2
Q:

# CGE, RNP, FJH, OKM, IMK, __

 A) JHL B) HJL C) LHJ D) JKL

Explanation:

Here it can be seen that it is not a continuous series.

so take alternative terms.

CGE, FJH, IMK and RNP, OKM,__

Between R and O there is a gap of two letters. so the first letter in the answer is L.Proceding like this the answer is LHJ

Q:

The missing number in the series 9 81 ? 6561 59049

 A) 729 B) 3561 C) 4213 D) None of the above

Explanation:

The given series is 9 81 ? 6561 59049

It follows a pattern that

9

81 = 9 x 9

729 = 9 x 9 x 9

6561 = 9 x 9 x 9 x 9

59049 = 9 x 9 x 9 x 9 x 9

Hence, the missing number in the series is 729.

1 55
Q:

Find the next number in the given number series?

6, 6, 12, 36, 144, 720, ?

 A) 4320 B) 3547 C) 2154 D) 1765

Explanation:

The given series is 6, 6, 12, 36, 144, 720, ?

6

6 x 1 = 6

6 x 2 = 12

12 x 3 = 36

36 x 4 = 144

144 x 5 = 720

720 x 6 = 4320

Hence, the next number in the given number series is 4320.

2 93
Q:

Find the next number in the given number sequence?

4, 15, 37, 81, ?

 A) 196 B) 169 C) 144 D) 121

Explanation:

The given number series follows a pattern that, 4, 15, 37, 81, ?

4

4 + 11 = 15

15 + 22 = 37

37 + 44 = 81

81 + 88 = 169

Hence, the next number in the sequence is 169.

3 251
Q:

Find the next number in the series

404, 415, 402, 413, 400, ?

 A) 411 B) 421 C) 417 D) 414

Explanation:

The given series 404, 415, 402, 413, 400, ? follows a pattern that,

404

404 + 11 = 415

415 - 13 = 402

402 + 11 = 413

413 - 13 = 400

400 + 11 = 411

Hence the next number in the given number series is 411.

2 233
Q:

Find the next number in the given number sequence?

101, 98, 93, 86, 75, ?

 A) 62 B) 68 C) 71 D) 73

Explanation:

The given number sequence is 101, 98, 93, 86, 75, ?

101

101 - 3 = 98

98 - 5 = 93

93 - 7 = 86

86 - 11 = 75

75 - 13 = 62

Here the series follows a pattern that consecutive subtraction of prime numbers.

Hence, the next number in the sequence is 62.

0 174
Q:

Find the next number in the given sequence?

11, 17, 39, 85, ?

 A) 133 B) 143 C) 153 D) 163

Explanation:

Her the given number series is 11, 17, 39, 85, ?

Hence, the next number in the given sequence is 163.

4 370
Q:

Next number in the given series is

9 7 10 6 11 ?

 A) 5 B) 4 C) 13 D) 15

Explanation:

The given number series is 9 7 10 6 11 ?

Here in this we have two number sequences, they are

9, 10, 11, ... and 7, 6, 5, ...

Hence, the next number in the given number series is 6 - 1 = 5.

1 254
Q:

Find the missing number in the given number series?

1 8 36 ? 1100 7701

 A) 97 B) 129 C) 164 D) 183

Explanation:

The given number series is 1 8 36 ? 1100 7701

It follows a pattern that,

1

1 x 3 + 5 = 8

8 x 4 + 4 = 36

36 x 5 + 3 = 183

183 x 6 + 2 = 1100

1100 x 7 + 1 = 7701

Hence, the missing number in the given series is 183.