Bank PO Questions


Q:

Which acid is present in tomato?

A) Sulphuric acid B) HCl
C) Both A & B D) Citric acid
 
Answer & Explanation Answer: D) Citric acid

Explanation:

which_acid_is_present_in_tomato1542371895.jpg image

Citric acid is present in tomatoes.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Chemistry
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

2 6544
Q:

Raghu can do a job in 12 days alone and Sam can do the same job in 15 days alone. A third person Aru whose efficiency is two-third of efficiency of both Ram and Shyam together, can do the same job in how many days alone?

A) 10 B) 12
C) 13 D) 15
 
Answer & Explanation Answer: A) 10

Explanation:

One day work of Raghu and Sam together = 1/12 + 1/15 = 9/60 = 3/20

Aru efficiency = 2/3 of (Raghu + Sam)

Number of days required for Aru to do thw work alone = 3/2 x 20/3 = 10 days. 

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Time and Work
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

9 6544
Q:

Myeloid stem cells give rise to all leukocytes.

A) TRUE B) FALSE
Answer & Explanation Answer: B) FALSE

Explanation:

Hemopoiesis begins in the red bone marrow, with hemopoietic stem cells that differentiate into myeloid and lymphoid lineages.


 


Myeloid stem cells give rise to all the other formed elements, including the erythrocytes; megakaryocytes that produce platelets; and a myeloblast lineage that gives rise to monocytes and three forms of granular leukocytes: neutrophils, eosinophils, and basophils.

Report Error

View Answer Workspace Report Error Discuss

Subject: Biology
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

4 6544
Q:

In budget 2017-18, the fund allocation for Deen Dayal Upadhyay Gram Jyoti Yojana Scheme ?

A) Rs. 6815 Crores B) Rs. 5550 Crores
C) Rs. 4814 Crores D) Rs. 2115 Crores
 
Answer & Explanation Answer: C) Rs. 4814 Crores

Explanation:
Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Indian Economy
Exam Prep: Bank Exams , CAT
Job Role: Bank Clerk , Bank PO

13 6542
Q:

The difference between the compound interest and simple interest on an amount of Rs.15000 for two years is Rs.96. what is the rate of interest per annum

A) 8 B) 10
C) 12 D) 13
 
Answer & Explanation Answer: A) 8

Explanation:

[15000 *(1+r/100)^2-15000]-(15000*r*2)/100=96

r=8

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Compound Interest
Exam Prep: Bank Exams
Job Role: Bank PO

2 6539
Q:

A place where bees are kept in called

A) Apiary B) Hive
C) Sanctuary D) Mole
 
Answer & Explanation Answer: A) Apiary

Explanation:

a_place_where_bees_are_kept_in_called1559565045.jpg image

A place where honey bees are kept in called an Apiary or a bee yard.

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: General Science
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

8 6538
Q:

The ratio between the number of sheep and the number of horses at the Stewar farm is 4 to 15. If each of horse is fed 110 ounces of horse food per day and the farm needs a total 13200 ounces of horse food per day. what is number sheep in the form ?

A) 32 B) 36
C) 44 D) 52
 
Answer & Explanation Answer: A) 32

Explanation:

Given ratio of number of sheep and horses = 4 : 15
Let number of sheep and horses are 4k and 15k
Number of horses = 13200/110 = 120
Now 15K = 120 and k = 8
Number of sheep = 4k = (4 x 8) = 32

Report Error

View Answer Report Error Discuss

Filed Under: Ratios and Proportions
Exam Prep: AIEEE , Bank Exams , CAT , GATE , GRE
Job Role: Analyst , Bank Clerk , Bank PO

8 6533
Q:

The cost price of three varieties of mangoes namely M, N and O is Rs. 20/kg, Rs. 40/kg and Rs. 50/kg respectively. Find the selling price of one kg of mango in which these three varieties of mangoes are mixed in the ratio of 2 : 3 : 5 such that there is a net profit of 20%?

A) Rs. 47 B) Rs. 49.2
C) Rs. 48.5 D) Rs. 50.3
 
Answer & Explanation Answer: B) Rs. 49.2

Explanation:

Total cost of all varieties of mangoes = 20 x 2 + 40 x 3 + 50 x 5 = 40 + 120 + 250 = Rs. 410

Then, cost of 1 kg mangoes = 410/10 = Rs. 41

To get 20% profit,

The rate at which the mangoes should be sell = 120/100 x 41 = Rs. 49.2

Report Error

View Answer Report Error Discuss

15 6529