GATE Questions

Q:

Without any stoppage, a person travels a certain distance at an average speed of 42 km/h, and with stoppages he covers the same distance at an average speed of 28 km/h. How many minutes per hour does he stop?

A) 15 minutes B) 20 minutes
C) 18 minutes D) 22 minutes
 
Answer & Explanation Answer: B) 20 minutes

Explanation:

Let the total distance to be covered is 84 kms.
Time taken to cover the distance without stoppage = 84/42 hrs = 2 hrs
Time taken to cover the distance with stoppage = 84/28 = 3 hrs.
Thus, he takes 60 minutes to cover the same distance with stoppage.
Therefore, in 1 hour he stops for 20 minutes.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Average
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

27 26005
Q:

Find the appropriate relation for quantity 1 and quantity 2 in the following question:

Quantity I: the unit digit in (6817)754

Quantity II: the unit digit in (365×659×771)

A) Quantity I > Quantity II B) Quantity I < Quantity II
C) Quantity I ≥ Quantity II D) Quantity I ≤ Quantity II
 
Answer & Explanation Answer: A) Quantity I > Quantity II

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

1 25834
Q:

The second day of a month is Sunday, What will be the last day of the next month which has 31 days  ?

A) Friday B) Saturday
C) Sunday D) Can't be determined
 
Answer & Explanation Answer: D) Can't be determined

Explanation:

We cannot find out the answer because the number of days of the current month is not given.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Calendar
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

55 25704
Q:

A does half as much work as Band C does half as much work as A and B together. If C alone can finish the work in 40 days, then together ,all will finish the work in  ?

A) 17 + 4/7 days B) 13 + 1/3 days
C) 15 + 3/2 days D) 16 days
 
Answer & Explanation Answer: B) 13 + 1/3 days

Explanation:

C alone can finish the work in 40 days.
As given C does half as much work as A and B together
=> (A + B) can do it in 20 days
(A + B)s 1 days wok = 1/20.
A's 1 days work : B's 1 days Work = 1/2 : 1 = 1:2(given)
A's 1 day’s work = (1/20) x (1/3) = (1/60) [Divide 1/20 in the raio 1:2]
B's 1 days work = (1/20) x (2/3) = 1/30
(A+B+C)'s 1 day's work = (1/60) + (1/30) + (1/40) = 9/120 = 3/40

All the three together will finish it in 40/3 = 13 and 1/3 days.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Work
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

47 25620
Q:

A cistern is normally filled in 8 hours but takes two hours longer to fill because of a leak in its bottom. If the cistern is full, the leak will empty it in    ?

A) 20 hrs B) 28 hrs
C) 36 hrs D) 40 hrs
 
Answer & Explanation Answer: A) 20 hrs

Explanation:

1/8 - 1/x = 1/10

 => x = 40 hrs

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Pipes and Cistern
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

67 25573
Q:

The difference of two numbers is 14. Their LCM and HCF are 441 and 7. Find the two numbers ?

A) 63 and 49 B) 64 and 48
C) 62 and 46 D) 64 and 49
 
Answer & Explanation Answer: A) 63 and 49

Explanation:

Since their HCFs are 7, numbers are divisible by 7 and are of the form 7x and 7y

Difference = 14
=> 7x - 7y = 14
=> x - y = 2

product of numbers = product of their hcf and lcm
=> 7x * 7y = 441 * 7
=> x * y = 63

Now, we have
x * y = 63 , x - y = 2
=> x = 9 , y = 7

The numbers are 7x and 7y
=> 63 and 49

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: HCF and LCM
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

25 25545
Q:

Rs.1200 divided among P, Q and R. P gets half of the total amount received by Q and R. Q gets one-third of the total amount received by P and R. Find the amount received by R ?

A) Rs. 1100 B) Rs. 500
C) Rs. 1200 D) Rs. 700
 
Answer & Explanation Answer: B) Rs. 500

Explanation:

Let the amounts to be received by P, Q and R be p, q and r.
p + q + r = 1200
p = 1/2 (q + r) => 2p = q + r

Adding 'p' both sides, 3p = p + q + r = 1200
=> p = Rs.400

q = 1/3 (p + r) => 3q = p + r

Adding 'q' both sides, 4q = p + q + r = 1200
=> q = Rs.300

r = 1200 - (p + q) => r = Rs.500.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Partnership
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

18 25465
Q:

The profit earned by selling an article for Rs. 832 is equal to the loss incurred when the same article is sold for Rs. 448. What should be the sale price for making 50% profit ?

A) Rs. 660 B) Rs. 560
C) Rs. 1060 D) Rs. 960
 
Answer & Explanation Answer: D) Rs. 960

Explanation:

Let C.P. = Rs. C.
Then, 832 - C = C - 448
2C = 1280 => C = 640
Required S.P. = 150% of Rs. 640 = 150/100 x 640 = Rs. 960.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

48 25338