Quantitative Aptitude - Arithmetic Ability Questions

Q:

In a scheme, a pack of three soaps with MRP Rs.45 is available for Rs.42. If it still gives a profit of 5% to the shopkeeper, then the cost price of the pack is ?

A) 38 B) 39
C) 40 D) 41
 
Answer & Explanation Answer: C) 40

Explanation:

Given M.P=45,S.P=42, Profit = 0.05

Let C.P=x , Then

Profit = (42-x)/x = 0.05
=> x = 40.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

58 30854
Q:

How many terms are in the G.P. 3, 6, 12, 24, ......., 384 ?

A) 8 B) 9
C) 10 D) 11
 
Answer & Explanation Answer: A) 8

Explanation:

Here a = 3 and r = 6/3 = 2. Let the number of terms be n.
Then, t = 384 => a * r^(n-1) = 384
=> 3 * 2^(n-1) = 384 => 2^(n-1) = 128 = 2^(7)

=> n-1 = 7 => n = 8.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Numbers

34 30831
Q:

The cost of fencing a square field @ Rs. 20 per metre is Rs.10.080.How much will it cost to lay a three meter wide pavement along the fencing inside the field @ Rs. 50 per sq m

A) 53800 B) 43800
C) 83800 D) 73800
 
Answer & Explanation Answer: D) 73800

Explanation:

perimeter = total cost / cost per m = 10080 /20 = 504m
side of the square = 504/4 = 126m
breadth of the pavement = 3m
side of inner square = 126 - 6 = 120m
area of the pavement = (126 x126) - (120 x 120) = 246 x 6 sq m
cost of pavement = 246*6*50 = Rs. 73800

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Area
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO

30 30828
Q:

A number when divided by 296 leaves 75 as remainder.When the same number is divided by 37,the remainder will be:

A) 1 B) 3
C) 5 D) 2
 
Answer & Explanation Answer: A) 1

Explanation:

Let the Number be Y.

Then  Y = 296 q + 75

= (37 x 8)q +( 37 x 2) + 1

= 37 (8q + 2) + 1

Thus, when the number is divided by 37, the remainder is 1

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Numbers

76 30809
Q:

A dog takes 3 leaps for every 5 leaps of a hare. If one leap of the dog is equal to 3 leaps of the hare, the ratio of the speed of the dog to that of the hare is :

A) 9:5 B) 2:3
C) 4:7 D) 5:6
 
Answer & Explanation Answer: A) 9:5

Explanation:

Dog : Hare = (3*3) leaps of hare : 5 leaps of hare = 9 : 5.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Ratios and Proportions

115 30803
Q:

The average age of a group of 10 students is 15 years. When 5 more students join the group, the average age increase by 1 year. The average age of the new students is?

Answer

Total age of 10 students = 150 years


Total age of 15 students = 240 years


Total age of 5 new students = 240 - 150 = 90 years


\inline \therefore Average age of 5 new students =  = 18 years

Report Error

View answer Workspace Report Error Discuss

Subject: Problems on Ages

155 30723
Q:

The smallest number which when diminished by 7,  is divisible by  12, 16, 18, 21 and 28 is

A) 1008 B) 1015
C) 1022 D) 1032
 
Answer & Explanation Answer: B) 1015

Explanation:

Required Number = (L.C.M  of 12, 16, 18,21,28)+7

= 1008 + 7

= 1015

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: HCF and LCM

101 30654
Q:

Find the odd word/letters/number pair from the given alternatives.

 

A) Novel B) Paper
C) Pencil D) Pen
 
Answer & Explanation Answer: A) Novel

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Odd Man Out
Exam Prep: Bank Exams

0 30653