) 5:3 B) 1:4
C) 4:1 D) 9:1
 
Answer & Explanation Answer: D) 9:1

Explanation:

Milk = 3/5 x 20 = 12 liters, water = 8 liters

 

If 10 liters of mixture are removed, amount of milk removed = 6 liters and amount of water removed = 4 liters.

 

Remaining milk = 12 - 6 = 6 liters

Remaining water = 8 - 4 = 4 liters

 

10 liters of pure milk are added, therefore total milk = (6 + 10) = 16 liters.

 

The ratio of milk and water in the new mixture = 16:4 = 4:1

 

If the process is repeated one more time and 10 liters of the mixture are removed,
then amount of milk removed = 4/5 x 10 = 8 liters.

 

Amount of water removed = 2 liters.

 

Remaining milk = (16 - 8) = 8 liters.

Remaining water = (4 -2) = 2 liters.

 

Now 10 lts milk is added => total milk = 18 lts

 

The required ratio of milk and water in the final mixture obtained

 

= (8 + 10):2 = 18:2 = 9:1.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Alligation or Mixture
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

53 36739
Q:

Read the arrangement carefully and give the answer of following questions ?

K$23DBE8HM4@5JF4%K1+WR#AA*415

How many such symbols are there which is not immediately preceded by a letter but immediately followed by a number ?

A) 1 B) 2
C) 3 D) 0
 
Answer & Explanation Answer: A) 1

Explanation:

Only one such symbol is there in the given arrangement.

It is 4@5.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

51 36701
Q:

A certain sum amounts to Rs.7350 in 2 years and to Rs.8575 in 3 years.find the sum and rate percent

A) 3400 B) 4400
C) 5400 D) 6400
 
Answer & Explanation Answer: C) 5400

Explanation:

Interest for 1 year is the same whether it's simple interest or the compound interest.

Now interest of third year = 8575 - 7350 = 1225; means principal for this interest is 7350 if comound interest is takenIf 7350 is the principal interest = 1225

if 100 is the principal interest =(1225/7350) * 100 = 50/3 %

When a thing increases for two successive times the overall increase on initial amount = a + b + (a * b)/100

Therefore overall interest for two years = 50/3 + 50/3 + [(50/3)*(50/3)]/100 = 325/9 %

Therefore amount after 2 years = 100 + 325/9 = 1225/9

If 1225/9 is the amount principal =100

if 7350 is the amount principal =(900/1225)*7350 =5400

So sum = 5400; Rate = 50/3 %

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Compound Interest
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO

69 36647
Q:

Find out which of the figures (1), (2), (3) and (4) can be formed from the pieces given in figure (X).

          21484720876.png image

211484720898.png image

A) 4 B) 3
C) 2 D) 1
 
Answer & Explanation Answer: D) 1

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Image Analysis
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

9 36645