3
Q:

In the following question, various terms of an alphanumerical series are given with one or more terms missing as shown by (?). Choose the missing terms out of the given alternatives. D-4, F-6, H-8, J-10, ?, ?

A) L-12,N-14 B) K-12, M-14
C) K-14, M-14 D) K-12, M-14

Answer:   A) L-12,N-14



Explanation:

The letters are alternate and the numbers indicate their position in the alphabet from the beginning.

Q:

3, 6, 17.5, 64.75, ?

A) 304.587 B) 295.875
C) 115.246 D) 101
 
Answer & Explanation Answer: B) 295.875

Explanation:

3

3 x 1.5 + 1.5 = 6

6 x 2.5 + 2.5 = 17.5

17.5 x 3.5 + 3.5 = 64.75

64.75 x 4.5 + 4.5 = 295.875

Report Error

View Answer Report Error Discuss

7 459
Q:

Find the next number in the given sequence?

1, 2, 6, 21, 88, ?

A) 445 B) 364
C) 296 D) 194
 
Answer & Explanation Answer: A) 445

Explanation:

The given series is 1, 2, 6, 21, 88, ?

1

1 x 1 + 1 = 2

2 x 2 + 2 = 6

6 x 3 + 3 = 21

21 x 4 + 4 = 88

88 x 5 + 5 = 445

 

Hence, the next number in the given number sequence is 445.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

5 1502
Q:

Find the next number in the series given 18, 90, 450, 2250, ?

 

A) 4520 B) 6520
C) 7250 D) 11250
 
Answer & Explanation Answer: D) 11250

Explanation:

The given number series is 18, 90, 450, 2250, ?

18

18 x 5 = 90

90 x 5 = 450

450 x 5 = 2250

2250 x 5 = 11250

Hence, the next number in the given series is 11250.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

7 1365
Q:

In following question, a number series is given with one term missing. Choose the correct alternative for these sequence.

24, 60, 120, 210, ?

A) 336 B) 330
C) 300 D) 370
 
Answer & Explanation Answer: A) 336

Explanation:


3 x 3 x 3 = 27 - 3 = 24

4 x 4 x 4 = 64 - 4 = 60

5 x 5 x 5 = 125 - 5 = 120

6 x 6 x 6 = 216 - 6 = 210

7 x 7 x 7 = 343 - 7 = 336

Report Error

View Answer Report Error Discuss

7 473
Q:

What would be the next number in the sequence 52, 56, 48, 64, 32, ?

A) 96 B) 48
C) 54 D) 81
 
Answer & Explanation Answer: A) 96

Explanation:

The given number series is 52, 56, 48, 64, 32, …

It follows a pattern that,

52

52 + 4 = 56

56 - 8 = 48

48 + 16 = 64

64 - 32 = 32

32 + 64 = 96

Therefore, the required next number in the given number series is 96.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

4 398
Q:

Find the next number in the given series?

118, 166, 190, 202, 208, ?

A) 211 B) 222
C) 233 D) 244
 
Answer & Explanation Answer: A) 211

Explanation:

The given series is 118, 166, 190, 202, 208, ?

118

118 + 48 = 166

166 + 24 = 190

190 + 12 = 202

202 + 6 = 208

208 + 3 = 211

Report Error

View Answer Report Error Discuss

2 1267
Q:

2, 16, 3, 81, 4, ?

A) 99 B) 125
C) 256 D) 396
 
Answer & Explanation Answer: C) 256

Explanation:

The given number series is 2, 16, 3, 81, 4, ?

2

2^4 = 16

3

3^4 = 81

4

4^4 = 256

 

Hence, the next number is 256.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

2 492
Q:

Find the next number in the given number sequence

200, 200, 100, 300, 75, ?

A) 150 B) 175
C) 250 D) 375
 
Answer & Explanation Answer: D) 375

Explanation:

The given number series is 200, 200, 100, 300, 75, ?

It follows a pattern that,

200

200 x 1 = 200

200 / 2 = 100

100 x 3 = 300

300 / 4 = 75

75 x 5 = 375

 

Hence, the next number in the given number sequence is 375.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

3 1290