GATE Questions

Q:

A man spend 20% of his monthly salary on his children's education and 50% of his salary on food and transport. After Paying the rent of Rs.1000, he is left with Rs.2000. What is his monthly salary?

A) 7000 B) 10000
C) 14000 D) 20000
 
Answer & Explanation Answer: B) 10000

Explanation:

Let his monthly salary be 'P'

20% on children's education = 20P100 = P5

50% on food and transport = 50P100 = P2

1000 on rent

=> P - P5 - P2 - 1000 = 2000=> 3P = 30000=> P = 10000

 

Therefore, his monthly salary = Rs. 10,000

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

4 7620
Q:

Express 6.72 % in ratio ?

A) 65 : 124 B) 42 : 625
C) 21 : 125 D) 37 : 442
 
Answer & Explanation Answer: B) 42 : 625

Explanation:

6.72/100 = 672/10000 = 42/625

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

11 7602
Q:

Last year vivek saved 10% of his annual earnings, this year he earned 5% more than last year and he saved 12% of his annual earnings. The amount saved this year was what percentage of the amount saved last year ?

A) 87% B) 98%
C) 138% D) 126%
 
Answer & Explanation Answer: D) 126%

Explanation:

Suppose total earnings = Rs. 10000
10% saving = 10000 x (10/100) = Rs. 1000
This year 5% more income than prev year = Rs. 10500
12% saving = 10500 x (12/100) = Rs. 1260
Percentage of amount saved = (1260/1000) x 100 = 126%

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

4 7591
Q:

Math Challenge

find the number maths puzzle

A) 7 B) 44
C) 4 D) 33
 
Answer & Explanation Answer: C) 4

Explanation:

Let the required number be 'N'

given that its quarter i.e; N/4 exceeds its double i.e, 2N by 7

=> N/4 + 7 = 2N

=> N + 28 = 8N

7N = 28

N = 4.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Math Puzzles
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

13 7585
Q:

If the labour cost 20% of the cost of production and raw material cost 10% of the cost of production and the price on which article is sold is 20% above the cost of production. If the price of labour is increased by 40% and the price of raw material increased by 20% and rest other expenditure of cost remain constant. The industry thus decide to increase the selling price by 10%. Find the new profit percent  ?

A) 18% B) 20%
C) 22% D) 24%
 
Answer & Explanation Answer: B) 20%

Explanation:

Let the Cost of Production of the article = 100

Then, Labour Cost = 20

Raw Material = 10

Other Expenditure = 100 - 10 – 20 = 70

Selling Price of the article  = 120

After increasing Labour and Raw material cost by 40% & 20% respectively,

New Labour cost = 28

New Raw material cost = 12

New Cost of Production = 70 + 28 + 12 = 110

Then, New SP = 110% of 120 = 120 x 110/100 = 132

=> New Gain = 132 - 110 = 22

=> New Profit % = 22 x 100/110 = 20%

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

12 7584
Q:

After working for 8 days, Hari Ram finds that only 1/3 rd of the work has been done. He employs Satya who is 60% as efficient as Hari Ram. How many days more would Satya take to complete the work ?

A) 24 1/2 days B) 25 3/2 days
C) 24 2/3 days D) 26 2/3 days
 
Answer & Explanation Answer: D) 26 2/3 days

Explanation:

1/3 ---- 8

1 -------?
Hari can do total work in = 24 days

As satya is 60% efficient as Hari, then

Satya = 1/24 x 60/100 = 1/40

=> Satya can do total work in 40 days

1 ----- 40

2/3 ---- ? => 26 2/3 days.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Work
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

11 7578
Q:

A certain job was assigned to a group of women to do it in 20 days. But 12 women did not turn up for the job and the remaining did the job in 32 days. The original number of women in the group was?

A) 36 B) 32
C) 22 D) 28
 
Answer & Explanation Answer: B) 32

Explanation:

Let the total women in the group be 'W'

Then according to the given data,

 W x 20 = (W-12) x 32

 => W = 32 

Therefore, the total number of women in the group = 32

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Work
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk , Analyst

7 7578
Q:

Prashanth sold a album for $ 735 and made a profit of 22.5% . The cost price of the album went up by $120 and so Prashanth increased the selling price by $120. What is his profit % now ?

A) 19.32 % B) 18.75 %
C) 21.41 % D) 22 %
 
Answer & Explanation Answer: B) 18.75 %

Explanation:

Prashanth sold a album for $ 735 and made a profit of 22.5% .
CP = 735 x 100/122.5 = Rs. 600
New CP = 600 + 120 = Rs. 720
New SP = 735 + 120 = Rs. 855.

Profit = Rs. 135.

profit % = 100 x 135/720 = 18.75%.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

2 7572