GRE Questions

Q:

'K' cycled from A to B at 10 kmph and returned at the rate of 9 kmph. 'L' cycled both ways at 12 kmph. In the whole journey 'L' took 10 minutes less than 'K'. Find the distance between A and B ?

A) 32.1 km B) 15.23 km
C) 3.75 km D) 32.1 m
 
Answer & Explanation Answer: C) 3.75 km

Explanation:

Let 'd' be the distance between A and B
K -time = d/10 + d/9 = 19d/90 hours
L -time = 2d/12 = d/6 hours
We know that, 10 min = 1/6 hours
Thus, time difference between K and L is given as 10 minutes.
=> 19d/90 - d/6 = 1/6
=> (19d-15d)/90 = 1/6
=> 4d/90 = 1/6
Thus,
d= 15/4 km = 3.75 km.

hence the distance between A and B is 3.75 km.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Distance
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

3 6792
Q:

 _ po _ mp _ n _ _ onmpo_.

A) opmpnm B) mponpo
C) mnompn D) mnopnm
 
Answer & Explanation Answer: C) mnompn

Explanation:

The pattern 'mpon' is repeated.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Number Series
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GRE , TOEFL
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

13 6788
Q:

What lives in the winter dies in the summer?

A) Plants B) Animals
C) Icycle D) None of the above
 
Answer & Explanation Answer: C) Icycle

Explanation:

An icycle, a hanging spike of ice formed by the freezing of dripping water forms due to cool in winter and dies in summer due to hot.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

4 6787
Q:

A clock is started at 11 a.m. By 600 seconds past 6 p.m, the hour hand has turned through ?

A) 155 degrees B) 175 degrees
C) 205 degrees D) 215 degrees
 
Answer & Explanation Answer: D) 215 degrees

Explanation:

The total angle traced by the hour hand is the angle traced in 7 hours and 10 minutes.
We know that the angle traced by the hour hand in one hour is 30º and in one minute is 1/2º.
Therefore, (30º x 7) + (10 x 1/2º) = 215º is the angle traced by the hour hand.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Clock puzzles
Exam Prep: Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

15 6783
Q:

At the university entrance exam, a candidate is admitted according to whether he has passed or failed the test. Of the candidates who are really capable, 80 % pass the test and of the incapable, 30 % pass the test. Given that 40 % of the candidates are really capable, then the proportion of the really capable students who can pass the test to the total students who can pass is about ?

A) 11/24 B) 1/5
C) 16/25 D) 6/5
 
Answer & Explanation Answer: C) 16/25

Explanation:

If there are total 100 candidates,
40 candidates are really capable and
60 candidates are incapable.
Of the candidates who are really capable = 80%
40*(80/100)=32 pass the test and
of the incapable= 30%
60*(30/100)=18 pass the test.
Total candidates who passed the test = 32+18 = 50
The proportion of the really capable students who can pass the test to the total students who can pass = 32/50 = 16/25.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Ratios and Proportions
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE , TOEFL
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

5 6746
Q:

You drive to the store at 20 kmph and return by the same route at 30 kmph. Discounting the time spent at the store, what was your average speed ?

A) 25 kmph B) 24 kmph
C) 26 kmph D) 22 kmph
 
Answer & Explanation Answer: B) 24 kmph

Explanation:

Average speed=total distance/total time
Let distance to store be  K
then, total time =(K/20)+(K/30)=K/12
and, total time =(2K)
so average speed= 2K / (K/12) = 24kmph.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Distance
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

3 6738
Q:

Antonym of the Word : efface

A) burn B) face
C) erase D) create
 
Answer & Explanation Answer: C) erase

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Alphabet Test
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GRE , TOEFL
Job Role: Bank Clerk

9 6727
Q:

At what time will B catch up with A, if A starts from a place at 11.00 A.M. and travels at a speed of 3.5 kmph, B starts at 1.00 P.M. and travels with speeds of 1 kmph for 1 hour, 2 kmph for the next 1 hour, 3 kmph for the next 1 hour and so on.

A) 8 : 47 pm B) 6 : 40 pm
C) 8 : 42 pm D) 7 : 40 pm
 
Answer & Explanation Answer: D) 7 : 40 pm

Explanation:

At 1 pm ... Distance between A and B = 2x3.5 = 7 kms
at 2 pm .....Distance between A and B = 7 + 3.5 - 1 = 9.5 kms
At 3 pm ....Distance between A and B = 9.5 + 3.5 - 2 = 11 kms.
..
..
..
At 7 pm distance between A and B = 3 kms.
From 7 pm to 8 pm, speed of A = 3.5 kmph
speed of B = 8 kmph
Relative speed = 4.5 kmph

Time taken by B to meet A = 3/4.5 hrs = 30/45 hrs = 120/3 mins = 40 mins.

So meeting time is 7 : 40 PM.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Arithmetical Reasoning
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

2 6682