Bank PO Questions


Q:

The cost of fencing a square field @ Rs. 20 per metre is Rs.10.080.How much will it cost to lay a three meter wide pavement along the fencing inside the field @ Rs. 50 per sq m

A) 53800 B) 43800
C) 83800 D) 73800
 
Answer & Explanation Answer: D) 73800

Explanation:

perimeter = total cost / cost per m = 10080 /20 = 504m
side of the square = 504/4 = 126m
breadth of the pavement = 3m
side of inner square = 126 - 6 = 120m
area of the pavement = (126 x126) - (120 x 120) = 246 x 6 sq m
cost of pavement = 246*6*50 = Rs. 73800

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Area
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO

30 30797
Q:

In a scheme, a pack of three soaps with MRP Rs.45 is available for Rs.42. If it still gives a profit of 5% to the shopkeeper, then the cost price of the pack is ?

A) 38 B) 39
C) 40 D) 41
 
Answer & Explanation Answer: C) 40

Explanation:

Given M.P=45,S.P=42, Profit = 0.05

Let C.P=x , Then

Profit = (42-x)/x = 0.05
=> x = 40.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

58 30776
Q:

Gandhara school of art came into existence in

Gandhara_school_of_art_came_into_existence_in1541400001.jpg image

A) Hinayana sect B) Mahayana sect
C) Vaishanava sect D) Shaiva sect
 
Answer & Explanation Answer: B) Mahayana sect

Explanation:

The Gandhara school of art came into existence in Mahayana sect.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Indian History
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

82 30676
Q:

A boat takes 19 hours for travelling downstream from point A to point B and coming back to a point C which is at midway between A and B. If the velocity of the stream is 4 kmph and the speed of the boat in still water is 14 kmph, what is the distance between A and B ? 

A) 180 km B) 160 km
C) 140 km D) 120 km
 
Answer & Explanation Answer: A) 180 km

Explanation:

Speed in downstream = (14 + 4) km/hr = 18 km/hr;

Speed in upstream = (14 – 4) km/hr = 10 km/hr.

Let the distance between A and B be x km. Then,

x/18 + (x/2)/10 = 19 ⇔ x/18 + x/20 = 19 ⇒ x = 180 km.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Boats and Streams
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

90 30595
Q:

Three circles of radius 3.5cm are placed in such a way that each circle touches the other two. The area of the portion enclosed by the circles is

A) 1.967 B) 1.867
C) 1.767 D) 1.567
 
Answer & Explanation Answer: A) 1.967

Explanation:

required area = (area of an equilateral triangle of side 7 cm)- (3 * area of sector with à = 60 degrees and r = 3.5cm)
34*7*7-3*227*3.5*3.5*60360 sq cm

 

=34*49-11*0.5*3.5 sq cm

 

= 1.967 sq cm

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Area
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO

34 30367
Q:

"I am five times as old as you were, when I was as old as you are", said a man to his son. Find out their present ages, if the sum of their ages is 64 years ?

A) Father = 50; Son =14 B) Father = 40; Son =24
C) Father = 60; Son =4 D) Father = 48; Son =16
 
Answer & Explanation Answer: B) Father = 40; Son =24

Explanation:

Let the present age of the man be 'P' and son be 'Q',
Given, P + Q = 64 or Q = (64 - P)
Now the man says "I am five times as old as you were, when I was as old as you are",
So, P = 5[B - (P - Q)]
We get 6P = 10Q,
Substitute value for Q,
6P = 10(64 - P),
Therefore P = 40, Q = 24.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Ages
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

111 30337
Q:

Brass gets discoloured in air because of the presence of which of the following gases in air  ?

A) Hydrogen sulphide B) Oxygen
C) Nitrogen D) Carbon dioxide
 
Answer & Explanation Answer: A) Hydrogen sulphide

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Chemistry
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

145 30323
Q:

Every year before the festive season,a shopkeeper increases the price of the product by 35% and then introduce two successive discount of 10% and 15% respectively.what is percentage loss and percentage gain ?

A) 3.27 % loss B) 4.15 % loss
C) 3.27 % gain D) 4.15 % gain
 
Answer & Explanation Answer: C) 3.27 % gain

Explanation:

Let cp= 100,
35 % increase in sp=135
10 % discount in 135((135*10)/100)=13.5
so 1st sp=(135-13.5)=121.5, again 15 % discount in 1st sp((121.5*15)/100)=18.225
2nd sp=(121.5-18.225)=103.275,

so finally cp=100,sp=103.275 ,gain by 3.27%

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

50 30222