Bank PO Questions


Q:

Rajitha invested 25% more than Santhosh. Santhosh invested 30% less than Raju, who invested Rs. 6,000. What is the ratio of the amount that Rajitha invested to the total amount invested by all of them together ?

A) 25 : 114 B) 35 : 103
C) 15 : 108 D) 41 : 94
 
Answer & Explanation Answer: B) 35 : 103

Explanation:

Santhosh's investment = 6000 x 70/100 = Rs.4200
Rajitha's investment = 4200 x 5/4 = Rs.5250
Therefore, total amount invested = 6000 + 4200 + 5250 = Rs.15450.
Required ratio = 5250 : 15450 = 35 : 103.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Ratios and Proportions
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

5 7629
Q:

A man spend 20% of his monthly salary on his children's education and 50% of his salary on food and transport. After Paying the rent of Rs.1000, he is left with Rs.2000. What is his monthly salary?

A) 7000 B) 10000
C) 14000 D) 20000
 
Answer & Explanation Answer: B) 10000

Explanation:

Let his monthly salary be 'P'

20% on children's education = 20P100 = P5

50% on food and transport = 50P100 = P2

1000 on rent

=> P - P5 - P2 - 1000 = 2000=> 3P = 30000=> P = 10000

 

Therefore, his monthly salary = Rs. 10,000

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

4 7620
Q:

Express 6.72 % in ratio ?

A) 65 : 124 B) 42 : 625
C) 21 : 125 D) 37 : 442
 
Answer & Explanation Answer: B) 42 : 625

Explanation:

6.72/100 = 672/10000 = 42/625

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

11 7598
Q:

Last year vivek saved 10% of his annual earnings, this year he earned 5% more than last year and he saved 12% of his annual earnings. The amount saved this year was what percentage of the amount saved last year ?

A) 87% B) 98%
C) 138% D) 126%
 
Answer & Explanation Answer: D) 126%

Explanation:

Suppose total earnings = Rs. 10000
10% saving = 10000 x (10/100) = Rs. 1000
This year 5% more income than prev year = Rs. 10500
12% saving = 10500 x (12/100) = Rs. 1260
Percentage of amount saved = (1260/1000) x 100 = 126%

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Percentage
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

4 7590
Q:

Swetha when get married to Sudeer her age was 3/4 th of her husband's age. After 12 years her age became 5/6 th of her husband's age. Then what's the age of Swetha when she got married ?

A) 18 years B) 21 years
C) 23 years D) 17 years
 
Answer & Explanation Answer: A) 18 years

Explanation:

At the time of marriage, let Sudeer's age be 4x, then Swetha's age is 3x
12 years after:
Age of Sudeer = 4x+12
Age of Swetha = 3x+12
Now the equation is 3x+12=5/6(4x+12)
Solving equation we get x=6
Hence Swetha got married at the age of 18.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Problems on Ages
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

4 7586
Q:

If the radius of base and height of a cone are increased by 10%, find the percentage of increase of its volume

A) 33.5% B) 33.1%
C) 32.1% D) 53.1%
 
Answer & Explanation Answer: B) 33.1%

Explanation:

v1= 13πr12h1

 

v2=13πr22h2

 

% Increase in volume = (V2-V1) / (V2*100)

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Volume and Surface Area
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO

9 7586
Q:

Math Challenge

find the number maths puzzle

A) 7 B) 44
C) 4 D) 33
 
Answer & Explanation Answer: C) 4

Explanation:

Let the required number be 'N'

given that its quarter i.e; N/4 exceeds its double i.e, 2N by 7

=> N/4 + 7 = 2N

=> N + 28 = 8N

7N = 28

N = 4.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Math Puzzles
Exam Prep: GATE , CAT , Bank Exams , AIEEE
Job Role: Bank PO , Bank Clerk

13 7581
Q:

If the labour cost 20% of the cost of production and raw material cost 10% of the cost of production and the price on which article is sold is 20% above the cost of production. If the price of labour is increased by 40% and the price of raw material increased by 20% and rest other expenditure of cost remain constant. The industry thus decide to increase the selling price by 10%. Find the new profit percent  ?

A) 18% B) 20%
C) 22% D) 24%
 
Answer & Explanation Answer: B) 20%

Explanation:

Let the Cost of Production of the article = 100

Then, Labour Cost = 20

Raw Material = 10

Other Expenditure = 100 - 10 – 20 = 70

Selling Price of the article  = 120

After increasing Labour and Raw material cost by 40% & 20% respectively,

New Labour cost = 28

New Raw material cost = 12

New Cost of Production = 70 + 28 + 12 = 110

Then, New SP = 110% of 120 = 120 x 110/100 = 132

=> New Gain = 132 - 110 = 22

=> New Profit % = 22 x 100/110 = 20%

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Profit and Loss
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

12 7579