1

# Amithab's average expenditure for the January to June is Rs. 4200 and he spends Rs.1200 in January and Rs.1500 in july.The average expenditure for the months of febraury to July is:

 A) Rs. 4250 B) Rs. 4520 C) Rs. 4060 D) None of these

Explanation:

Amithab's total expenditure for Jan - June  = 4200 x 6 = 25200

Expenditure for Feb - June = 25200-1200 = 24000

Expenditure for the months of Feb - July = 24000 + 1500 =25500

The average expenditure = $\inline&space;\frac{25500}{6}=4250$

• Related Questions

The average monthly salary of the employees of a firm is Rs.60 out of the employees 12 officers get an average of Rs.400 per month and the rest an average of Rs. 56 per month , Find the number of emp

Actual average salary of 12 officers = 400

$\inline&space;\fn_jvn&space;\therefore$ Total salary of 12 officers = 400 x 12 = 4800

Average of these 12  officers as a whole =60

Total salary of 12 officers as a whole = 60 x 12 = 720

The total salary of rest  = 4800 - 720 = 4080

Difference in average of the rest of officers  = 60 - 56 = 4

Rest of the officers = $\inline&space;\fn_jvn&space;\frac{4080}{4}=1020$

Total number of employees = 1020 + 12 = 1032

Subject: Average - Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability

40

The mean temperature of Monday to Wednesday was 37C and of Tuesday to Thursday was 34C . If the temperature on Thursday was (4/5) th that of Monday, the temperature on Thursday was?

$\inline&space;\fn_jvn&space;M+T+W&space;=(37\times&space;3)^{0}=111^{0}C$   -----------(1)

$\inline&space;\fn_jvn&space;T+W+Th=(34\times&space;3)^{0}=102^{0}C$

$\inline&space;\fn_jvn&space;\Rightarrow&space;T+W+\frac{4}{5}M&space;=&space;102^{0}C$                --------------(2)

(1) - (2) gives

$\inline&space;\fn_jvn&space;\frac{1}{5}$ th of temperature on Monday = $\inline \fn_jvn 111^{0}-102^{0}=9^{0}C$

$\inline&space;\fn_jvn&space;\Rightarrow$ Temperature on Monday = $\inline&space;\fn_jvn&space;45^{0}C$

$\inline&space;\fn_jvn&space;\therefore$ Temperature on Thursday = $\inline&space;\fn_jvn&space;\frac{4}{5}\times&space;45^{0}=36^{0}$

Subject: Average - Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability

46

A batsman makes a score of 87 runs in the 17th inning and thus increases his average by 3. Find his average after 17th inning?

Let the average after 7th inning = x

Then average after 16th inning = x - 3

$\inline&space;\fn_jvn&space;\therefore$ 16(x-3)+87 = 17x

$\inline&space;\fn_jvn&space;\therefore$  x = 87 - 48 = 39

Subject: Average - Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability

43

The average of 9 results is 50. The average of first four results is 52 and average of last four results is 49 . what is the fifth result?

Total of results = 50 x 9 = 450

Total of first four results = 52 x 4 = 208

Total of Last four results = 49 x 4 = 196

Hence the fifth result = 450 - (208 + 196) = 46

Subject: Average - Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability

9

A man covers a journey from Meerut to Delhi by a car at an average speed of 40 km/hr. He returns back by scooter with an average speed 24 km/hr. Find his average speed during the whole journey?

Average speed = $\inline \fn_jvn \frac{2xy}{x+y}$ km/hr
=  $\inline \fn_jvn \frac{2\times 40\times 24}{40+24}=30$ km/hr