99
Q:

# The percentage profit earned by selling an article for Rs. 1920 is equal to the percentage loss incurred by selling the same article for Rs. 1280. At what price should the article be sold to make 25% profit?

 A) Rs. 2000 B) Rs. 2200 C) Rs. 2400 D) Data inadequate

Explanation:

Let C.P. be Rs. x.

Then,${\color{Black}&space;\Rightarrow&space;}$${\color{Black}&space;\frac{1920-x}{x}\times&space;100=\frac{x-1280}{x}\times&space;100}$

${\color{Black}&space;\Rightarrow&space;}$ 1920 - x = x - 1280

${\color{Black}&space;\Rightarrow&space;}$ 2x = 3200

${\color{Black}&space;\Rightarrow&space;}$ x = 1600

${\color{Black}\therefore&space;}$ Required S.P. = 125% of Rs. 1600 =${\color{Black}Rs.\left&space;(&space;\frac{125}{100}\times&space;1600&space;\right&space;)=Rs&space;2000&space;}$

Q:

If the labour cost 20% of the cost of production and raw material cost 10% of the cost of production and the price on which article is sold is 20% above the cost of production. If the price of labour is increased by 40% and the price of raw material increased by 20% and rest other expenditure of cost remain constant. The industry thus decide to increase the selling price by 10%. Find the new profit percent  ?

 A) 18% B) 20% C) 22% D) 24%

Explanation:

Let the Cost of Production of the article = 100

Then, Labour Cost = 20

Raw Material = 10

Other Expenditure = 100 - 10 – 20 = 70

Selling Price of the article  = 120

After increasing Labour and Raw material cost by 40% & 20% respectively,

New Labour cost = 28

New Raw material cost = 12

New Cost of Production = 70 + 28 + 12 = 110

Then, New SP = 110% of 120 = 120 x 110/100 = 132

=> New Gain = 132 - 110 = 22

=> New Profit % = 22 x 100/110 = 20%

7 71
Q:

A man purchases two articles, on selling one at loss of 20% while the other at a profit of 25%, he gains the overall profit of 5% than find the ratio of their selling price ?

 A) 8 : 62.5 B) 55 : 8 C) 8 : 65 D) 64.4 : 9

Explanation:

Article I                   Article II
-20                         25%
5%
20%                       25%

4              :              5

Now, Selling of first article = (4-20%) = 0.8

Selling of second article = (5+25%) =  6.25

Therefore the ratio of selling price = 8 : 62.5

11 175
Q:

Uma sold an article for 3400 and got a profit of 25%. If he had sold the article for Rs. 3265. How much profit% would Uma have got ?

 A) 22% B) 27% C) 20% D) 18%

Explanation:

Given

125% ---- 3400

=> 100% ---- ?

=> ? = 3400x100/125 = 2720

=> Cost price of the article = Rs. 2720

Profit when article sold at Rs. 3265 = 3265 - 2720 = 545

Hence, Profit% = Gain x 100/cost price

=> P% = 545 x 100/2720

=> P% = 20%

9 115
Q:

On selling 17 balls at Rs.720 there is a loss equal to the cost price of 5 balls. Then what is the cost price of a ball is ?

From given data,

(C.P. of 17 balls) - (S.P. of 17 balls) = (C.P. of 5 balls)

C.P. of 12 balls = S.P. of 17 balls = Rs.720.

Hence, C.P. of 1 ball = Rs.720/12 = Rs. 60.

259
Q:

Watson bought a book for Rs. 240 and sold to Johny at a profit  of 50%. Johny wants to sell this book to Shekar so that he earns a profit of 25%. But Shekar is adamant at buying this book at a discount of 10%. What marked price should Johny quote to Shekar so as to achieve desired profit ?

 A) Rs. 450 B) Rs. 360 C) Rs. 415 D) Rs. 500

Explanation:

Watson bought the book for Rs. 240 and sold to Johny at a profit of 50%.

S.P = C.P(1 + P%/100)

=> S.P for Watson = C.P for Johny = 240(1 + 50/100) = 240 x 1.5 = Rs. 360

Let Johny quoted the marked price of the book as Rs. M

We know, SP = M.P(1 - Discount(%)/100)

Here discount = 10% to Shekar,

S.P for Johny = M(1 - 10/100) = 0.9M

But Johny want to earn 25% profit,

=> S.P = C.P(1 + P%/100)

=> 0.9M = 360(1 + 25/100)

=> M = (360x1.25)/0.9

=> M = Rs. 500

Therefore, Johny should quote Rs. 500 as the marked price of the book to get 25% profit and allowing 10% discount to Shekar.