CAT Questions

Q:

Complete the number series?

11, 12.2, 14.6, 18.2, ?

A) 21.8 B) 23
C) 24.6 D) 25
 
Answer & Explanation Answer: B) 23

Explanation:

The given number series 11, 12.2, 14.6, 18.2, ?

11

11 + 1.2 = 12.2

12.2 + 2.4 = 14.6

14.6 + 3.6 = 18.2

18.2 + 4.8 = 23

 

Hence, the next number in the given number series is 23.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Number Series
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

8 30766
Q:

"I am five times as old as you were, when I was as old as you are", said a man to his son. Find out their present ages, if the sum of their ages is 64 years ?

A) Father = 50; Son =14 B) Father = 40; Son =24
C) Father = 60; Son =4 D) Father = 48; Son =16
 
Answer & Explanation Answer: B) Father = 40; Son =24

Explanation:

Let the present age of the man be 'P' and son be 'Q',
Given, P + Q = 64 or Q = (64 - P)
Now the man says "I am five times as old as you were, when I was as old as you are",
So, P = 5[B - (P - Q)]
We get 6P = 10Q,
Substitute value for Q,
6P = 10(64 - P),
Therefore P = 40, Q = 24.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Ages
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

111 30733
Q:

Every year before the festive season,a shopkeeper increases the price of the product by 35% and then introduce two successive discount of 10% and 15% respectively.what is percentage loss and percentage gain ?

A) 3.27 % loss B) 4.15 % loss
C) 3.27 % gain D) 4.15 % gain
 
Answer & Explanation Answer: C) 3.27 % gain

Explanation:

Let cp= 100,
35 % increase in sp=135
10 % discount in 135((135*10)/100)=13.5
so 1st sp=(135-13.5)=121.5, again 15 % discount in 1st sp((121.5*15)/100)=18.225
2nd sp=(121.5-18.225)=103.275,

so finally cp=100,sp=103.275 ,gain by 3.27%

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

50 30731
Q:

Find the missing number in the given number series?

1 8 36 ? 1100 7701

A) 97 B) 129
C) 164 D) 183
 
Answer & Explanation Answer: D) 183

Explanation:

The given number series is 1 8 36 ? 1100 7701

It follows a pattern that,

 

1

1 x 3 + 5 = 8

8 x 4 + 4 = 36

36 x 5 + 3 = 183

183 x 6 + 2 = 1100

1100 x 7 + 1 = 7701

 

Hence, the missing number in the given series is 183.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Number Series
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

13 30632
Q:

Brass gets discoloured in air because of the presence of which of the following gases in air  ?

A) Hydrogen sulphide B) Oxygen
C) Nitrogen D) Carbon dioxide
 
Answer & Explanation Answer: A) Hydrogen sulphide

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Chemistry
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

145 30536
Q:

The calendar for the year 2018 will be the same for the year

A) 2023 B) 2027
C) 2029 D) 2022
 
Answer & Explanation Answer: C) 2029

Explanation:

How to find the years which have the same Calendars : 

 Leap year calendar repeats every 28 years. 

Here 28 is distributed as 6 + 11 + 11.

  

Rules:

a) If given year is at 1st position after Leap year then next repeated calendar year is Given Year + 6.

 b) If given year is at 2nd position after Leap year then next repeated calendar year is Given Year + 11.

 c) If given year is at 3rd position after Leap year then next repeated calendar year is Given Year + 11

 

Now, the given year is 2018

We know that 2016 is a Leap year.

2016  2017  2018  2019  2020

 LY    1st     2nd    3rd    LY

Here 2018 is at 2 nd position after the Leap year.

According to rule ( b) the calendar of 2018 is repeated for the year is 2018 + 11 = 2029.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Calendar
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: IT Trainer , Database Administration , Bank PO , Bank Clerk , Analyst

99 30455
Q:

Find the next number in the given series?

118, 166, 190, 202, 208, ?

A) 211 B) 222
C) 233 D) 244
 
Answer & Explanation Answer: A) 211

Explanation:

The given series is 118, 166, 190, 202, 208, ?

118

118 + 48 = 166

166 + 24 = 190

190 + 12 = 202

202 + 6 = 208

208 + 3 = 211

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Number Series
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

11 30210
Q:

A number of cats got together and decided to kill between them 999919 rats. Every cat killed an equal number of rats. Each cat killed more rats than there were cats. How many rats do you think that each cat killed ?

A) 1009 B) 991
C) 2000 D) 1000
 
Answer & Explanation Answer: A) 1009

Explanation:

Given total number of rats = 999919

 

999919 = 1000000 - 81 = 10002 - 92 = (1000+9)(1000-9) = 1009 x 991.
Since there were more rats than there were cats, 991 cats killed 1009 rats each.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Math Puzzles
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

55 30095