# Quantitative Aptitude - Data Interpretation Questions

## What is Quantitative Aptitude- Data Interpretation?

Data Interpretation is the process of analysing data, inspecting the elements in data and Interpreting to extract maximum information from the given set of data or information. The data is given in the form of charts, tables and graphs. Data Interpretation has no particular syllabus, this section tests one's ability in analysing data, decision making capability and speed. Data Interpretation looks simple and easy but the calculations are time consuming. For solving the data interpretation problems efficiently one should analyse the given data and focus on aspects of the data that are necessary to answer the questions, before attending data interpretation section one should be very comfortable with numbers, calculations, percentages, fractions, averages and ratios to increase the calculation speed.

We come across Data Interpretation Questions in many competitive exams and Entrance Tests like Bank Exams (SBI PO), MBA entrance exams (CAT, MAT), HPAS, APPSC group1, HR executives, UPSC CPF (AC),IBPS ,UP Police constable exams, TNPSC VAO, WBSC, PPSC, HAL Results, NDA, Lokhsabha secretariat, Rajyasabha secretariat exams and more

Thorough practice of different papers on data interpretation allows you to solve different kinds of data interpretation and can help improve your logic in solving problems.

We have a large database of questions on Quantitative Aptitude (Data Interpretation) for you to practice and score high.

**1. Answer : 1**

**Explanation : **Quantity of Guava at Shop A = $1200\times \frac{10}{100}$ = 120 kg

Quantity of Guava at Shop B = $1000\times \frac{16}{100}$= 160 kg

Therefore, Required difference = 160 - 120 = 40 kg

**2. Answer : 2**

**Explanation :** Cost of Mango at Shop A = $30\times 1200\times \frac{24}{100}$= Rs. 8640

Cost of Apple = $40\times 1200\times \frac{16}{100}$ = Rs. 7680

Cost of Orange = $20\times 1200\times \frac{20}{100}$ = Rs.4800

Therefore, Required Ratio = 8640 : 6780 : 4800 = 9 : 8 : 5

**3. Answer : 3**

**Explanation : **Quantity of Mango at Shop B = $1000\times \frac{24}{100}$ = 240 kg

Quantity of Mango at Shop A =$1200\times \frac{24}{100}$ = 288 kg

Therefore, Req % = $288\times \frac{100}{240}$ = 120% of the quantity of Mango at Shop A

**4. Answer : 4**

**Explanation : **Cost of total fruits at Shop A = Cost of Mango + Cost of Apple + Cost of Guava + Cost of orange + Cost of other fruits

=$1200\times \frac{24}{100}\times 30+1200\times \frac{16}{100}\times 40+1200\times \frac{10}{100}\times 18+1200\times \frac{20}{100}\times 20+1200\times \frac{30}{100}\times 15$

= Rs. 28680

Cost of Total Fruits at Shop B

=$1000\times \frac{24}{100}\times 30+1000\times \frac{14}{100}\times 40+1000\times \frac{16}{100}\times 18+1000\times \frac{20}{100}\times 20+1000\times \frac{26}{100}\times 15$

= 7200 + 5600 + 2880 + 4000 + 3900

= Rs. 23580

Therefore, Req.difference = 28680 - 23580 = Rs.5100

**5. Answer : 5**

**Explanation: **Quantity of Orange at Shop A = $1200\times \frac{20}{100}$ = 240 kg

Quantity of Apple at Shop B =$1000\times \frac{14}{100}$ = 140 kg

Therefore, Req % = $\frac{240\times 100}{140}$ = 171.42% more than the quantity of Apple at Shop B.

**1. ANSWER : 2**

**Explanation - **Compare the respective pass percentage for three years : 2000, 2001 and 2002

= (140 x 100)/170 < (150 x 100)/180 and (150 x 100)/180 > (160 x 100)/200

= 82.35% < 83.33% and 83.33% > 80%

**2. ANSWER : 3**

**Explanation - **Total percentage of students who succeeded in at least one of three exams in 2000 = (140 x 100)/170= 82.35 %

**3. ANSWER : 2**

**Explanation - **Total percentage increase in the number of students in 2002 over 2000 is = (30 x 100)/170 =17.64 %

**4. ANSWER : 4**

**Explanation - ** Total percentage of students who cleared CAT in 2000 =(20 x 100)/170 = 11.76 %

**1. Answer : 4**

**Explanation :** The water level of River-C in September = 184 and water level of River-B in June = 202

Required ratio = 184 : 202 => 92 : 101

**2. Answer : 2**

**3. Answer : 3**

**Explanation :** Average water level of River-A in all months =$\frac{196+205+230+212}{4}$= 210.75 m

**4. Answer : 4**

**5. Answer : 3**

**Explanation :** Water level of River-A in July after decreasing =$205\times \frac{80}{100}$ = 41 x 4 = 164m

**1. Answer : 4**

**Explanation :** Required Percentage =$\frac{100-50}{50}\times 100$= 100%

**2. Answer : 4**

**Explanation :** The average production of P = $\frac{60+90+50+100+80}{5}$= 76

The average production of Q =$\frac{50+70+70+80+100}{5}$ = 74

The average production of R = $\frac{70+80+90+70+70}{5}$ = 76

Maximum average production = P and R both

**3. Answer : 2**

**Explanation :** The percentage rise in 2010 =$\frac{70-50}{50}\times 100$ = 40%

The percentage rise in 2011 = $\frac{70-70}{70}\times 100$= 0%

The percentage rise in 2012 = $\frac{80-70}{70}\times 100$= 14.28%

The percentage rise in 2013 =$\frac{100-80}{80}\times 100$ =25%

**4. Answer : 2**

**Explanation :** The percentage of production of Company R to production of Company Q

in 2009 =$\frac{70}{50}\times 100$ = 140

in 2010 =$\frac{80}{70}\times 100$ = 114.28

in 2011 =$\frac{90}{70}\times 100$ = 128.57

in 2012 = $\frac{70}{80}\times 100$= 87.5

in 2013 = $\frac{70}{100}\times 100$= 70

**5. Answer : 1**

**Explanation :** Average production of company P during the years 2011 to 2013 =$\frac{50+100+80}{3}$ = $\frac{230}{3}$

Average production of company Q during the years 2011 to 2013 =$\frac{70+80+100}{3}$ = $\frac{250}{3}$

Required ratio = 23 : 25

**1. Answer : 4**

**Explanation : **Required ratio = $\frac{10+2+5}{10+15+10}=\frac{17}{35}\approx \frac{1}{2}=1:2$

**2. Answer : 1**

**Explanation : **

A to B Speed =$\frac{140\times 3}{5}$ = 84

B to C Speed = $\frac{91\times 3}{4}$ = 68.25

C to D Speed = $\frac{149\times 60}{103}$ = 86.796

D to E Speed = $\frac{88\times 3}{4}$ = 66

E to F Speed = $\frac{106\times 4}{5}$= 84.8

F to G Speed = $\frac{176}{2}$ = 88

G to h Speed = $\frac{110\times 4}{5}$= 88

Average speed of entire trip = $\frac{84+68.25+86.796+66+84.8+88+88}{7}$ =80.83

**3. Answer : 3**

**Explanation : **Total half time = 10 + 2 + 5 + 10 + 15 + 10 = 52

Total half time, if the train stops at each city for 50% more=$52\times \frac{150}{100}$=78

Train will arrive at city H after departing from city A = 18.25 + (78 - 52 )=18.25 + 26=18.51

**4. Answer : 2**

**Explanation : **Average speed = $\frac{84+68.25+86.796+66+84.8+88+88}{7}$=80.83=81 km/hr

**5. Answer : 1**

**Explanation : ** Required percentage of time = $\frac{1.40+1.20+1.43+1.20+1.15+2+1.15}{18.25-7}\times 100$= $\frac{10.23}{11.25}\times 100$ = 91.8 %

**1. Answer : 3**

**Explanation : **Expenditure of Company B = 60 lakh

Income of Company B = $60\times \frac{180}{100}$= 108 lakh = 1 crore 8 lakh

Income of Company A = $10800000\times \frac{4}{5}$ = Rs. 8640000

Therefore, Required differeence = 10800000 - 8640000 = Rs.2160000

**2. Answer : 1**

**Explanation : ** Total expenditure on the employees of company A = $5000000\times \frac{28}{100}$ = Rs.1400000

Average Salary of the employees = $\frac{1400000}{100}$ = Rs.14000

**3. Answer : 1**

**Explanation : **Tax paid by Company A : Tax paid by Company B

= $5000000\times \frac{14}{100}$: $6000000\times \frac{6}{100}$

= 700000 : 3600000 = 35 : 18

**4. Answer : 2**

**Explanation : **Difference = $6000000\times \frac{34}{100}-5000000\times \frac{28}{100}$

= 2040000 - 1400000 = Rs.640000

**5. Answer : 5**

**Explanation : **Expenditure on Machine and Electricity of Company B = $6000000\times \frac{18}{100}$ = Rs.1080000 = 10.8 lakh

Expenditure on Machine and Electricity of Company A = $5000000\times \frac{12}{100}$ = Rs.600000 = 6 lakh

Therefore, Required % = $\frac{1080000-600000}{600000}\times 100$ % = $\frac{48}{60}\times 100$% = 80%

Hence expenditure of Company B is 80% more than Company A.

**1. Answer : 4**

**Explanation : **Let the borrowing of Company A = x

Interest of Company A = 234000

Rate of Interest = 18%

$\therefore x\times \frac{18}{100}=234000\Rightarrow x=1300000$

Let the borrowing of Company B = y

Interest of Company B = 576000

Rate of interest = 24%

$\therefore y\times \frac{24}{100}=576000\Rightarrow y=2400000$

Required difference = y - x = 2400000 - 1300000 = Rs. 1100000

**2. Answer : 2**

**Explanation : **

Let the profit of Comapny B = 100%

Dividend Payout ratio(%) of B = 19.60

Remaining percent i.e retained earning = 100 - 19.60 = 80.4%

According to question, 80.4% = Rs.402 lakh

100% = Rs.500 lakh

Therefore, Total dividend paid by Company B = 500 - 402 = Rs. 98 lakh

Let the profit of company D = 100%

Dividend payout ratio (%) of D = 32.50

Remaining percent i.e retained earning = 100 - 32.50 = 67.5%

According to question, 67.5% = Rs. 270 lakh

100% = Rs. 400 lakh

Therefore, Total dividend paid by company D = 400 - 270 = Rs. 130 lakh

Required difference = 130 - 98 = Rs. 32 lakh

**3. Answer : 3**

**Explanation : **

Let the profit of Company C = 100%

Dividend payout ratio of C = 8.75%

Remaining percent i.e, retained earning = 100 - 8.75 = 91.25

According to question, 91.25% = Rs. 365 lakh

100% = Rs. 400 lakh

Therefore, Profit of C = Rs. 400 lakh

Let the profit of company E = 100%

Dividend payout ratio of E = 28%

Remaining percent i.e retained earning = 100 - 28 = 72%

According to question, 72% = Rs.216 lakh

100% = Rs.300 lakh

Therefore, Profit of E = Rs. 300 lakh

Required percentage = $\frac{100}{400}\times 100$ = 25% less

**4. Answer : 3**

**Explanation : **

Profit made by company A = Rs. 200 lakh

Profit made by company B = Rs. 500 lakh

Required Sum = 200 + 500 = Rs. 700 lakh

**5. Answer : 4**

**Explanation : **

Required Sum = 1300000 + 2400000 + 810000 + 1600000 + 1200000 = 7310000 = Rs. 73.1 lakh

**1. ANSWER : D**

**Explanation - **Clearly the exports are more than the imports implies that the ratio of value of imports to exports in less than 1. So years are 1995, 1996, 1997 and 2000. So these are four years

**2. ANSWER : A**

**Explanation - **Clearly from the line graph we can judge it is minimum in year 1997.

**3. ANSWER : C**

**Explanation - **We are given with the ratio of imports and exports in the line graph.

Let the exports from the company in 1996 was x then,

272/x = 0.85

=> x = 272/0.85

=> x = 320

Note: Please not that we are given the ratio of imports to exports, so export will will in denominator .

**4. ANSWER : D**

**Explanation - **For calculating the percentage we will need value of exports, imports etc. We are only given with the ratio. So data in Inadequate.

Note: Please note in charts questions, most probably it includes 1 or more than 1 questions which are percentage based. So please clear percentage questions before preparing it. Because this is very scoring section.

**5. ANSWER : B**

**Explanation - **The Ratio of imports to exports for the years 1998 and 1999 are 1.25 and 1.40 respectively. Let the exports in the year 1998 = Rs. x crores

Then,the exports in the year 1999 = (500-x) crores

=> 1.25 = 250/x [because 1.25 is 1998 ratio]

=> x = 250/1.25 = 200 crore

Thus the exports in the year 1999 were 500 - 200 = 300 crore

Let the imports in the year 1999 = Rs y crore

Then 1.40 = y/300

=> y = 1.40 x 300 = 420 crore