9
Q:

Adam and Smith are working on a project. Adam takes 6 hrs to type 36 pages on a computer, while Smith takes 5 hrs to type 40 pages. How much time will they take, working together on two different computers to type a project of 120 pages?

A) 8 hrs 45 min B) 8 hrs 42 min
C) 8 hrs D) 8 hrs 34 min

Answer:   D) 8 hrs 34 min



Explanation:

Number of pages typed by Adam in 1 hour = 36/6 = 6
Number of pages typed by Smith in 1 hour = 40/5 = 8
Number of pages typed by both in 1 hour = (6 + 8) = 14
Time taken by both to type 110 pages = (120 * 1/14) = 847 = 8 hrs 34 min.

Q:

6 boys and 8 girls can do job in 10 days , 26 boys & 48 women do work in 2 days. Find time taken by 15 boys and 20 girls to do same work ?

A) 2 days B) 3 days
C) 4 days D) 5 days
 
Answer & Explanation Answer: C) 4 days

Explanation:

One day work of 6 boys and 8 girls is given as 6b + 8g = 1/10 -------->(I)

 


One day work of 26 boys and 48 women is given as 26b + 48w = 1/2 -------->(II)

 

Divide both sides by 2 in (I) and then multiply both sides by 5

Now we get, 15b + 20g = 1/4.

Therefore, 15 boys and 20 girls can do the same work in 4 days.

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

6 1818
Q:

In a regular week, there are 5 working days and for each day, the working hours are 8. A man gets Rs. 2.40 per hour for regular work and Rs. 3.20 per hours for overtime. If he earns Rs. 432 in 4 weeks, then how many hours does he work for ?

A) 145 B) 165
C) 175 D) 135
 
Answer & Explanation Answer: C) 175

Explanation:

Given that,

 working days = 5

 working hours = 8

 A man get rupess per hour is Rs.2.40

 So in one day the man get total rupees is 2.40 x 8 = 19.2

 So in 5 days week the man get total rupees is 19.2 x 5 = 96

 So in 4 week the man get total rupees is 96 x 4 = 384

 So the man worked for = 160hours in 4 weeks

 

 But given that the man earned Rs.432

 

 Hence remaning money is (432-384 = 48)which is earn by doing overtime work

 


Overtime hours  = 48/3.20 = 15


So total worked hours is = 15 + 160 = 175.

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

3 1025
Q:

A is 3 times faster than B. If A can finish a work 32 days less than that of B, find the number of days need to finish the work if both are working together?

A) 12 days B) 24 days
C) 32 days D) 16 days
 
Answer & Explanation Answer: A) 12 days

Explanation:

It is given that efficiency ratio =3:1

so time ratio will be 1:3 (since work is same)

 

Also given that time diff = 32 days. ratio difference = 3-1 =2 

2 ratio = 32 days

1 ratio = 16 days.

So A will alone finish it in 16 days and B will finish it in 16*3 = 48 days.

 

Total work = LCM of 16 and 48 = 48.

Total time = Total work/Total efficiency 

ie; 48/4= 12 days.

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

2 893
Q:

K, L and M can do a piece of work in 20, 30 and 60 days respectively. In how many days can K do the total work if he is assisted by L and M on every third day ?

A) 15 days B) 13 days
C) 12 days D) 10 days
 
Answer & Explanation Answer: A) 15 days

Explanation:

In one day work done by K = 1/20

Work done by K in 2 days = 1/10

 

Work done by K,L,M on 3rd day =1/20 + 1/30 + 1/60 = 1/10

Therefore, workdone in 3 days is = 1/10 + 1/10 = 1/5

 

1/5th of the work will be completed at the end of 3 days.

The remaining work = 1 - 1/5 = 4/5

1/5 of work is completed in 3 days

Total work wiil be done in 3 x 5 = 15 days.

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

3 752
Q:

A shopkeeper has a job to print certain number of documents and there are three machines P, Q and R for this job. P can complete the job in 3 days, Q can complete the job in 4 days and R can complete the job in 6 days. How many days the shopkeeper will it take to complete the job if all the machines are used simultaneously ?

A) 4/3 days B) 2 days
C) 3/2 days D) 4 days
 
Answer & Explanation Answer: A) 4/3 days

Explanation:

Let the total number of documents to be printed be 12.

 The number of documents printed by P in 1 day = 4.

 The number of documents printed by Q in 1 day = 3.

 The number of documents printed by R in 1 day = 2.

 
Thus, the total number of documents that can be printed by all the machines working simultaneously in a single day = 9.

 

Therefore, the number of days taken to complete the whole work = 12/9 = 4/3 days.

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

4 618
Q:

Twelve children take sixteen days to complete a work which can be completed by 8 adults in 12 days. After working for 3 days, sixteen adults left and six adults and four children joined them. How many days will they take to complete the remaining work ?

A) 3 days B) 2 days
C) 6 days D) 12 days
 
Answer & Explanation Answer: C) 6 days

Explanation:

From the given data,

12 children 16 days work,
One child’s one day work = 1/192.


8 adults 12 days work,
One adult’s one day’s work = 1/96.


Work done in 3 days = ((1/96) x 16 x 3) = 1/2


Remaining work = 1 – 1/2 = 1/2


(6 adults+ 4 children)’s 1 day’s work = 6/96 + 4/192 = 1/12

1/12 work is done by them in 1 day.

1/2 work is done by them in 12 x (1/2) = 6 days.

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

4 1404
Q:

After working for 8 days, Arun finds that only 13 rd of the work has been done. He employs Akhil who is 60% as efficient as Arun. How many days more would Akhil take to complete the work?

A) 24.5 days B) 26.6 days
C) 25 days D) 20 days
 
Answer & Explanation Answer: B) 26.6 days

Explanation:

Arun has completed 13rd of the work in 8 days

Then he can complete the total work in

13 ---- 8

 1 ---- ?

= 24 days


But given Akhil is only 60% as efficient as Arun

Akhil =124×60100=140

Akhil can complete the total work in 40 days

Now, remaining 2/3rd of work can be completed in

 1  ------   40

23 ------   ?  

= 26.66 days.

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

10 1769
Q:

50 men can build a tank in 40days, but though they begin the work together, 5 men quit every ten days. The time needed to build the tank is ?

A) 50 days B) 48 days
C) 47.5 days D) 49 days
 
Answer & Explanation Answer: A) 50 days

Explanation:

50 men can build a tank in 40 days 

Assume 1 man does 1 unit of work in 1 day

Then the total work is 50×40 = 2000 units

 

50 men work in the first 10 days and completes 50×10 = 500 units of work

45 men work in the next 10 days and completes 45×10 = 450 units of work

40 men work in the next 10 days and completes 40×10 = 400 units of work

35 men work in the next 10 days and completes 35×10 = 350 units of work

So far 500 + 450 + 400 + 350 = 1700 units of work is completed and

 

Remaining work is 2000 - 1700 = 300 units

 

30 men work in the next 10 days. In each day, they does 30 units of work.

 

Therefore, additional days required = 300/30 =10

 

Thus, total 10+10+10+10+10 = 50 days required.

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

10 1092