32
Q:

# By mixing two qualities of pulses in the ratio 2: 3 and selling the mixture at the rate of Rs 22 per kilogram, a shopkeeper makes a profit of 10 %. If the cost of the smaller quantity be Rs 14 per kg, the cost per kg of the larger quantity is:

 A) Rs 23 B) Rs 25 C) Rs 24 D) Nonof these

Answer:   C) Rs 24

Explanation:

Cost Price of 5 kg = Rs.(14*2 + x*3) = (28 + 3x).

Sell price of 5 kg = Rs. (22x5) = Rs. 110.

[{110 - (28 + 3x)}/(28 + 3x) ]* 100 =10

[82-3x/28 + 3x]= 1 / 10

820 - 30x = 28 +3x

33x = 792

x = 24

Q:

If goods be purchased for ₹450 and 1/3 is sold at a loss of 10%. At what gain % should the remainder is sold to has to gain 20% on the whole transaction?

 A) 35% B) 28% C) 22% D) 19%

Explanation:

Given the cost price of the articles = Rs. 450

To get overall 20% gain,

Total Selling Price = (20/100) x 450 = 540

One third of the CP = 1/3 x 450 = Rs. 150

But given 1/3 of articles are sold at 10% loss

S.P of 1/3 of articles = 90% of 150

= 90 x 150/100 = 135

Then, S.P on remaining 2/3 goods must be

= 450 - 135 = 405 ...........(1)

CP on remaining goods

= 2/3 x 450 = 300 ............(2)

Profit = SP - CP = 405 - 300 = 105

Profit %  = (105/300) x 100

= 35%.

2 2868
Q:

Mr. Rajan invested Rs 1,00,000 in US Stock Markets when the GBPINR rate was 75. After one year his investment appreciated by 20% in GBP terms. He sold of his investments and repatriated the money to India at the then existing rate of 80. what was real returns in INR?

 A) loss of 24% B) gain of 28% C) loss of 28% D) gain of 20%

Answer & Explanation Answer: B) gain of 28%

Explanation:

Money invested by Rajan before 1 year was = Rs. 100000

Money in UK pounds @ 75 is = 100000/75 = 1333.33 Pounds

Now, after 1 year invested amount was appreciated by 20%

=> 20% of 1333.33 = 266.66

Total investment becomes = 1333.33 + 266.66 = 1600 Pounds

This 1600 Pounds @ Indian currency at 80 = 1600 x 80 = Rs. 1,28,000

Hence, Rajan's investment of Rs. 1,00,000 becomes Rs. 1,28,000 in 1 year

Therefore, his profit % = [(128000 - 100000)/100000] x 100 = 28%.

0 81
Q:

Cost Price of 22 articles is same as the Selling Price of 18 articles, find the profit percentage?

 A) 33.33% B) 22.22% C) 11.11% D) 1%

Explanation:

Let the cost price of 1 article = Rs. 1

From the given data,

Then, the selling price of 1 article = 22/18 = 11/9

Then, Profit = SP - CP = 11/9 - 1 = 2/9

Required, profit % = Profit/CP x 100

= [(2/9)/1] x 100

= 200/9

= 22.222%.

0 198
Q:

The cost price of a college bag is 240% more than the profit obtained on it selling at Rs. 1540. What is the cost price of that college bag?

 A) Rs. 1190 B) Rs. 1288 C) Rs. 1365 D) Rs. 1452

Answer & Explanation Answer: A) Rs. 1190

Explanation:

Let the profit be Rs. p

Then Cost price of the bag = 340p/100 = 3.4p

According to question,

3.4p + p = 1540

4.4p = 1540

p = 1540/4.4

p = 350

The profit p = Rs, 350

Hence, The cost price of the bag = 3.4p = 3.4 x 350 = Rs. 1190.

5 245
Q:

While selling a router, a shopkeeper gives a discount of 15%. If he gives a discount of 20%, he earns Rs. 51 less as profit. What is the original marked price of the router?

 A) Rs. 1000 B) Rs. 1020 C) Rs. 1040 D) Rs. 980

Answer & Explanation Answer: B) Rs. 1020

Explanation:

Let the marked price of the router be Rs. P

From the given data,

Hence, the original marked price of the router is Rs. 1020.

3 183
Q:

A man buys a trouser in Rs.1250. By reduction of 20% in the price of trouser, he can purchase a t-shirt also in the same amount that was initially paid for the trouser. Find the price of the t-shirt?

 A) Rs. 250 B) Rs. 125 C) Rs. 225 D) Rs. 200

Answer & Explanation Answer: A) Rs. 250

Explanation:

Initial amount spent on trouser by the man = Rs. 1250

Now, by the reduction of 20% in 1250, he can buy t-shirt too.

=> t-shirt cost = 20% of 1250 = 20 x 1250/100 = 250

Therefore, the price of the t-shirt = Rs. 250.

2 220
Q:

Buy at 30 cell at 50. What is the profit percentage?

 A) 20% B) 40% C) 45% D) 35%

Explanation:

Cost price = Rs. 30

Selling price = Rs. 50

Gain = Rs. 20

Profit % = Gain/cost price x 100 = 20/50 x 100 = 40%

8 414
Q:

A guy walks into a store and steals Rs. 100 from the store without the owner's knowledge.
He then buys Rs. 60 worth of goods using that Rs. 100 and the owner gies Rs. 40 in change.

How much money did the owner lose?

 A) RS. 200 B) Rs. 160 C) Rs. 100 D) Rs. 40

Answer & Explanation Answer: C) Rs. 100

Explanation:

The first lost Rs. 100, but after the thief bought Rs. 60 goods, he get that Rs. 100 back but he lost Rs. 60 value of goods and Rs. 40 in change.

So, a total of 60 + 40 = 100 Rs. the owner lose.