5
Q:

If books bought at prices ranging from Rs 200 to Rs 350 are sold at prices ranging from Rs 300 to Rs 425, what is the greatest possibleprofit that might be made in selling eight books.

A) 800 B) 1200
C) 1600 D) 1800

Answer:   D) 1800



Explanation:

least cost price      = 200*8 = 1600
greatest sold price = 425 * 8 = 3400
profit required = 3400- 1600 = 1800

Q:

Manisha went to shop with certain amount, with which she can buy 50 Chacobar or 40 Fivestar. She uses 10% amount for petrol and out of the remaining balance, she purchases 20 Fivestar and some Chacobar. Find the number of Chacobar she can buy?

A) 20 B) 24
C) 26 D) 28
 
Answer & Explanation Answer: A) 20

Explanation:

Let the total amount be 200 {L.C.M of 40 and 50}

Chacobar C.P. = 200/50 = 4

Fivestar C.P = 200/40 = 5

Remaining Money after petrol = [200 - 200×10%] = 180

Remaining money after buying fivestars = [180 - 20×5] = 80

So number of Chacobar she can buy = 80/4 = 20

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

1 11
Q:

Shamma lends Rs.40,000 to two of her friends. She gives Rs.24,000 to the first at 8% p.a. simple interest. Shamma wants to make a profit of 10% on the whole. The simple interest rate at which she should lend the remaining sum of money to the second friend is:

A) 13% B) 8.5%
C) 9.5% D) 11.25%
 
Answer & Explanation Answer: A) 13%

Explanation:

The ratio of money she lended is

24000 : 16000 = 3 : 2

Let the rate of interest be R%

 

8%                   R%
     

           10

 

3          :           2

 

R = 13%.

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

5 101
Q:

A salesman calculated his profit on the marked price and finds it to be 30%. He forgets the fact that he gave a discount of 20%. What is his actual profit percentage?   

A) 260/11% B) 18.4%
C) 22.5% D) 100/7%
 
Answer & Explanation Answer: D) 100/7%

Explanation:

When profit is calculated on Marked Price (M.P) then,

      • C.P = M.P - P%

Let M.P = 100

 => C.P = 100 - 30 = 70

 But S.P = Rs. 80 as he gave 20% discount,

 Now, Actual Profit = 80-7070x100

  = 100/7 %

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

9 219
Q:

A shopkeeper sold a mobile phone for Rs. 12000. Had he offered discount of 10% on the selling price, there would be a loss of 4%. What is the cost price of that Mobile phone?

A) Rs. 12,500 B) Rs. 11,250
C) Rs. 12,750 D) Rs. 11,680
 
Answer & Explanation Answer: B) Rs. 11,250

Explanation:

Given that SP = Rs. 12000 - 10%  = Rs. 10,800

Loss% = 4

We know that, C.P = 100/(100 - Loss%) x 100

=> 100/100-4 x 10800

=> 1080000/96

C.P = Rs. 11,250

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

6 545
Q:

Sreya bought a plot for Rs. 6,00,000,  then sold half of the plot at 10 % profit and rest at 15% profit. What is the total profit % that Sreya gain? 

A) 13.8 % B) 11.4 %
C) 12.5 % D) 14.5 %
 
Answer & Explanation Answer: C) 12.5 %

Explanation:

10% profit at half plot = 600000/2 x 10/100 = Rs. 30,000

15% profit at remaining half plot = 600000/2 x 15/100 = Rs. 45,000

Now, total profit = 30000 + 45000 = 75000

Profit % = 75000/600000 x 100 = 12.5 %

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

13 469
Q:

When a women sells 20 articles for Rs. 160, there is 40% loss. How many articles should she sell for Rs. 240 in order to earn 20% profit ?

A) 16 B) 15
C) 17 D) 14
 
Answer & Explanation Answer: B) 15

Explanation:

Given when she sells at Rs. 160 for 20 articles, she get 40% loss.

 

Then, to get 20% profit selling at Rs. 240 for let 'P' articles

 

=> 1602060=240p120

 

=> 120 x 160 x P = 20 x 70 x 240

 

=> P =  15 articles.

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

17 737
Q:

Selling an article at a profit of 20%, Aman gets Rs. 400 more than selling at a loss of 20%. The cost price of the article is ?

A) Rs.1000 B) Rs. 1020
C) Rs.1210 D) Rs.1140
 
Answer & Explanation Answer: A) Rs.1000

Explanation:

Cost price of the article is given by

= 400x100/(20+20)

= Rs.1000

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

13 670
Q:

In an exhibition, Almond bought a painting for Rs. 20000. He later sold it to Olive for Rs. 23000. Olive sold it to Sarah for double the profit percentage that Almond earned. At what price should Sarah sell this painting to earn 8% profit ?

A) Rs. 34,410 B) Rs. 31,184
C) Rs. 29,999 D) Rs. 32,292
 
Answer & Explanation Answer: D) Rs. 32,292

Explanation:

Almond Selling price = CP(1 + P%/100)

=> CP = 20000, SP = 23000

=> 23000 = 20000 (1 + P/100)

=> P% = 100(23000/20000 - 1) = 15

Then, Olive's P% = 30%

SP for Olive = CP for Sarah = 23000(1 + 30/100) = 29900

Now Sarah wants to earn profit of 8%

=> Sp for Sarah = 29900(1 + 8/100)

= Rs. 32,292.

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

9 624