Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

If 12 men can reap 120 acres of land in 36 days, how many acres of land can 54 men reap in 54 days?

A) 710 acres B) 760 acres
C) 810 acres D) 860 acres
 
Answer & Explanation Answer: C) 810 acres

Explanation:

12 men120 acres36 days54 men?54 days

 As 12 men can reap 120 acres, 54 men will be able to reap more acres in 36 days, 120 acres of land was reaped, so in 54 days, more land will be reaped.

 

Thus, the numbers of acres that can be reaped by 54 men in 54 days = 5412x120x5436 = 810 acres

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Ratios and Proportions
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

19 9622
Q:

Twenty men can do a work in eighteen days. Eighteen women can complete the same work in fifteen days. What is the ratio between the capacity of a woman and a man ?

A) 4:5 B) 3:4
C) 4:3 D) 2:3
 
Answer & Explanation Answer: C) 4:3

Explanation:

(20 x 18) men can complete the work in in one day.

one man's one day work = 1/360

(18 x 15) women can complete the work in 1 day

1 woman's one day work = 1/270

So, required ratio = 1270:1360= 4:3

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Work
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

13 9610
Q:

The length of a class room floor exceeds its breadth by 25 m. The area of the floor remains unchanged when the length is decreased by 10 m but the breadth is increased by 8 m. The area of the floor is 

A) 5100 sq.m B) 4870 sq.m
C) 4987 sq.m D) 4442 sq.m
 
Answer & Explanation Answer: A) 5100 sq.m

Explanation:

Let the breadth of floor be 'b' m.

Then, length of the floor is 'l = (b + 25)'

Area of the rectangular floor = l x b = (b + 25) × b

According to the question,

(b + 15) (b + 8) = (b + 25) × b

b2 + 8b + 15b + 120 = b2 + 25b

2b = 120

b = 60 m.

l = b + 25 = 60 + 25 = 85 m.

 

Area of the floor = 85 × 60 = 5100 sq.m.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Area
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO , IT Trainer

37 9598
Q:

Pooja, Shipra and Mounika are three sisters .Pooja and Shipra are twins. The ratio of sum of the ages of Pooja and Shipra is same as that of Mounika alone. Three years earlier the ratio of age of  Pooja and Mounika was 2:7 . what will be the age of Shipra 3 years hence?

A) 21 years B) 16 years
C) 8 years D) 12 years
 
Answer & Explanation Answer: C) 8 years

Explanation:

Since Pooja and Shipra are twins so their ages be same. Let their ages be x and age of Mounika be y , then 

           x+x = y    -------(1) 

 and   x-3y-3=277x-2y=15 

 

Now, from  equation (1), 

         7x - 4x = 15  =>  x = 5

So the age of Shipra 3 years hence will be 5+3 = 8 years

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Ratios and Proportions

12 9597
Q:

A certain amount is divided among P, Q and R in the ratio of 3 : 7 : 6 respectively. If the difference between share of P and Q is Rs. 2700, what is R's share?

A) Rs. 4050 B) Rs. 2121
C) Rs. 5040 D) Rs. 3550
 
Answer & Explanation Answer: A) Rs. 4050

Explanation:

Let the ratio amount be 'p'

7p - 3p = 2700

4p = 2700

p = 675

R's Share = 675 × 6 = Rs. 4050

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Partnership
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

14 9595
Q:

How many minutes does a watch lose per day, if its hands coincide every 64 minutes ?

A) 36 7/9 min B) 32 8/11 min
C) 34 3/11 min D) 65 5/11 min
 
Answer & Explanation Answer: B) 32 8/11 min

Explanation:

55 min. spaces are covered in 60 min.

60 min. spaces are covered in open parentheses 60 over 55 cross times 60 close parentheses min. = 65 5 over 11 min.

Loss in 64 min. = open parentheses 65 5 over 11 minus 64 close parentheses equals 16 over 11 min.

Loss in 24 hrs = open parentheses 16 over 11 cross times 1 over 64 cross times 24 cross times 60 close parentheses min. = 32 8 over 11 min.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Clocks
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

36 9593
Q:

Three taps I, J and K can fill a tank in 20,30and 40 minutes respectively. All the taps are opened simultaneously and after 5 minutes tap A was closed and then after 6 minutes tab B was closed .At the moment a leak developed which can empty the full tank in 70 minutes. What is the total time taken for the completely full ?

A) 24.315 minutes B) 26.166 minutes
C) 22.154 minutes D) 24 minutes
 
Answer & Explanation Answer: B) 26.166 minutes

Explanation:

Upto first 5 minutes I, J and K will fill => 5[(1/20)+(1/30)+(1/40)] = 65/120


For next 6 minutes, J and K will fill => 6[(1/30)+(1/40)] = 42/120


So tank filled upto first 11 minutes = (65/120) + (42/120) = 107/120
So remaining tank = 13/120


Now at the moment filling with C and leakage @ 1/60 per minute= (1/40) - (1/70) = 3/280.
So time taken to fill remaining 13/120 tank =(13/120) /(3/280) = 91/6 minutes

 

Hence total time taken to completely fill the tank = 5 + 6 + 91/6 = 26.16 minutes.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

13 9587
Q:

How many zeros are there from 1 to 10000 ?

A) 2893 B) 4528
C) 6587 D) 4875
 
Answer & Explanation Answer: A) 2893

Explanation:

For solving this problem first we would break the whole range in 5 sections


1) From 1 to 9
Total number of zero in this range = 0


2) From 10 to 99
Total possibilities = 9*1 = 9 ( here 9 is used for the possibilities of a non zero integer)


3) From 100 to 999 - three type of numbers are there in this range
a) x00 b) x0x c) xx0 (here x represents a non zero number)
Total possibilities
for x00 = 9*1*1 = 9, hence total zeros = 9*2 = 18
for x0x = 9*1*9 = 81, hence total zeros = 81
similarly for xx0 = 81
total zeros in three digit numbers = 18 + 81 +81 = 180


4) From 1000 to 9999 - seven type of numbers are there in this range
a)x000 b)xx00 c)x0x0 d)x00x e)xxx0 f)xx0x g)x0xx
Total possibilities
for x000 = 9*1*1*1 = 9, hence total zeros = 9*3 = 27
for xx00 = 9*9*1*1 = 81, hence total zeros = 81*2 = 162
for x0x0 = 9*1*9*1 = 81, hence total zeros = 81*2 = 162
for x00x = 9*1*1*9 = 81, hence total zeros = 81*2 = 162
for xxx0 = 9*9*9*1 = 729, hence total zeros = 729*1 = 729
for xx0x = 9*9*1*9 = 729, hence total zeros = 729*1 = 729
for x0xx = 9*1*9*9 = 729, hence total zeros = 729*1 = 729
total zeros in four digit numbers = 27 + 3*162 + 3*729 = 2700
thus total zeros will be 0+9+180+2700+4 (last 4 is for 4 zeros of 10000)
= 2893

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Numbers
Exam Prep: GRE , GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

8 9583