Searching for "5%"

Q:

What will come in place of the question mark (?) in the following number series?

256, ?, 190, 167, 148, 131

A) 165 B) 219
C) 136 D) 216
 
Answer & Explanation Answer: B) 219

Explanation:

Given number series 131 + 17 = 148 148 + 19 = 167 167 + 23 = 190 190 + 29 = 219 219 + 37 = 256

 

Here addition is based on 17 + 2= 19, 19 + 4 = 23, 23 + 6 = 29, 29 + 8 = 37

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Number Series

Q:

What should come in place of question mark (?) in the following question?

1234 + 2345 – 3456 + 4567 = ?

A) 4590 B) 4680
C) 4670 D) 4690
 
Answer & Explanation Answer: D) 4690

Explanation:

As per the BODMAS rule, the priority in which the operations should be done is:

Priority wise operations Symbol
B-Bracket ()
O-of of
D-Division /,÷
M-Multiplication *,x
A-Addition +
S-Subtraction -

Note: Addition and subtraction can be treated on same priority (from left to right) when they are in consecutive order. ? = 1234 + 2345 – 3456 + 4567 ? = 3579 - 3456 + 4567 ? = 123 + 4567 ? = 4690

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Simplification

Q:

What should come in place of question mark (?) in the following question?

115 ÷ 5 + 12 × 6 = ? + 64 ÷ 4 - 35

A) 95 B) 136
C) 102 D) 74
 
Answer & Explanation Answer:

Explanation:

 As per the BODMAS rule, the priority in which the operations should be done is:

Priority wise operations Symbol
B-Bracket ()
O-of of
D-Division /,÷
M-Multiplication *,x
A-Addition +
S-Subtraction -

Note: Addition and subtraction can be treated on same priority (from left to right) when they are in consecutive order.

(115/5) + 12 × 6 = ? + (64/4) – 35 23 + 72 = ? + 16 – 35 95 = ? - 19 95+19 = ? ? = 114

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Simplification

Q:

What should come in place of question mark (?) in the following question?

45% of 400+ √? = 56% of 750 - 40% of 350

A) 10000 B) 1000
C) 10201 D) 9801
 
Answer & Explanation Answer: A) 10000

Explanation:

45/100×400+√?=56/100 ×750 -40/100 ×350

180 + √? = 420 - 140 180 + √? = 280 √? = 280 - 180 √? = 100 ? = 1002 ? = 10000

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage

Q:

The average age of 80 boys in a class is 15 years. The average age of a group of 15 boys in the class is 16 years and the average age of another 25 boys in the class is 14 years. What is the average age of the remaining boys in the class?

A) 15.25 years B) 14 years
C) 14.75 years D) Cannot be determined
 
Answer & Explanation Answer: A) 15.25 years

Explanation:

Total sum of age of 80 students of the class = 15 X 80 = 1200 years
15 students → 15 X 16 = 240 years
25 students → 25 X 14 = 350 years
Sum of 40 students = 590 years
Total age of remaining 40 students = 1200 – 590 = 610
So, average age = 15.25 years

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Average
Exam Prep: Bank Exams

Q:

Two partners invest Rs 12500 and Rs 8500 respectively in a business and agree that 60% of the profit should be divided equally between them and the remaining profit is to be treated as interest on capital. If one partner gets Rs 240 more than the other, find the total profit made in the business.

A) 3250 B) 4050
C) 3550 D) 3150
 
Answer & Explanation Answer: D) 3150

Explanation:

Clearly, If 60 % is equally divided then remaining 40% of total profit will be divided between 2 persons A and B in ratio of (profit of A) : (profit of B)= 12,500 : 8500 = 125 : 85 = 25:17
now difference in amount = 25-17 = 8 this difference = 240
therefore 40% of total profit = 240*(25+17)/(25-17) = 1260
∴ 100% profit = 1260 / 40 × 100 = 3150

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Partnership
Exam Prep: Bank Exams

Q:

If the ratio of area of rectangle to its perimeter is 60:11. And length and breadth are in the ratio 6 : 5. Find length of rectangle.

A) 40 units B) 30 units
C) 13 units D) 24 units
 
Answer & Explanation Answer: D) 24 units

Explanation:

Ratio of length and breadth is 6 : 5
∴ Length = 6x
Breadth = 5x
∴ Area = l x b = 30x2
∴ Perimeter = 2 (l + b) = 2(6x + 5x) =22x
∴ (30*x*x)/(22x)= 60/11
∴ X = 4
∴ Length = 6x = 6 x 4 = 24 units

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Area
Exam Prep: Bank Exams

Q:

Given equations are solved on the basis of a certain system. Find the correct answer for the unsolved equation on that basis :

2 + 4 + 6 = 48 and

3 + 2 + 8 = 48 ,

then 2 + 5 + 7 = ?

A) 48 B) 70
C) 14 D) 59
 
Answer & Explanation Answer: B) 70

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss