Number Series Questions

Q:

Find the next number in the given number sequence?

4, 15, 37, 81, ?

A) 196 B) 169
C) 144 D) 121
 
Answer & Explanation Answer: B) 169

Explanation:

The given number series follows a pattern that, 4, 15, 37, 81, ?

4

4 + 11 = 15

15 + 22 = 37

37 + 44 = 81

81 + 88 = 169

 

Hence, the next number in the sequence is 169.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

10 64922
Q:

Which digits will come in the place of '?' in the following series ?

372, 823, 644, 582, 46?, 8?7

A) 4, 4 B) 6, 2
C) 3, 2 D) 2, 5
 
Answer & Explanation Answer: B) 6, 2

Explanation:

Given series is 372, 823, 644, 582, 46?, 8?7

Here the series follow the rule that :
372 = 3+7+2 = 12
823 = 8+2+3 = 13
644 = 6+4+4 = 14
582 = 5+8+2 = 15
46? = 4+6+? = 16 => ? = 6
8?7 = 8+?+7 = 17 => ? = 2

So the missing numbers are 6 and 2

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Number Series
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE , TOEFL
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

21 64164
Q:

What will come in place of the question mark (?) in the following number series?

312      231      295      ?      282      257

A) 210 B) 25
C) 246 D) 279
 
Answer & Explanation Answer: C) 246

Explanation:

The series follows a pattern that,

-92, +82, -72, +62, -52

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Number Series
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

43 63297
Q:

Next number in the number sequence is

22, 11, 33, 16.5, 49.5, ?

A) 24.75 B) 41
C) 33.5 D) 26.75
 
Answer & Explanation Answer: A) 24.75

Explanation:

The given number series is 22, 11, 33, 16.5, 49.5, ?

22

22 / 2 = 11

11 x 3 = 33

33 / 2 = 16.5

16.5 x 3 = 49.5

49.5 / 2 = 24.75

 

Hence, the next number series is 24.75.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Number Series
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

8 62814
Q:

Pick the odd one out from the given number series?

21, 24, 33, 49, 74

A) 21 B) 24
C) 33 D) 49
 
Answer & Explanation Answer: A) 21

Explanation:

The given number series follows a pattern that,

19 + 12 = 20 (not 21)20 + 22 = 2424 + 32 = 3333 + 42 = 4949 + 52 = 74 

 

Hence, the odd number in the given number series is 21.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Number Series
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO , IT Trainer

8 61286
Q:

In the following question, select the missing number from the given series.


9, 11, 14, 16, 19, 21, ?

 

A) 24 B)  26
C) 25 D) 27
 
Answer & Explanation Answer: A) 24

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Number Series
Exam Prep: Bank Exams

26 59051
Q:

Find the wrong number in the following series?

1500, 1475, 1448, 1419, 1389, 1355, 1320

A) 1475 B) 1419
C) 1389 D) 1355
 
Answer & Explanation Answer: C) 1389

Explanation:

Take a look at the below sereies :

1500 - 25 = 1475

1475 - 27 = 1448

1448 - 29 = 1419

1419 - 31 = 1388

1388 - 33 = 1355

1355 - 35 = 1320

It clearly shows 1389 is Wrong Number

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Number Series

20 59017
Q:

What is the number that should come in the place of question mark ?

1050    420    168     67.2     ?

A) 19.11 B) 14.25
C) 10.752 D) 26.88
 
Answer & Explanation Answer: D) 26.88

Explanation:

Given series follows the rule of

1050/2.5 = 420
420/2.5 = 168
168/2.5 = 67.2
so 67.2/2.5 = 26.88

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Number Series
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

17 58888